Granátomet

Násadcový granátomet posledního vývojového typu na AK-47
Granátomety z 18. století

Granátomet je palná zbraň sloužící k vymetení či vystřelení granátů na větší vzdálenost a s větší přesností, než je možné při ručním házení.

První mechanické granátomety se začaly používat v rusko-japonské válce (19041905). Za první světové války se začala k vymetení granátu využívat puška. Nejdříve se používaly upravené granáty opatřené kovovou tyčí, která se jednoduše zasunula do hlavně a následně vystřelila nábojkou (náboj bez střely, lidově „slepý“ náboj).

Později se začaly používat úsťové nástavce na hlavně pušek – násadcové granátomety. Ty měly podobu krátkých hlavní do kterých se vkládaly granáty (obvykle vejčitého tvaru). Jednodušší typy se šroubovaly přímo na ústí hlavně – soustředné násadcové granátomety (např. německý granátomet pro granáty vzor 17). K vymetení granátu opět sloužila nábojka, nebo (pokud byl granát opatřen otvorem ve své ose) ostrý náboj se střelou. Složitější typy se skládaly ze dvou hlavní nad sebou. Jedna hlaveň byla jen prodloužením hlavně pušky a byl v ní vyvrtán otvor pro odběr spalných plynů do druhé hlavně, za které se vymetával granát – souběžné násadcové granátomety (např.československý granátomet pro granáty vz.21). Posledním vývojovým typem násadcových granátometů bylo jen jakési prodloužení hlavně, na které se nasunovaly granáty se stabilizačními křidélky, podobné dělostřeleckým minám.

Moderní granátomety se již konstruují jako palné zbraně na speciální náboje, jejichž střela je naplněna trhavinou a opatřena zapalovačem. Ráže bývá nejčastěji 40 mm, ale lze se setkat i s menšími rážemi. Rozlišujeme ruční granátomety a lafetované granátomety.

Ruční granátomety mohou být vyrobeny jako samostatná zbraň opatřená vlastní pažbou či ramenní opěrkou (tyto granátomety mohou být jednoranné nebo opakovací), nebo jako podvěsné, kdy se upevňují pod útočnou pušku. Ruční granátomety používají i policejní jednotky, ovšem pouze s nesmrtícími granáty – s náplní slzného plynu, značkovací barvy apod.

Lafetované granátomety bývají automatické konstrukce. Díky velké hmotnosti a vysoké kadenci je jejich součástí lafeta, sloužící k postavení na zem, nebo se připevňují k lafetě na automobilu, obrněném transportéru, vojenském vrtulníku apod. Také se instalují do střeleckých věží, které se osazují na různé obrněné prostředky. K lafetovaným granátometům se řadí i jednoduché vícehlavňové vrhače zadýmovacích granátů, které se montují na boky věží obrněné techniky (tanky, obrněné transportéry apod.). V případě ohrožení této techniky nepřátelskou palbou dojde k elektrickému odpálení granátů, které vytvoří dýmovou clonu znesnadňující zaměření.

Galerie

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Matol.jpg
Grenade launcher in action
Karabinek-granatnik wz.1960.jpg
Autor: Polish military, Licence: Attribution
Polish assault rifle-grenade launcher kbkg wz. 1960
M1 Garand rifgren-shooting line.jpg
American soldier in a training session of rifle grenade launch. Blank grenade fitted in a M1 Garand rifle with the Rifle Grenade Launcher, M7.
Grenade launcher M79 1.jpg
M79 grenade launcher
Gepard 1a2 nebelw.jpg
Autor: Hans-Hermann Bühling, Licence: CC BY-SA 3.0
Gepard 1A2 Nebelmittelwurfanlage Gepard 1A2 fog launcher
Loading M203 40 mm grenade launcher attached to an M16 rifle.jpg
A 40 mm practice round is loaded into an M203 grenade launcher mounted on an M16A1 rifle during the DEFENDER CHALLENGE '88.
PEO M320 on M4 Carbine.jpg
The M320, a 40mm grenade launcher, is the replacement to all M203 series of

grenade launchers on M16 Rifles and M4 Carbines. An interoperable system, it attaches under the barrel of the rifle or carbine and can convert to a stand-alone

weapon.
Mortiers-p1000558.jpg
Autor: Rama, Licence: CC BY-SA 2.0 fr
Grenade launchers, begin of the 19th Century.