Godula (skalní stěna)

Godula (skalní stěna)
Levá část stěny
Levá část stěny

StátČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Godula je skalní stěna nacházející se v bývalém kamenolomu na jihovýchodě úpatí hory Godula (738 m n. m.) v obci Komorní Lhotka v Moravskoslezských Beskydech v okrese Frýdek-Místek. V současnosti je cvičnou skálou pro horolezectví.

Typ skály

Jemnozrnný tvrdý pískovec nazelenalé barvy. Je geologickou vrstvou slezského příkrovu (část karpatské geologické soustavy) pocházející ze střední křídy. Místy až 2000 m mocné souvrství odolných pískovců je základem centrální části Moravskoslezských Beskyd, Slezských Beskyd a skupiny Ondřejníku. Pískovec se dosud těží v kamenolomech v Ráztoce, Trojanovicích, a Řece.

Popis

Godula je vysoká 20 a široká asi 100 metrů. Rozděluje se na tři části. Levá část je nejčastěji používaná, jelikož není převislá a nabízí spoustu polic (sice většinou zatravněných). Střední část je značně rozlámaná a nevhodná pro lezení. Pravá část je většinou převislá a tím vhodná i pro nácvik prusíkování a činnost po pádu horolezce (za pomocí pneumatiky z traktoru ležící v křoví). Stěna celkově nabízí trénink jak klasického lezení, tak i trénink na neledovcové velehory. Svým charakterem se výrazně liší od lezení na typických pískovcových skalách.

Lezecké cesty

Pravá část stěny

Je zde 33 lezeckých cest, které jsou zajištěny kruhy a borháky. Nejčastějším stupněm obtížnosti cest je IV - VI+ UIAA, dále pak jedna cesta obtížnosti VII (Sedmička - lezecká cesta č. 10) a jedna IX (Plotna za rohem - lezecká cesta č. 31). Centrální část stěny je rozlámaná a neleze se. V areálu stěny mohou horolezci tábořit pod podmínkou dodržování návštěvního řádu CHKO Beskydy.

Seznam cest

ČísloNázevObtížnost
01.DvojspáraIII
02.OkrajováV
03.BoxerVI+
04.Traverz pod boxeremV-
05.BufVI+
06.NormálkaIII
07.Těžký koutekVI
08.DirettissimaIV+
09.BrnkačkaVI+
10.SedmičkaVII
11.Peťovka, OpičákV
12.PrázdninováV+
13.Zelené kruhyIV+
14.KamenolomIII
15.Prsteníček(neleze se)
16.Kouty(neleze se)
17.StředováVI
18.Přes odštěpIV
19.Těžká spárkaV, A0
20.TuristickáIII
21.BezejmennáV+
22.SokolíkV+
23.ZářezIV
24.RajbasVI+
25.Zářez s traverzemIII
26.Nerezové nýtyV
27.Převis spárouVI
28.Převis přes hrotVI
29.Dírka v plotněIV
30.Pětkový převísekV
31.Plotna za rohemIX
32.PrkotinaIV+
33.ZipIII+

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Godula (rock) 1.jpg
Godula (skála) 1
Godula (rock) 2.jpg
Godula (skála) 2