Gruit
Gruit (též grut) je původně směs bylin používaná pro ochucení a dodání hořkosti pivu namísto chmele, může ale znamenat též samotné pivo vyrobené (ochucené) tímto postupem. Slovo pochází z oblasti dnešní Belgie, Nizozemska a severozápadního Německa.
Historie
Svrchně kvašená bylinná piva se v Evropě vařila již v 10. století, nahrazení bylin chmelem proběhlo postupně ve 14. a 15. století a prakticky uzákoněno bylo německým Výnosem o čistotě (Reinheitsgebot) z roku 1516. Lokálně se ale vařilo až do 17. století, například ve Vestfálsku.[1]
Každý pivovarník užíval většinou své vlastní směsi podle rostlin dostupných v jeho okolí a podle toho, jaké chuti a vůně piva chtěl dosáhnout. K nejčastějším patřil vřes, popenec, jablečník, řebříček, tužebník jilmový, pelyněk černobýl či pelyněk pravý, později též puškvorec; v baltském prostoru to byl rojovník a vřesna bahenní (Myrica gale), v jižní Evropě rozmarýna, šalvěj, tymián nebo vavřín. Časté bylo též ochucování piva čerstvými větvičkami jehličnanů, hlavně jalovce (u něho též bobulemi) nebo smrku, případně kořením (anýz, kmín atp.).[2][3]
Gruit v současné době
Určitou renesanci zažívá tento pivní styl se vznikem řemeslných minipivovarů a hnutí Craft Beer po roce 1990, především v Severní Americe. V Česku vyrábí gruit například pivovary Axiom, Volt, Lobeč nebo Sibeeria.[4]
Pro zvýšení povědomí o historickém způsobu vaření piva a pro jeho propagaci byl stanoven 1. únor jako Mezinárodní den gruitu, který probíhá od roku 2013.[5][1]
Reference
- ↑ a b STUDIO, L. E. R. Tajemné medicinální pivo Gruit | Pivovar Lobeč. lobec.cz [online]. [cit. 2022-01-12]. Dostupné online.
- ↑ SCHULTE, Aloys. Vom Grutbiere. Annalen des Historischen Vereins für den Niederrhein. 1908-12-01, roč. 85, čís. jg, s. 118–146. Dostupné online [cit. 2022-01-12]. ISSN 0341-289X. DOI 10.7788/annalen-1908-jg05.
- ↑ Das Reinheitsgebot ist tot – lang lebe das Reinheitsgebot |. braumagazin.de [online]. [cit. 2022-01-12]. Dostupné online.
- ↑ BLUDICE, Marley &. Pivní styl Gruitbier. Pivníci.cz [online]. [cit. 2022-01-12]. Dostupné online.
- ↑ Home - Gruitday. www.gruitday.beer [online]. [cit. 2022-01-12]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu gruit na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Bernt Rostad from Oslo, Norway, Licence: CC BY 2.0
A bottle of 13th Century Grut Bier at the Blind Tiger in New York City.
This beer was was brewed by Dr. Fritz Briem at Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan in Bavaria, Germany, based on a 13th century recipe. The name, gruit, comes from the old-fashioned herb mixture used for bittering and flavoring beer, in use before the introduction of hops.
The Grut Bier poured a hazy yellow color with a small white head. Complex aroma of herbs and spices. Rosemary! Light mouthfeel but with a fruity freshness. Crisp, spicy herbal flavors, almost like a rich herb tea. At 4.6% abv it was surprisingly complex, and dangeroulsy drinkable. An amazing brew!