Gyöngyös

Gyöngyös
Gyöngyös – znak
znak
Gyöngyös – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaHeves
OkresGyöngyös
Gyöngyös
Gyöngyös
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha55,31 km²
Počet obyvatel27 887 (2023)[1]
Hustota zalidnění504,2 obyv./km²
Správa
StarostaLászló Faragó (Fidesz-KDNP)
Oficiální webwww.gyongyos.hu
Telefonní předvolba37
PSČ3261
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gyöngyös (někdy též německy Gengeß) je město v Maďarsku v župě Heves v okresu Gyöngyös. Je druhým největším městem své župy. Název má podle stejnojmenného potoka, který přes něj protéká. Město je někdy také nazýváno jako Brána Mátry, neboť u uvedeného pohří (spolu se Sár-hegy) leží. Má rozlohu 55,31 km². V roce 2013 zde žilo 31 018 obyvatel.

Název

Současný název se objevil poprvé v roce 1284 v podobě Gungus. Místní pro odlišení obou dvou říkají vodnímu toku Nagy-patak (velký potok). Název pochází od maďarského výrazu pro stvořený z perel. V 16. a 17. století tvrdil maďarský historik Miklós Istvánffy, že původ názvu města pochází od maďarského výrazu pro jmelí, které hojně roste v okolí. Chorvatské obyvatelstvo, které zde historicky žilo[zdroj?] používalo foneticky přepsaný název Đunđuš; do němčiny byl název také přebrán v obdobné podobě.

Historie

Střed města roku 1938.

Osada na tomto místě byla založena nejspíše Avary ještě před příchodem Maďarů do Karpatské kotliny. Předpokládá se, že první domy zde byly postaveny někdy mezi lety 700 až 800. První písemná zmínka pochází nepřímo, a to z Anonymovy kroniky.

Ve středověku byl vlastníkem města rod Abů. V 15. století se zde usídlili Františkáni.

Během Rákócziho povstání zde jednal kníže ve městě s císařským vyslancem. Ve františkánském kostele byl pohřben nejslavnější kurucký generál János Bottyán, který zemřel na mor.

Řada historických budov ve městě byla zničena v roce 1917 požárem. Celkem bylo nicméně zničeno 549 domů a 1400 dalších, většinou hospodářských budov. Ihned po skončení požáru město navštívil rakousko-uherský císař, který přislíbil obnovu. Na přestavbu Gyöngyösu se po celé zemi sháněly finanční prostředky a po první světové válce bylo město obnoveno podle návrhů profesora architektury László Warghyho a za aktivní pomoci starosty Árpáda Pukyho.

Do druhé světové války zde žila početná židovská populace, která byla nejprve roku 1942 omezena protižidovskými zákony a v roce 1944 transporty převezena do koncentračních táborů v souvislosti s holocaustem. Před tím zde existovalo židovské ghetto.

V letech 19501991 byly v kasárnách Ignáce Töröka dislokovány některé jednotky maďarských ozbrojených sil. Jednalo se o velitelství a přímé jednotky 4. mechanizované střelecké divize. Dne 10. října 1991 byla posádka přemístěna nebo zrušena.

Roku 2022 zde byla postavena nová průmyslová zóna s obchvatem.[2]

Kultura, pamětihodnosti a instituce

Bývalý hotel Mátra.

V Gyöngyösi se nachází Muzeum Mátry. Jeho budova je nápadná díky vitráži fénixe vstávajícího z popela. Pravidelně se zde také koná národní folklorní festival (maďarsky Gyöngy Nemzetközi Folklórfesztivál). Působí zde také železniční muzeum, které se věnuje místní dráze s názvem Mátravasút.

Místní pamětihodností je také kostel svatého Bartoloměje nebo Orczyho palác. Ten nese svůj název podle jeho vlastníka, od něhož jej v roce 1930 vykoupilo město. Od 50. let 20. století potom v paláci sídlí muzeum. Dalším objektem, které do této kategorie spadá, je také zdejší vodárenská věž.

Doprava

Gyöngyös je znám také jako brána do pohoří Mátra. Je dostupný dálnici M3, hlavní silnici č. 3 (předchůdce původní dálnice) a železniční trati č. 85 (Vámosgyörk – Gyöngyös). Ve městě se nachází jedno nádraží (Gyöngyös) a jedna zastávka (Kitérőgyár).

Veřejnou dopravu v Gyöngyösu zajišťuje společnost Volánbus. Do města jezdí několik autobusových linek.

Partnerská města

Rodáci

Galerie

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Gyöngyös na slovenské Wikipedii a Gyöngyös na anglické Wikipedii.

  1. Detailed Gazetteer of Hungary. 30. října 2023. Dostupné online. [cit. 2023-11-05]
  2. Új ipari területet adtak át Gyöngyösön és egy új elkerülő út is épülhet. Magyar Epitok [online]. [cit. 2022-09-05]. Dostupné online. (maďarsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Former Mátra Hotel. Listed -1776. - 2, Mátyás király street, Gyöngyös, Hungary.JPG
Autor: Globetrotter19, Licence: CC BY-SA 3.0
Former Mátra Hotel. Listed 1776. - Fő square Sq.&Mátyás Király street cnr., Gyöngyös, Heves County, Hungary
Coa Hungary Town Gyöngyös.svg
The coat of arms of Gyöngyös
A felül egyenes vonalú, hosszúkás, csúcsos, fekete szegélyű címerpajzson, zöld sík, füves mezőben, balról jobbra futó fekete színű farkas.
A pajzsfő és a pajzsderék kék színű, a pajzsfő elején aranyszínű nyolcágú csillag, a pajzsfő hátsó részén ezüstszínű emberarcú holdsarló. A címerpajzs körül aranyszínű barokkos jellegű indadíszek.
A város legősibb címere egy XVII. századi pecsétnyomó színtelen vésetén maradt fenn. E századból származó okleveleken, iratokon található Gyöngyös város címerének legkorábbi ábrázolása, mely minden bizonnyal a későbbi címerrajzolatok alapjául is szolgált.
Matra muzeum 2007 atadas.JPG
Autor: Původně soubor načetl Erbeszkorn na projektu Wikipedie v jazyce maďarština, Licence: CC BY-SA 3.0
Saját készítésű kép, a Mátra Múzeum átalakítás utáni, megnyitó ünnepségen készült. Erbeszkorn Tamás
Gyöngyös - Main Square.JPG
Autor: AlphaCentauri, Licence: CC BY-SA 3.0
Main Square of Gyöngyös, Hungary
Szent Bertalan utca a Kossuth Lajos utca felé nézve. Fortepan 721.jpg
Autor: FOTO:Fortepan — ID 721: Home pagePictureInformation page
Adományozó/Donor: Fortepan.
archive copy, Licence: CC BY-SA 3.0
Szent Bertalan utca a Kossuth Lajos utca felé nézve.
Víztorony - Gyöngyös.jpg
Autor: Civertan (diskuse · příspěvky), Licence: CC BY-SA 2.5
"Az 1927-es esztendő új korszakot nyitott meg Gyöngyös város; mind pedig a tűzoltó testület történetében. Dr. Puky Árpád polgármesternek hosszú fáradozás után, ebben az évben sikerült tető alá hoznia Gyöngyös régóta vajúdó sorskérdések megoldását, a vízvezetéket. Ez az alkotás 550 köbméteres víztartályú víztornyával, 25 kilométer hosszú vezetékével és 3 artézi kútjával tilalomfát állított Gyöngyös ősi ellenségének, a tűznek, a polgármesternek pedig örök emléket. A vízművek és a víztorony felszentelési ünnepére november 13-án a testület zászló alatt vonult ki."