Gotland

Gotland
Gutland (gut)
Satelitní snímek ostrova Znak
Satelitní snímek ostrova

Gotland vapen.svg
Znak
Gotland Gutland (gut)
Gotland
Gutland (gut)
LokalizaceBaltské moře
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
• historické územíGötaland
• KrajGotland
• ObecGotland
Topografie
Rozloha2 960 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka115 km
Šířka35 km
Osídlení
Počet obyvatel57 255 (2014)
Hustota zalidnění19,3 obyv./km²
Největší sídloVisby
Používané jazykyšvédština, gotlandština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gotland (gotlandsky Gutland) je největší ostrov ve Švédsku a také největší ostrov v Baltském moři (neuvažujeme-li Sjælland v Dánském souostroví na jeho okraji). Spolu s okolními ostrovy tvoří kraj a zároveň obec stejného jména. Hlavní město a přístav je Visby. Má rozlohu 2 960 km². Dosahuje nadmořské výšky maximálně 83 m. V roce 2014 zde žilo téměř 58 000 obyvatel používajících jako svůj rodný jazyk gotlandštinu.

Geologie a geografie

Gotland a ostrůvky Lilla Karlsö (vlevo) a Stora Karlsö (vpravo)

Povrch ostrova tvoří planina tvořená převážně silurskými vápenci. Břehy jsou členité a převislé, především na severozápadě. Nachází se zde krasové formy reliéfu. Klima je mírné, přímořské. Množství srážek je 500 mm za rok. Jehličnaté (smrk) i listnaté lesy zabírají 44 % rozlohy. Vyskytují se zde rašeliniště.

Úzký průliv Fårösund odděluje Gotland od severněji ležícího nevelkého ostrova Fårö známého v souvislosti s kinematografií.

Hospodářství

Převážná část povrchu je obdělávána (oves, žito, cukrová řepa, len, brambory). Je zde rozvinutá živočišná výroba (ovce) a také zpracování vápence, průmysl cementářský a potravinářský a turistika.

Historie

Neoficiální vlajka Gotlandu

Na začátku našeho letopočtu byl ostrov obydlen germánskými kmeny (název možná pochází od Gótů). Ve středověku byl ostrov a město Visby důležitým obchodním centrem na Baltu a stálým a významným členem Hansy, jež odtud původně vzešla. Oficiálně byl součástí Švédska nebo Dánska, ale ve skutečnosti byl samostatnou republikou s vlastním právním systémem. V roce 1361 byl obsazen a zpustošen Dány. Po nastolení Brömsebruského míru v roce 1645 byl navrácen Švédsku.[1]

Za první světové války (19. červnajul./ 2. července 1915greg.[1]) došlo poblíž ostrova k bitvě mezi ruským a německým loďstvem.

Odkazy

Reference

  1. a b Щеглов, А. Д. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-10-23]. Heslo ГО́ТЛАНД. Dostupné online. (rusky) 

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Flag of Gotland.svg
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Karlso, Gotland.jpg
(c) I, Miraceti, CC-BY-SA-3.0
Karlsö Islands (Stora Karlsö (right small island) and Lilla Karlsö (left small island)) and Gotland.
Gotland vapen.svg
Autor: Marmelad and Leonid 2, Licence: CC BY-SA 2.5
This coat of arms was drawn based on its blazon which – being a written description – is free from copyright. Any illustration conforming with the blazon of the arms is considered to be heraldically correct. Thus several different artistic interpretations of the same coat of arms can exist. The design officially used by the armiger is likely protected by copyright, in which case it cannot be used here.
Individual representations of a coat of arms, drawn from a blazon, may have a copyright belonging to the artist, but are not necessarily derivative works.