Granulace (astronomie)

Granulace na povrchu Slunce.

Granulace je označení jevů, k nimž dochází ve fotosféře Slunce (a obecně hvězd). Jsou to projevy konvektivních proudů ve viditelném oboru spektra elektromagnetického záření. Granulace jsou způsobeny teplými, vzestupnými proudy a chladnými, sestupnými proudy. Mají nepravidelný, mnohoúhelníkový tvar a jejich velikost dosahuje 200 – 1 000 km, na povrchu jsou viditelné cca 5 minut. Na slunečním rovníku mají granule pravidelnější tvar, dále je deformuje sluneční rotace. V blízkosti slunečních skvrn jsou vlivem magnetických polí granule protáhlé.

Teplotní rozdíl mezi granulemi a prostoru mezi nimi činí přibližně 100 – 300 K. Tento teplotní rozdíl tedy způsobuje celkem 15 – 25% rozdílu ve svítivosti. Prostor mezi granulemi (tmavé části) je občas tvořen tzv. póry. Ty jsou v oboru optického spektra elektromagnetického záření snadno pozorovatelné. Po čase se buď rozpustí, nebo se s nich později stanou skvrny. Pomocí Dopplerova jevu se zjistilo, že rychlost stoupajícího plazmatu ve vzestupných proudech je kolem 1 800 km/h.

Pokud se granule spojí v jasnější a komplexnější celky, jedná se o tzv. supergranulaci. Jejich velikost se pohybuje okolo 25 000 km a vydrží i celý den. Může k nim docházet i v nižších vrstvách chromosféry.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Granules.jpg
Granules are small (about 1000 km across) cellular features that cover the entire Sun except for those areas covered by sunspots. These features are the tops of convection cells where hot fluid rises up from the interior in the bright areas, spreads out across the surface, cools and then sinks inward along the dark lanes. Individual granules last for only about 20 minutes. The granulation pattern is continually evolving as old granules are pushed aside by newly emerging ones. The flow within the granules can reach supersonic speeds of more than 7 km/s (15,000 mph) and produce sonic "booms" and other noise that generates waves on the Sun's surface.