Gorlice (Vyšehrad)

Gorlice
Sál Gorlice se sochami z Karlova mostu
Sál Gorlice se sochami z Karlova mostu
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
Kód památky11740/1-1273 (PkMISSezObrWD) (součást památky Vyšehrad)
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gorlice je podzemní sál v kasematech uvnitř hradeb pražského Vyšehradu. Nachází se v severovýchodním, 33. bastionu, na východ od Cihelné brány. Sál je zaklenutý valenou klenbou vysokou 13 metrů a má plochu asi 330 m². Původně sloužil jako shromaždiště vojska a sklad zásob a munice. Gorlice byla veřejnosti zpřístupněna po rekonstrukci v 90. letech 20. století. Prostor se využívá pro výstavy a divadelní představení.

Sochy z Karlova mostu

Značné rozměry sálu a stabilní klimatické podmínky byly využity k uložení některých originálů soch a sousoší z Karlova mostu. Další sochařská díla z mostu se nachází v Lapidáriu Národního muzea a některých venkovních místech v Praze.

V Gorlici jsou uloženy následující barokní originály:

Na Karlově mostě jsou osazeny kopie těchto soch: Madona na prvním staroměstském pilíři, Anna na čtvrtém pilíři, Ludmila s Václavem uprostřed mostu naproti Janu Nepomuckému, kde nahradili starší sousoší sv. Václava s anděli, které je vystaveno v Lapidáriu. Augustin, Mikuláš Tolentinský a Vojtěch se nacházejí v části mostu nad Kampou.

Literatura

  • Marie Foltýnová: Originální sochy z Karlova mostu. Expozice v Gorlici na Vyšehradě. Galerie hl. m. Prahy, Praha 2014. 16 stran. ISBN 978-80-7010-993-9

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Gorlice, Augustin, Kohl.jpg
Autor: Ondraness, Licence: CC BY-SA 4.0
Socha sv. Augustina z Karlova mostu, autor: Jeroným Kohl nebo Jan Bedřich Kohl-Severa, 1708, originál v sálu Gorlice na Vyšehradě, Praha.
Praha, Vyšehrad, pevnost, sál Gorlice.jpg
Autor: MONUDET, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Gorlice, Ludmila, Braun.jpg
Autor: Ondraness, Licence: CC BY-SA 4.0
Sousoší sv. Ludmily se sv. Václavem z Karlova mostu (rampy Pražského hradu), autor: Matyáš Bernard Braun, kol. 1729, originál v sálu Gorlice na Vyšehradě, Praha.
Gorlice, Vojtech, Brokof.jpg
Autor: Ondraness, Licence: CC BY-SA 4.0
Socha sv. Vojtěcha z Karlova mostu, autor: Ferdinand Maxmilián Brokof a Michal Jan Josef Brokof, 1709, originál v sálu Gorlice na Vyšehradě, Praha.
Gorlice, Anna, Jackel.jpg
Autor: Ondraness, Licence: CC BY-SA 4.0
Sousoší sv. Anny Samotřetí z Karlova mostu, autor: Matěj Václav Jäckel, 1707, originál v sálu Gorlice na Vyšehradě, Praha.
Gorlice, Bernard, Jackel.jpg
Autor: Ondraness, Licence: CC BY-SA 4.0
Sousoší Madony se sv. Bernardem z Clairvaux z Karlova mostu, autor: Matěj Václav Jäckel, 1709, originál v sálu Gorlice na Vyšehradě, Praha.
Gorlice, MikulášT, Kohl.jpg
Autor: Ondraness, Licence: CC BY-SA 4.0
Socha sv. Mikuláše Tolentinského z Karlova mostu, autor: Jeroným Kohl nebo Jan Bedřich Kohl-Severa, 1708, originál v sálu Gorlice na Vyšehradě, Praha.