Gospić

Gospić
Gospic panorama s novog mosta.JPG
Gospić – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška656 m n. m.
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
RegionDalmácie
ŽupaLicko-senjská
Gospić
Gospić
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha967 km²
Počet obyvatel12 980 (2001)
Hustota zalidnění13,4 obyv./km²
Etnické složeníChorvati – 92,84 % (2001)
Správa
StarostaPetar Krmpotić
Vznik1263
Oficiální webwww.gospic.hr
Telefonní předvolba{+385} 053
PSČ53 000
Označení vozidelGS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gospić (v srbské cyrilici Госпић) je město v Chorvatsku, administrativní centrum Licko-senjské župy, ležící na řece Lika v krasové oblasti. Žije zde 12 980 obyvatel, převážně Chorvatů (93 %). Ještě v roce 1991 zde žilo 31 % Srbů.

Geografické poměry

Město se rozkládá v rovinaté krajině v nadmořské výšce přibližně 550 m n. m. v krasovém Ličském polji. Protéká ním řeka Novčica. Gospić se nachází 48 km severně od Zadaru, 50 km jihozápadně od Bihaće v Bosně a Hercegovině a 61 km jihovýchodně od města Senj na pobřeží Jaderského moře.

Historie

První zmínka o souvislém osídlení pochází z roku 1263, tehdy ještě pod názvy Kaseg či Kasezi. Dnešní jméno Gospić je poprvé zmíněno v roce 1604; pochází z chorvatského výrazu pro dámu (Gospa). Když se města zmocnila vojska Osmanské říše, postavili zde Turci dvě vojenské pevnosti. Vzhledem k horskému charakteru okolní krajiny se místní obyvatelstvo dlouhodobě živilo pastevectvím.

Koncem 17. století byli ale vypuzeni a město se stalo administrativním centrem regionu Lika. V rámci Dalmácie pod rakouskou nadvládou se Gospić stal jedním z měst tzv. Vojenské hranice.

Roku 1729 tu vznikla první škola, později vznikla i škola německá a dívčí. V 19. století byly vybudovány nové mosty a od roku 1921 má město spojení i se železnicí.

Městem zmítaly boje během chorvatské války za nezávislost v 90. letech 20. století. Místní srbské obyvatelstvo se zde vzbouřilo proti chorvatským úřadům. Východně od města procházela hranice se vzbouřeneckou Republikou Srbská Krajina. Frontová linie východně a jižně od města byla zaminovaná. Srbští povstalci svedli bitvu o město, ale neobsadili jej.

16.–18. října 1991 proběhl 11 km od města masakr, při kterém chorvatští vojáci povraždili asi 100 Srbů. Ještě před chorvatskou válkou za nezávislost žilo v Gospići okolo devíti tisíc obyvatel, po válce se tento počet snížil na zhruba šest tisíc. Z původních zhruba tří tisíc Srbů zůstalo v Gospići asi jen pět stovek.

Doprava

Město Gospić se nachází na hlavních dopravních tazích. Východně od něj je vedena dálnice A1, která směřuje na sever do Záhřebu a na jih do Zadaru. V obdobném směru je vedena i jednokolejná železniční trať. Nádraží je umístěno na jihovýchodním okraji Gospiće, u silnice č. D50 směrem do Gračace. Další hlavní silnice I. třídy směřují do měst Karlobag na pobřeží Jaderského moře a Peručace na sever.

Turistika

V blízkosti Gospiće se nachází řada turisticky atraktivních lokalit, mezi které patří např. národní Park Paklenica nebo pohoří Velebit.

Osobnosti

Partnerská města

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Croatia.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Gospic panorama s novog mosta.JPG
Autor: INekic, Licence: CC BY-SA 4.0
Panoramic view of Gospić, Croatia