Grafitová kamna

Grafitová kamna byla topidla vyrobená ze směsi keramické hlíny s příměsí grafitu (tuhy). Kamna se vyráběla jako polomatná nebo lesklá, kdy byl grafit nanášen i na povrch keramického střepu obdobě jako glazura nebo smalt. Významná manufaktura vznikla v první polovině 19. století v areálu hradu Svojanov na českomoravském pomezí. Tato továrna byla provozována nejméně do požáru hradu v roce 1842.
Těžba grafitu probíhala v okolí obce Hutě (Svojanov).
Celá funkční grafitová kamna se dochovala na hradě Svojanov (lesklé grafitové "tahovky"), na hradě Pernštejně a na zámku v Litomyšli (obojí válcová). Ještě na začátku 20. století byla grafitová kamna k vidění i v rodném bytě Bedřicha Smetany v areálu zámeckého pivovaru v Litomyšli. Tato kamna se však ztratila.
V interiéru hradu Svojanov je pak k vidění několik grafitových kachlů, robustních válcových komponent kamen a užitkové grafitové keramiky.
Grafitová, respektive tuhová keramika se na našem území v běžné hrnčířské produkci vyskytuje již od mladší doby železné - v době laténské (též označovaná jako Laténská grafitová nebo tuhová keramika) kdy se grafit přidával přímo do hlíny a tuhovaná keramika (grafitem se tuhovala keramika na povrchu).[1][2][3]
Galerie
- Torzo válcových grafitových kamen ve sbírkách na Svojanově
- Detail kachlové stěny s figurálními prvky
- Rodný byt B. Smetany s válcovými grafitovými kamny pravděpodobně v roce 1912
Odkazy
Reference
- ↑ KOUCKÁ, Andrea. Experimentální výroba laténské grafitové keramiky v Panské Lhotě. 2016. Diplomová práce. Masarykova univerzita Brno. Dostupné online. (Czech)
- ↑ HLAVA, Miloš. Tuhová keramika z oppida Staré Hradisko a pozdně laténská tuhová keramika na Moravě. 2006. Disertační práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Miloš Čižmář. Dostupné online. (Czech)
- ↑ PLESKA, Miroslav. Laténská keramika na Chrudimsku. 2015. Diplomová práce. Univerzita Hradec Králové, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Richard Thér, Ph.D.. Dostupné online. (Czech)
Související články
Externí odkazy
- Keramika s příměsí grafitu ve středověku)
Téma Kamna ve Wikicitátech
Slovníkové heslo kamna ve Wikislovníku
Média použitá na této stránce
Autor: Jakub Formánek, Licence: CC0
Byt B. Smetany s válcovými grafitovými kamny (1912)
Autor: Jakub Formánek, Licence: CC BY 4.0
Grafitová kamna "tahovky" na hradě Svojanov.
Autor: Jakub Formánek, Licence: CC BY 4.0
Torzo válcových grafitových kamen ve sbírkách na Svojanově
Autor: Jakub Formánek, Licence: CC BY 4.0
Detail kachlové stěny s figurálními prvky