Gone Maggie Gone

Gone Maggie Gone
433. díl seriálu Simpsonovi
Pův. názevGone Maggie Gone
Číslořada 20
díl 13
Původní TVFox Broadcasting Company
Premiéra15. března 2009
Česká TVČeská televize
Česká premiéra6. prosince 2009
Tvorba
ScénářBilly KimballIan Maxtone-Graham
RežieChris Clements
Prod. kódLABF04
Obsah
Gaučový gagPohovka je piñatou, do které narazí Ralph, a rodina z ní vypadne.
Hosté
  • Ed Begley Jr. jako on sám
Posloupnost dílů
← Předchozí
Půjčka na oprátku
Následující →
Ve jménu dědy
Seznam dílů 20. řady
Seznam dílů seriálu Simpsonovi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gone Maggie Gone (v anglickém originále Gone Maggie Gone) je 13. díl 20. řady (celkem 433.) amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Scénář napsali Billy KimballIan Maxtone-Graham a díl režíroval Chris Clements. V USA měl premiéru dne 15. března 2009 na stanici Fox Broadcasting Company a v Česku byl poprvé vysílán 6. prosince 2009 na České televizi.

Děj

Simpsonovi se těší na zatmění Slunce nad Springfieldem. Když se Homerovi rozbije camera obscura, Marge se vzdá své vlastní. Zatímco rodina vyjadřuje radost z pozorování zatmění, Marge se na Slunce podívá přímo, což ji oslepí. Doktor Dlaha informuje rodinu, že Marge musí mít dva týdny zakryté oči a nesmí být vystavena žádnému stresu. Po napadení krysami vezme Homer Maggie a Spasitele, aby koupili jed na krysy. Cestou domů způsobí hádka dítěte a psa pád auta z mostu. Homer se je všechny snaží dostat přes jezero v malém člunu s pomocí hlavolamu typu vlk, koza a zelí. Nejprve převeze Maggie na druhý břeh a postaví ji na práh kláštera, kde se jí ujmou jeptišky a odmítnou ji vrátit.

Zatímco Homer tají pravdu před Marge, Líza se vydává v přestrojení za jeptišku a infiltruje se do kláštera. Když jí matka představená odmítne říct, kde Maggie je, Líza zjistí, že hledají šperk. První nápovědou je „hledat Boha srdcem i duší“, čehož dosáhne tak, že zahraje několik taktů stejnojmenné písně na varhany, čímž aktivuje zařízení typu od Rubea Goldberga. Další nápovědou je najít „největší prsten vytvořený člověkem“ ve Springfieldu; po zvážení kruhových prstenců se domnívá, že největší „prsten“ je ve Springfieldské zvonici. Když tam dorazí, setká se s Komiksákem a ředitelem Skinnerem, kteří jí řeknou, že svatá Terezie z Ávily měla na smrtelné posteli vizi o drahokamu, který přinese světu mír a harmonii. Klenot bude odhalen při prvním úplňku po zatmění Slunce, což je právě tu noc. Zvon však ve skutečnosti není pravý. Líza poté zjistí, že odpovědí je „RING“ v nápisu „Springfield“.

Když dorazí na k nápisu, setkají se s panem Burnsem a Smithersem, kteří drahokam také hledají. Líza najde na písmenech cedule nápis „Velké zločiny zabíjejí svatého mudrce“ a rozluští vzkaz, který zní: „Drahokamem je Líza.“. Pan Burns odvede ostatní zpět do kláštera, kde Líza oznámí, že je dítětem drahokamu. Matka představená jí však řekne, že dítětem drahokamu je Maggie, a vzkaz přešifruje na „Ve skutečnosti je to Maggie, Sherlocku.“. Maggie je posazena na trůn a vytvoří duhu, která přinese mír nad Springfieldem. Marge náhle vtrhne dovnitř a vezme Maggie zpět a při pohledu na Maggie se jí uzdraví oči. Cestou domů se ptá Homera, jestli nebyla sobecká, ale ten řekne, že našel náhradní dítě; role „drahokamového dítěte“ se ujme Bart a ráj se změní v živoucí peklo.

Kulturní odkazy

Hlavní zápletka této epizody paroduje filmy Lovci pokladů a Šifra mistra Leonarda.[1] Například scéna se zvonem ve věži, který se ukáže jako špatný, je scénou z filmu Lovci pokladů, která se týká Zvonu svobody. Ve filmu Šifra mistra Leonarda se ukázalo, že Svatý grál je Máří Magdaléna a Sophie je poslední dědička Kristova rodu, zatímco v této epizodě se ukáže, že drahokamem je Maggie. V dalším odkazu na Šifru mistra Leonarda nazývá pan Burns Smitherse svým věrným albínským sluhou, což je odkaz na Silase z Šifry mistra Leonarda.[2] Většina první části epizody zahrnující krysy byla poctou filmu Ratatouille.[3] Píseň, která zazní, když Líza vejde do kláštera, je „O Fortuna“. Bart, který vše proměnil v peklo, je poctou filmu Přichází Satan! Název dílu odkazuje na film Gone, Baby, Gone.[4]

Přijetí

Epizoda byla přijata televizními kritiky pozitivně.

Robert Canning z IGN napsal: „Jakkoli byl příběh zábavný, nic by na tom nezměnilo, kdyby nebyl stejně zábavný. Smál jsem se po celou dobu převyprávění legendy o svaté Tereze, v níž nechyběly pirátské jeptišky a falešná válka za nezávislost. Dalším vtipným kouskem bylo, když pan Burns mluvil o Smithersovi jako o svém albínovi. Celkově to byla kombinace plně poutavého příběhu a skvělé zábavy, díky níž se Gone Maggie Gone stalo dalším vítězem Simpsonových v jejich seriálové řadě.“.[2]

Steve Heisler z The A.V. Clubu udělil epizodě A−, když prohlásil: „Už dlouho se seriálu nepodařilo udělat něco svěžího a myslím, že tohle je tak dobré, jak to ještě nějakou dobu bude – i když epizodě chvíli trvalo, než se rozjela.“.[5]

Erich Asperschlager z TV Verdictu uvedl: „Zčásti Šifra mistra Leonarda, zčásti Lovci pokladů a zčásti Profesor Layton. Gone Maggie Gone zábavným způsobem otřásá vzorcem Simpsonových tím, že představuje jednu z těch americko-historicko-konspiračně-teoreticko-kultografických záhad, které jsou u dětí tak oblíbené, stejně jako ty mozek ohýbající slovní a logické hádanky, které nejsou. Gone Maggie Gone je zatím jedním z nejlepších dílů této řady.“.[6]

Epizoda byla nominována na cenu Primetime Emmy za vynikající animovaný pořad (kratší než jedna hodina) a vynikající seriálovou hudební kompozici.[7]

Díl byl také nominován na cenu Annie za nejlepší scénář v animované televizní produkci.[8]

Billy Kimball a Ian Maxtone-Graham byli za scénář k této epizodě v roce 2010 nominováni na Cenu Sdružení amerických scenáristů v kategorii animace. Simpsonovi byli jediným seriálem, který byl v této kategorii nominován, dalšími nominovanými epizodami byly Burns a včely, Kráska přes internet, Jak to vlastně bylo aneb Zfalšované volby a Nešťastná svatba (vítěz).[9]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gone Maggie Gone na anglické Wikipedii.

  1. The Simpsons - Yahoo! TV. web.archive.org [online]. 2007-02-13 [cit. 2022-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-02-13. 
  2. a b CANNING, Robert. The Simpsons: "Gone, Maggie, Gone" Review. IGN [online]. 2009-03-16 [cit. 2022-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. 'The Simpsons' Al Jean interview, new season begins September 28. web.archive.org [online]. 2008-09-28 [cit. 2022-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-09-28. 
  4. "The Simpsons" Gone Maggie Gone (TV Episode 2009) - IMDb. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  5. "Gone Maggie Gone"/"Uncool Customer"/"The Juice Is Loose"/"Jack's Back". The A.V. Club [online]. [cit. 2022-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. The Simpsons 20.13: “Gone Maggie Gone” |. web.archive.org [online]. 2009-03-23 [cit. 2022-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-03-23. 
  7. Academy of Television Arts & Sciences. web.archive.org [online]. 2009-07-18 [cit. 2022-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-07-26. 
  8. The Annie Awards. web.archive.org [online]. 2009-12-04 [cit. 2022-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-12-04. 
  9. 2010 WGA Awards Winners Announced. web.archive.org [online]. 2016-04-21 [cit. 2022-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-04-21. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Logo Simpsonovi.svg
Logo Simpsonových uvedené v knize Simpsonovi Rodinná historie