Guadeloupe

zámořský region a zámořský departement Guadeloupe
Pointe de la Petite-Tortue
Pointe de la Petite-Tortue
Geografie
Hlavní městoBasse-Terre
Souřadnice
Rozloha1 628 km²
Nejvyšší bodSoufrière (1 467 m n. m.)
Časové pásmo-4
Geodata (OSM)2562137 OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel401 554 (2009[1])
Hustota zalidnění246,7 obyv./km²
Jazykkreolizovaná francouzština, francouzština, angličtina, španělština
Národnostní složenímetropolitní a koloniální Francouzi
Náboženstvířímskokatolické
Správa regionu
StátFrancieFrancie Francie
Druh celkuzámořský departement a zámořský region
Vznik1642
Měnaeuro (EUR)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2312 GLP GP
Telefonní předvolba+590
Internetová doménagp
Oficiální webwww.cr-guadeloupe.fr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Guadeloupe je zámořský departement a zároveň zámořský region Francie ležící v Karibském moři přibližně 600 km severně od Jižní Ameriky a 600 km východně od Dominikánské republiky. Jedná se o větší dvojostrov a několik menších ostrovů v Závětrných ostrovech Malých Antil. Jako integrální část Francie je Guadeloupe součástí Evropské unie s postavením tzv. „nejvzdálenějšího regionu“.[2]

Historie

Francie formálně zabrala Guadeloupe (pojmenovaný po Panně Marii Guadeloupské ve Španělsku) roku 1635, kdy se stal její kolonií. Do roku 1775 byl s výjimkou krátkých období britské a švédské okupace spravován v rámci Francouzských Malých Antil. Už v roce 1797 se stal francouzským departementem, v roce 1946 zámořským departementem a v roce 2003 i zámořským regionem. Do roku 2007 z něj byla spravována dnešní francouzská zámořská společenství Svatý Martin a Svatý Bartoloměj.

Přírodní podmínky

Guadeloupe je součástí souostroví Malé Antily ležícího 600 km severně od Jižní Ameriky. Nejbližšími ostrovy jsou Dominika a Montserrat a Antigua. Nejvyšší horou je Soufriére měřící 1 467 metrů. Ostrov Guadeloupe tvoří vlastně dva ostrovy spojené úzkou šíjí: Basse-Terre (848 km²) a Grande-Terre (588 km²), kdysi nazývané Kariby společným jménem Karukera. Kromě hlavního dvojostrova patří pod Guadeloupe i okolní menší ostrovy Marie-Galante, Îles des Saintes a La Désirade.

Obyvatelstvo

Hlavním městem této dlouholeté francouzské zámořské državy je Basse-Terre, ležící na jihozápadním pobřeží ostrova. Dalšími velkými městy jsou Pointe-à-Pitre a Les Abymes. Na ostrově žije přibližně 417 tisíc obyvatel, většina z nich jsou potomci afrických otroků a francouzských osadníků. Před jejich příchodem obývali ostrov Indiáni Karibové. Mezi obyvatelstvem lze rozlišit pouze novodobé přistěhovalce z vlastní (metropolitní) Francie a starousedlíky. Mísením Francouzů a otroků vznikla současná mulatská populace používající při vzájemném styku tzv. kreolizovanou francouzštinu zvanou guadeloupština, která je podobná dalším karibským francouzským kreolským nářečím. V úředním styku převládá francouzština, která je jediným úředním jazykem.

Správa ostrovů

Související informace naleznete také v článku Seznam obcí na Guadeloupe.

Administrativně je Guadeloupe rozdělen do 2 arrondisementů (Basse-Terre a Pointe-à-Pitre), které se dále dělí na 21 kantonů a 32 obcí.[3] Arrondisementy a kantony slouží především k administraci voličů a statistice a nemají žádné zastupitelstvo, zatímco obce jsou samosprávné s voleným zastupitelstvem (obecní rada). Hlavou Guadeloupe, který je plnohodnotnou součástí Francie, je francouzský prezident. Nejvyšším představitel každého francouzského regionu je prezident regionální rady. Guadeloupe má 4 zástupce v dolní komoře francouzského parlamentu (Národní shromáždění) a 3 v horní komoře (Senát).[4]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. LES COLLECTIVITÉS LOCALES EN CHIFFRES (strana 20) [online]. francouzské ministerstvo vnitra [cit. 2012-12-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-24. (francouzsky) 
  2. The Outhermost Regions [online]. Evropská komise [cit. 2012-12-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Département de la Guadeloupe (971) [online]. L'Institut national de la statistique et des études économiques (Insee) [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. (francouzsky) 
  4. Les parlementaires ultramarins [online]. Ministère des Outre-mer - Ministerstvo pro zámořská území [cit. 2017-01-24]. Dostupné online. (francouzsky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

North America (orthographic projection).svg
Autor: Heraldry, Licence: CC BY-SA 3.0
North America (orthographic projection)
Département 971 in France (-mini map) (zoom).svg
Autor: TUBS Gallery, Licence: CC BY-SA 3.0
Location of department No. 971 in France.
Guadeloupe 114 - Sommet de la Soufrière 1467m - Guadeloupe.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Ofol assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
Sommet de la Soufrière 1467m - 2 - Guadeloupe
Guadeloupe map.png
Map of the French overseas département of Guadeloupe showing major cities.
Pointe de la Petite-Tortue.JPG
Autor: LPLT, Licence: CC BY-SA 3.0
Pointe de la Petite-Tortue sur Grande-Terre, Guadeloupe
GuadeloupeVue.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0