Grand Prismatic Spring

Grand Prismatic Spring v Yellowstonském národním parku je největší termální pramen ve Spojených státech a třetí největší na světě,[1] po Frying Pan Lake na Novém Zélandu a Boiling Lake v Dominice. Nachází se v pánvi Midway Geyser Basin.

Grand Prismatic Spring byl zaznamenán geology pracujícími na Haydenově Geologickém Průzkumu v roce 1871 a byl pojmenován pro své nápadné zbarvení. Jeho duhové barvy odpovídají rozptýlení bílého světla pomocí optického hranolu: červená, oranžová, žlutá, zelená a modrá.[2]

Historie

Letecký pohled na pramen

První záznamy o prameni pocházejí od raných evropských průzkumníků a inspektorů. V roce 1839 skupina lovců kožešin z Americké kožešinové společnosti překročila Midway Geyser Basin a poznamenala si „vřící jezero“, s největší pravděpodobností Grand Prismatic Spring,[3] s průměrem 90 metrů (300 stop). V roce 1870 pramen navštívila Washburn–Langford–Doane Expedice, přičemž si všimla nedalekého 15 metrů (50 stop) vysokého gejzíru (později pojmenovaného Excelsior).[4][5]

Barva

Mikrobiální rohož

Živé barvy pramene jsou výsledkem mikrobiální rohože kolem okrajů a vody bohaté na minerály. Rohože vytvářejí barvy od zelené k červené. Množství barvy v mikrobiální rohoži závisí na poměru chlorofylu ke karotenoidům a na teplotním gradientu v odtoku. V létě mají rohože tendenci být oranžové až červené, zatímco v zimě rohože jsou obvykle tmavě zelené. Střed bazénu je v důsledku extrémní teploty sterilní.

Tmavě modrá barva vody ve středu jezera je výsledkem vnitřní modré barvy vody. Efekt je nejsilnější ve středu pramene kvůli jeho sterilitě a hloubce.

Fyzická struktura

Pramen má průměr přibližně 110 metrů a hloubku 50 metrů. Odpaří přibližně 2100 litrů vody o teplotě 70 °C za minutu.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grand Prismatic Spring na anglické Wikipedii.

  1. Steam Explosions, Earthquakes, and Volcanic Eruptions—What's in Yellowstone's Future? [online]. U.S. Geological Survey. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Traci Bryan; LESLIE MACHEN; JOYCE HEINSZ; PEGGY MCCRACKEN. Grand Prismatic Spring [online]. Lunar and Planetary Institute [cit. 2015-12-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Colter's Hell & Jackson's Hole. [s.l.]: National Park Service Kapitola "The Fire Hole": Era of the American Fur Company, 1833-1840. (anglicky) 
  4. Yellowstone National Park: Its Exploration and Establishment. [s.l.]: National Park Service Kapitola Notes. (anglicky) 
  5. Yellowstone National Park: Its Exploration and Establishment. [s.l.]: National Park Service Kapitola Part II: Definitive Knowledge - The Washburn Party (1870). (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Grand prismatic spring.jpg
Aerial view of Grand Prismatic Spring; Hot Springs, Midway & Lower Geyser Basin, Yellowstone National Park. The spring is approximately 250 by 300 feet (75 by 91 m) in size. This photo shows steam rising from hot and sterile deep azure blue water (owing to the light absorbing overtone of an OH stretch which is shifted to 698 nm by hydrogen bonding [1]) in the center surrounded by huge mats of brilliant orange algae, bacteria and archaea. The color of which is due to the ratio of chlorophyll to carotenoid molecules produced by the organisms. During summertime the chlorophyll content of the organisms is low and thus the mats appear orange, red, or yellow. However during the winter, the mats are usually dark green, because sunlight is more scarce and the microbes produce more chlorophyll to compensate, thereby masking the carotenoid colors.
Grand Prismatic Spring, Yellowstone NP.jpg
Autor: Supercarwaar, Licence: CC BY-SA 4.0
The Grand Prismatic Spring at Yellowstone NP, seen from the boardwalk.