Gryf
Gryf je bájné stvoření, jehož mytologický původ sahá přinejmenším do 3. tisíciletí př. n. l. Často je zobrazován se lvím trupem, zadníma nohama a ocasem, a s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty.
Gryf byl ochráncem zlatých pokladů a dolů v oblasti Střední Asie. Původně starověké skytské božstvo bylo pak přejato středověkou mytologií a heraldikou. Podle americké etnoložky a folkloristky Adrienne Mayorové je dokonce možné, že na vzniku zkazek o tomto legendárním tvorovi mají podíl fosílie rohatých dinosaurů rodu Protoceratops z mongolské pouště Gobi.[1] Podle jiných paleontologů ale nelze takové spojení s jistotou prokázat.[2] Původ totiž může spočívat spíše v místní mytologii etnik starověkého Blízkého východu.[3][4]
Od označení gryfa je odvozeno příjmení Gryphius (např. Andreas Gryphius).[zdroj?]
Gryf v heraldice
V heraldice je či byl gryf používán asi od 14. století. Vyskytuje se ve znaku: knížat pomořanských, lotyšského regionu Latgalsko, nebo polského města Svídnice. Užíval jej např. Kryštof z Gendorfu (2 gryfí hlavy) nebo rytíři Stránští ze Stránky a Greiffenfelsu. Utržená hlava gryfa je ve znaku obce Bozkov (Liberecký kraj, okres Semily) a města Osečné (Liberecký kraj), gryf pak ve znaku obce Všechovice (Olomoucký kraj, okres Přerov). Gryf býval často také štítonošem.
Figura gryfa symbolizuje odhodlání, houževnatost, odolnost a vytrvalost. Bývá prohlašováno, že když se gryf usadí, kde se mu zalíbí, nikdo ho již odtamtud nedokáže vyhnat. Má tedy silný význam jak ve smyslu deklarace nároku (např. na území), tak i pokud jde o vyjádření odhodlání bránit se.
Figur a způsobů vyobrazení gryfů je více. Jako gryf slovanský je např. označováno vyobrazení s tělem lva (a to včetně předních končetin) a s hlavou, hrudí i křídly orla. V anglosaském světě se zase objevuje vyobrazení, kde tělo je koňské či oslí (někdy to není snadno odlišitelné). Heraldicky má gryf ještě jednu zvláštnost. Bývá zvykem, že jednoduchá figura je vnímána jako slabší a ženská (postoj heraldiky k feminismu je velmi vlažný), takže jednohlavá je orlice, jednoocasá lvice atd. Naopak zdvojení je atribut samčí a zvýrazňuje sílu znamení, tedy dvojhlavý orel, dvojocasý lev aj. U gryfů tomu tak není. Samčím gryfem je takový, jehož křídla mají stejnou barvu jako peří na hlavě a hrudi. Samičí, tedy grifonou, jsou pak taková vyobrazení, u kterých je barva křídel světlejší (např. hlava a hruď nesou černé peří, ale křídla jsou bílá nebo zlatá). Samičí varianta také nemusí nutně znamenat oslabení znamení, ale může náležet třeba ženským příslušnicím rodu, tedy může odkazovat k tomu, kdo je nositelem/nositelkou znamení.
Emblém gryfa na chladičích svých vozů užívala štětínská automobilka Stoewer, korunovanou hlavu gryfa má na svém logu automobilka Saab.
Gryf ve fantasy
- Kronika Cartera Kanea – Gryf
- Harry Potter a vězeň z Azkabanu – Hipogryf
- Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň
- Might and Magic
- World of Warcraft – Gryphon
- Richard A. Knaak – knihy ze série Dragonrealm
- Kronika rodu Spiderwicků
- Scooby-doo Abrakadabra!!
- Křišťály moci
- Alice's Adventures in Wonderland – Gryphon
- Zaklínač 3: Divoký hon
- Merlin – Gryf
Gryf ve znacích obcí a historických území
- Znak obce Bozkov v okrese Semily
- Lotyšská historická země Latgalsko
- Znak Autonomní republiky Krym (Ukrajina)
- Znak obce Ploskovice v okrese Litoměřice
- Znak obce Všechovice v okrese Přerov
- Polské město Svídnice
- Znak historického Pomořanska, rozděleného mezi Německo a Polsko
- Hlava gryfa ve znaku Osečné
Odkazy
Reference
- ↑ Jak dinosauři ovlivnili heraldiku a mytologii [online]. 2008-12-30 [cit. 2024-07-09]. Dostupné online.
- ↑ S Gryfem se to má možná jinak [online]. 2016-04-13 [cit. 2024-07-09]. Dostupné online.
- ↑ WITTON, Mark. Mark P. Witton's Blog: Why Protoceratops almost certainly wasn't the inspiration for the griffin legend [online]. 2016-04-04 [cit. 2024-07-09]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ WITTON, Mark P.; HING, Richard A. Did the horned dinosaur Protoceratops inspire the griffin?. Interdisciplinary Science Reviews. 2024-06-20. Dostupné online [cit. 2024-07-09]. ISSN 0308-0188. DOI 10.1177/03080188241255543. (anglicky)
Literatura
- ZROSTLÍKOVÁ, Martina. Orel a lev v jednom těle. Živá historie. Září 2009, s. 45.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu gryf na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Coat of arms of the Gryf (Griffin) dynasty of Pomerania (from c. 1200) and of the modern Zachodniopomorskie Voivodship
Autor: , Licence: Attribution
Arimaspe and Gryphon. Ancient Roman fresco (60-50 b.C.) from Pompeii, Italy. This fresco comes from the Villa of Mysteries in Pompeii and was reconstructed from fragments.
znak obce Všechovice, okres Přerov, Olomoucký kraj
- „V modrém štítě zlatý gryf s červenou zbrojí vyrůstající z obrácené červené tatarské čepice se stříbrným lemem a pštrosím perem na vrcholu.“[1]
Znak obce Bozkov, okres Semily. V modrém štítě červená krokev se zlatým trnitým lemem, provázená nahoře zlatými liliemi a dole zlatou utrženou hlavou gryfa s červenou zbrojí.
Autor: Plutho 09:27, 18 February 2008 (UTC), Licence: CC BY 3.0
Allegorie mit Engeln Greif am Haus Kurrentgasse 12, 1010 Wien
Coat of arms of the Autonomous Republic of Crimea, approved in 1992 (later also adopted by the Republic of Crimea)
Coat of arms of the former Prussian province Pommerania.
Znak města Osečná, okres Liberec. V červeném štítě stříbrná korunovaná hlava gryfa se zlatou zbrojí.
Znak obce Ploskovice, okres Litoměřice. Ve stříbrno-červeně kosmo děleném štítě černo-zlatě dělený gryf se zlatou zbrojí a červeným jazyke.