Golfský proud
Golfský proud a jeho severní větve – Irmingerův, Norský a Severoatlantický proud – je silný, teplý a poměrně rychlý mořský proud Atlantského oceánu. Vzniká v Mexickém zálivu, díky čemuž má i své jméno (gulf = anglicky záliv). Pokračuje Floridským průlivem, sleduje pobřeží Severní Ameriky k ostrovu Newfoundland, kde se odchyluje od pevniny a pak přechází přes Atlantský oceán. Přibližně na 40° s. š. a 30° z. d. se rozděluje na dvě větve: severní proud míří k severní Evropě a jižní se obrací k západnímu pobřeží Afriky.
Golfský proud je zhruba 100 kilometrů široký a 800 až 1200 metrů hluboký. Rychlost proudění je nejvyšší u povrchu, přičemž maximální rychlost je obvykle asi 2,5 metru za sekundu.
Klimatické vlivy
Golfský proud ovlivňuje podnebí východního pobřeží Severní Ameriky od Floridy po Newfoundland a západního pobřeží Evropy. Severní větev Golfského proudu, nazývaná Severoatlantický proud, zmírňuje v západní Evropě zimy, zejména na severu. Ty jsou tak teplejší než na jiných místech Země se stejnou zeměpisnou šířkou. Například v lednu činí rozdíl průměrných teplot mezi pobřežím Norska a severními částmi Kanady přibližně 30 °C.
Oscilace a termohalinní cirkulace
Na Golfský proud má vliv stav atmosféry a proudění v ní. Tato tzv. severoatlantická oscilace mění rychlost proudu a je s ním v přímé i nepřímé interakci. Golfský proud je také součástí termohalinní cirkulace probíhající v oceánském bazénu. S Golfským proudem je tak synchronizován proud Kurošio.[1]
Obavy z kolapsu
Na začátku 21. století varovaly některé studie před jeho možným kolapsem, neboť měl začít zpomalovat.[2][3][4] Jiné studie ovšem tato tvrzení vyvracely.[5][6]
Galerie
- Znázornění větvení Golfského proudu
- Golfský proud při pobřeží Severní Ameriky
- Vizualizace Golfského proudu podle rozdílu teplot vody
Reference
- ↑ YIRKA, Bob. Gulf Stream and Kuroshio Current found to be synchronized on decadal time scale. phys.org [online]. 2021-10-15 [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Golfský proud slábne! Otočí se. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2024-04-27]. Dostupné online.
- ↑ Golfský proud je na pokraji kolapsu. Zhroucení by mělo katastrofické dopady, varují vědci | Domov. Lidovky.cz [online]. 2021-08-07 [cit. 2024-04-27]. Dostupné online.
- ↑ Důležité mořské proudění může brzy zkolabovat, dopady podle analýzy pocítí celý svět. Aktuálně.cz [online]. 2023-07-26 [cit. 2024-04-27]. Dostupné online.
- ↑ KUCHAŘ, Martin. Dobrá zpráva: Golfský proud podle posledních výzkumů nezpomaluje. 21stoleti.cz [online]. [cit. 2024-04-27]. Dostupné online.
- ↑ KARLÍK, Tomáš. Golfský proud je velmi stabilní. Jeho kolaps není pravděpodobný, říká nový výzkum. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2024-04-27]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Slovníkové heslo Golfský proud ve Wikislovníku
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Golfský proud na Wikimedia Commons
- Surface Currents in the Atlantic Ocean Archivováno 28. 4. 2020 na Wayback Machine.
Média použitá na této stránce
Arctic Ocean map (language neutral version)
Gulf stream map
False-color image of the temperature of the Gulf Stream
- In this false-color Terra MODIS image, the Gulf Stream can be seen flowing to the northeast off of the United State’s eastern seaboard. This image is a false-color representation of water temperatures of the Atlantic, and since the Gulf Stream is a warm current, it shows up clearly against the surrounding waters. Temperatures are shown in a color range; progressing from low to high are purple, blue, turquoise, green yellow, orange, and red. Black represents a lack of data, and is used predominantly to represent land. The Gulf Stream shows up as a winding rope of orange and yellow against the cooler green and blue waters.