Gradačac

Gradačac
Gradačac – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška164 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00
StátBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
EntitaFederace Bosny a Hercegoviny
KantonTuzlanský
Gradačac
Gradačac
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha218 km²
Správa
Oficiální webwww.gradacac.ba
PSČ76250
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gradačac (srbskou cyrlicí Градачац) je město v Bosně a Hercegovině, ve Federaci Bosny a Hercegoviny, v kantonu Tuzla na řece Gradašnica.

Historie

První zmínka o župě Gradačac je z roku 1302, avšak město samotné je připomínáno (pod starým názvem Gračac) až v roce 1465. Roku 1512 se pak stalo součástí Osmanské říše, ačkoliv toto je zmiňováno až z tureckých daňových zápisů teprve roku 1533. Mezi lety 1765 a 1821 zde Osmané vybudovali 18 m vysoké hradby s 22 m vysokou strážní věží a to na místě starých, římských hradeb – město bylo totiž důležitým pohraničním bodem Turků. Leží samo na jižním okraji úrodné roviny při řece Sávě.

V moderní době zde byla vybudována vodní nádrž a dále silnice celostátního významu, která spojuje přes Gradačac města Modriča a Brčko. Města nikdy nedosáhla železnice. Rozvinul se zde textilní průmysl.

Během jugoslávské války provázející rozpad Jugoslávie, v letech 19921995 bylo několikrát bombardováno, v této době sloužilo srbským ozbrojencům a mělo pro ně ohromný strategický význam; Daytonskou smlouvou však bylo stanoveno, že připadne Federaci Bosny a Hercegoviny.

Etnické složení

Následující etnické složení je z doby před válkou, v roce 1991.

Zajímavosti

V centru města se nachází původní pevnost, okolo které se Gradačac rozvinul. Hlavní náměstí nese název podle Aliji Izetbegoviće.

Místní lázeňské léčebné centrum Ilidža bylo postaveno na termálních pramenech v roce 1882. Teplota vody činí 29,30 °C, voda vyvěrá z hloubky 286 metrů. V okolí se nachází dvě umělé vodní nádrže, a to Hazna a Vidara. Obě umělá jezera byla vybudována v rámci projektu ochrany města před povodněmi. Velká voda postihla Gradačac naposledy v letech 1964 a 1967.

V Gradačacu se koná pravidelný veletrh pěstitelů švestek pod názvem Sajam šljive.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Coat of arms of Gradačac.svg
Coat of arms of Gradačac, created by me, using Inkscape
Gradačac.jpg
Autor: Okimsi, Licence: CC BY-SA 4.0
It is a picture of the town Grradačac, Bosnia and Hercegovina