Gunsmith Cats

Gunsmith Cats
ガンスミス キャッツ
(Gansumisu Kjaccu)
Žánrydobrodružný, krimi
Cílová skupinaseinen
Manga
AutorKen’iči Sonoda
NakladatelKódanša
Zahraniční
nakladatel
Česko CREW
V časopiseGekkan Afternoon
Vydávánoúnor 1991 – červen 1997
Počet svazků8
v Česku vydáno: 4[pozn. 1]
Original video animation
NámětKen’iči Sonoda
ScénářTokudži Kaneko
RežieTakeši Mori
HudbaPeter Erskine
Produkční studioOLM
Vysíláno19951101a1. listopadu 1995 – 19960901a1. září 1996
Počet dílů3
Manga
Gunsmith Cats BURST
AutorKen’iči Sonoda
NakladatelKódanša
V časopiseGekkan Afternoon
Vydávánozáří 2004 – říjen 2008
Počet svazků5

Gunsmith Cats (japonsky ガンスミス キャッツ, Gansumisu Kjaccu) je japonská seinen manga o osmi svazcích, jejímž autorem je Ken’iči Sonoda. Manga původně vycházela v časopisu Gekkan Afternoon nakladatelství Kódanša v letech 1991 až 1997.[1] V Česku mangu vydalo nakladatelství CREW v letech 2015 až 2016.[2] V letech 1995 až 1996 byla taktéž vytvořena stejnojmenná adaptace v podobě třídílného animovaného OVA v produkci studia OLM.[3]

Příběh

Devatenáctiletá Irene „Rally“ Vincent provozuje obchod se zbraněmi „Gunsmith Cats“, pracuje však také jako lovkyně odměn, což je hlavním předmět mnoha příběhů. V obou aktivitách jí pomáhá její spolubydlící a bývalá prostitutka „Minnie“ May Hopkins. Rally je zkušená střelkyně a vlastní řadu zbraní. Mimo jiné je i zkoušenou řidičkou. May je odbornicí na výbušniny a zná mnoho způsobů využití všech druhů výbušných zařízení. Bývalá zlodějka Misty Brown se později přidá k jejich týmu. V příběhu se objevuje také Becky Farrah, která je zdrojem informací o činnosti podsvětí.

Svou prací si Rally udělala mnoho nepřátel. Například Graye, vůdce gangsterů, kteří se kromě zbraní nebojí používat bomby a jsou spojováni s terorismem, a Goldie Musou, vůdkyni mafie, která za pomocí drog manipuluje s lidmi do té míry, že mohou zabít své nejbližší. Bean Bandit, muž, který se živí doručováním nelegálního zboží, je často představován jako spojenec nebo nepřítel, a to v závislosti na chování svých klientů, které Rally většinou loví.

Hlavní postavy

  • Irene „Rally“ Vincent (japonsky アイリーン・ラリー・ビンセント, Airín Rarí Binsento)
Irene je devatenáctiletá dívka, která vlastní obchod se zbraněmi „Gunsmith Cats“. Kromě toho pracuje jako lovkyně odměn. Je hlavní hrdinkou příběhu.
  • „Minnie“ May Hopkins (japonsky ミニー・メイ・ホプキンズ, Miní Mei Hopukinzu)
May je Rallyina spolubydlící a bývalá prostitutka. Má velké znalosti výbušnin a pomáhá Rally.
  • Misty Brown (japonsky ミスティ・ブラウン, Misuti Buraun)
Misty je patnáctiletá bývalá zlodějka, která se občas dostala do konfliktu s Rally. Později se však s Rally a May spřátelí.
  • Becky Farrah (japonsky ベッキー・ファーラ, Bekkí Fára)
Becky je Rallyin hlavní zdroj informací o všech událostech v chicagském podsvětí.
  • Goldie Musou (japonsky ゴールディ・ムッソー, Górudi Mussó)
Goldie pochází z menší mafiánské rodiny ze Sicílie. Díky tvrdé práci, houževnatosti a naprosté bezohlednosti se však stala jedním z největších zločinců v Chicagu.
  • Bean Bandit (japonsky ビーン・バンデット, Bín Bandetto)
Bean doručuje lidem ilegální zboží a dokáže výborně řídit. K Rally se chová buď jako přítel, nebo nepřítel, přičemž to závisí na chování jeho klientů.
Ken Takizawa je odborník na výbušniny. Byl přítelem Minnie May a tak ji naučil všechno, co s výbušninami umí. Trpí roztroušenou sklerózou.
Gray je vůdce gangsterů a prodejce drog. Je to jeden z nejnebezpečnějších nepřátel Rally.

Produkce

Poté, co Ken’iči Sonoda odešel z produkční společnosti Artmic, aby se mohl věnovat tvorbě komiksů, představil Kódanše některé ze svých příběhu a ilustrací. Na většinu redaktorů to neudělalo dojem, jednoho z nich však upoutala kresba dvou dívek. Ten Sonodovi navrhl, aby pro ně vytvořil příběh.[4] Sonoda v rozhovoru uvedl, že daná kresba stála za vznikem série.[5] V té době Sonoda neměl žádné plány pro kresbu, ale rozhodl se rozšířit svůj koncept anime Riding Bean do nového příběhu.[4] Kvůli licenčním problém nemohl v době tvorby Gunsmith Cats používat koncept a postavy Riding Beana. Nicméně během toho, co série vycházela, mu byla vrácena autorská práva, v důsledku čehož přidal postavu Bean Bandita do příběhu série.[6] Přestože byl Sonoda fanouškem japonského kriminálního seriálu Taijó ni hoero!, přišlo mu, že seriál neodpovídá jím preferovaném stylu westernu.[4] Příběh série je inspirován americkými akčními filmy, jako je Francouzská spojka a Bratři Bluesovi.[7]

Sonoda vybral Shelby GT500 jako Rallyno auto poté, co si uvědomil, že se ve filmech ze 70. let často objevoval Ford Mustang. Zkoumal různé modely a vybral GT500, protože byl nejvýkonnější, než že by jej nějakým způsobem přitahoval.[8] Při kreslení zbraní se Sonoda inspiroval v časopisech a používal vlastních replik. [7]

Jména postav byla převzata z amerických televizních seriálů, jako je například Bewitched a Uprchlík. Postava Minnie-May vznikla jako výsledek kompromisu mezi Sonodou a vydavatelem.[9]

Odkazy

Poznámky

  1. Gunsmith Cats původně vyšly v osmi svazcích. V Česku podle amerického vzoru byly původní svazky poskládány do čtyř omnibusových dílů.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gunsmith Cats na anglické Wikipedii.

  1. 「GUN SMITH CATS」既刊一覧 講談社コミックプラス [online]. Kódanša [cit. 2020-03-02]. Dostupné online. (japonsky) 
  2. Vydali jsme – Gunsmith Cats [online]. Nakladatelství CREW [cit. 2020-03-02]. Dostupné online. 
  3. ADV Films Announces 4 New Essential Anime Titles [online]. Anime News Network, 2004-04-02 [cit. 2020-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b c Gunsmith Cats Bulletproof – Making of Gunsmith Cats. [s.l.]: ADV Films, 2001. (anglicky) 4 minuty. 
  5. LEWIS, Dana. AT CLOSE RANGE WITH KENICHI SONODA [online]. Dark Horse Comics, 1997-01-11 [cit. 2021-09-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 1997-01-11. (anglicky) 
  6. CRANDOL, Mike. Gunsmith Cats: Misty's Run [online]. Anime News Network, 2002-02-25 [cit. 2021-09-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. a b Gunsmith Cats Revised Edition. [s.l.]: Dark Horse Comics, 2007. Dostupné online. ISBN 978-1-59307-748-8. S. 458–459. (anglicky) 
  8. Gunsmith Cats Bulletproof – Making of Gunsmith Cats. [s.l.]: ADV Films, 2001. (anglicky) 26 minut. 
  9. GRAHAM, Miyako. Protoculture Addicts. [s.l.]: [s.n.], 1997. S. 46. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Wikipe-tan face.svg
Autor:
Původní dílo:
Vektory:
, Licence: CC BY-SA 3.0
Face of Wikipe-tan