Guggenheimovo muzeum Bilbao

Guggenheimovo muzeum Bilbao
Budovy muzea
Budovy muzea
Údaje o muzeu
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
MěstoBilbao
ZakladatelSolomon R. Guggenheim Foundation
Založenovýstavba 1992-1997, otevřeno od října 1997
Zaměřenísbírka moderního umění
Návštěvníci1.011.363 (v roce 2014[1])
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Guggenheimovo muzeum Bilbao je muzeum moderního umění ve španělském městě Bilbao, centru baskického regionu.

Architektura

Muzeum bylo vystavěno roku 1997 v průmyslové části města, uprostřed loděnic, doků a ocelářských továren, podle projektu a vítězného návrhu z mezinárodní architektonické soutěže kanadsko-amerického architekta Franka Gehryho. Plány byly vypracovány výhradně pomocí počítačového programu pro modelování CATIA. Díky tomu bylo možné vyprojektovat tvary, které by byly tradičně nerealizovatelné. Futuristická stavba zrcadlící se ve vodní hladině řeky Nervion a připomínající svým tvarem loď kombinuje rovné a převládající zakřivené tvary, mezi pláštěm budovy pokrytým titanem jsou umístěny prosklené plochy. Jako další stavební materiál je použit vápenec. Muzeum zcela postrádá střechu v obvyklém tvaru.

Sbírky

Stálé sbírky muzea zahrnují umělecká díla významných umělců druhé poloviny 20. století, mj. Andyho Warhola, Rosenquista, Rauschenberga, de Kooninga, Antoni Tàpiese a dalších. Kromě toho jsou zde pravidelně pořádány výstavy španělských i zahraničních umělců. V budově muzea je dále restaurace zaměřená na baskickou kuchyni.

Panorama muzea

Odkazy

Reference

  1. La exposición más vista en España el año pasado fue la de Yoko Ono en el Guggengheim.. www.elcorreo.com [online]. [cit. 2015-01-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-01-06. 

Související články

Literatura

  • LECUYEROVÁ, Annette. Guggenheimovo muzeum, Bilbao. In: PARKYN, Neil. Sedmdesát divů světové architektury a stavitelství. [Praha]: Slovart, 2003. ISBN 80-7209-462-9. S. 164–167.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce