Gymnázium Kadaň

Gymnázium Kadaň
Logo školy
Informace
MottoMládí v dobrých rukou
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelÚstecký kraj
Datum založení1803
Počet žáků376
Zaměstnanci
ŘeditelMgr. Tomáš Oršulák, Ph.D.
ZástupceMgr. Šárka Lendvorská
Poloha
MěstoKadaň
Adresa5. května 620, 432 01 Kadaň
Zeměpisné souřadnice
Identifikátory
IČO61342751 (VR)
REDIZO600010295
E-mailinfo@gymka.cz
Oficiální webwww.gymnazium-kadan.cz
Obory vzdělání
  • Gymnázium čtyřleté
  • Gymnázium osmileté
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gymnázium Kadaň je čtyřleté a osmileté gymnázium s možností specializace na přírodovědný nebo humanitní směr po 2. ročníku studia. Sídlí v Kadani v ulici 5. května. Heslem školy je Consultum bene iuventae est (Mládí v dobrých rukou). Pod stejným názvem je veden i Školní vzdělávací program. Od roku 2018 se škola stala 7. fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity J. Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Úvod

Kadaňské gymnázium je 5. nejstarší střední školou Ústeckého kraje a celého českého severozápadu. Navazuje na bohatou tradici městské latinské školy v Kadani, která již ve středověku byla předním školským ústavem, vyhledávaným studenty z Čech i okolních zemí. Zároveň se hlásí k odkazu humanistické akademie, vedené na hradě Hasištejně u Kadaně vzdělaným aristokratem Bohuslavem Hasištejnským z Lobkowicz († 1510). Je také nástupcem gymnázia v Doupově, zřízeného již roku 1767, neboť u zrodu gymnaziálního ústavu v Kadani stáli právě doupovští piaristé. Od svého založení v roce 1803 představovalo kadaňské gymnázium (Gymnasium Caadanense) klíčovou vzdělávací a kulturní instituci rozsáhlé oblasti Kadaňska, kterou navštěvovali studenti nejen z Kadaně, ale též z Vejprt, Přísečnice, Kovářské, Perštejna, Klášterce nad Ohří, Radonic, Vilémova, Mašťova či Doupova. Gymnázium významně přispívalo k vytváření kadaňských městských a regionálních elit, zdejší absolventi mířili na důležité středoevropské univerzity v Praze, Vídni, Innsbrucku, Mnichově, Lipsku a Berlíně.

Vybavení

Budova gymnázia

Výuka probíhá v 16 kmenových učebnách. Na konci roku 2018 má škola komplexně modernizovaných 6 učeben (biologie, multimediální, kmenová třída, chemie, fyziky a výpočetní techniky) 2 laboratoře (chemie a fyziky), 2 kabinety, 1 sklad chemického materiálu a multifunkční moderní prostor sloužící pro studium, odpočinek, setkávání a společenské akce. Učebny jsou vybavené novým nábytkem a multimediální technikou s prostorovým ozvučením, interaktivní tabulí, dataprojektorem, zatemněním. Dalších 10 učeben, 5 kabinetů, tělocvična a kancelář prošlo částečnou rekonstrukcí. Pět učeben je akusticky upravených pro výuku jazyků. K výuce výpočetní techniky se využívají dvě učebny s 15 počítači s Windows, 30 tablety s Android a mobilní učebnou založenou na AirPad 2. Pro výuku tělesné výchovy a sportovní kroužky jsou určeny dvě tělocvičny. Ve větší z nich je horolezecká stěna, menší je doplněna posilovnou. Různé akce, soutěže, shromáždění a setkání se soustřeďují v aule, která zároveň slouží jako knihovna a studovna.

Aula po rekonstrukci

Součástí vybavení gymnázia je automatická meteorologická stanice, která průběžně zobrazuje data na webové stránce školy.

Historie

Historie Gymnázia v Kadani začala už v roce 1803, kdy byla založena piaristická kolej. 24. října roku 1803 bylo zahájeno vyučování na šestitřídním gymnáziu. Školu navštěvovalo celkem 99 studentů. Ale teprve 26. února roku 1804 bylo z radnice městské veřejnosti oznámeno zřízení Gymnázia v Kadani.

Gymnázium sídlilo v budově dnešního Okresního archivu v Kadani, dříve budova minoritského kláštera, ta byla v květnu 1788 zničena požárem. Kadaňští měšťané měli zájem, aby se budova opravila, předala zpět příslušníkům řádu a aby v této budově bylo zřízeno gymnázium.

Kronika uvádí jména 21 členů městského zastupitelstva, kteří nejen svým souhlasem, ale i vydanými finančními a věcnými příspěvky umožnily zřízení gymnázia. Bylo zahájeno jednání s rektorem piaristického gymnázia v Doupově, páterem Hieronymem Ultschem, který získal pro návrh založit v Kadani gymnázium řízené piaristickými mnichy souhlas nejen provinciála řádu Franze Frize, ale i řádové kapituly v Litomyšli. Po otevření školy se stal páter Ultsch jejím prvním ředitelem.

V roce 1811 kronika zaznamenává velký požár města, který postihl i budovu gymnázia, které do této doby prosperovalo. Přidaly se ještě další nepříznivé okolnosti, snížení hodnoty dotačního fondu, narůstající drahota, a tak bylo v roce 1823 gymnázium zrušeno. Oficiálně bylo zrušeno již císařským výnosem z 22. října 1822. Ale ještě konce srpna 1823 složili studenti poslední závěrečné zkoušky, 9. listopadu byli odvoláni řádoví profesoři z Kadaně a první kadaňské gymnázium zaniklo.

Členové kadaňského zastupitelstva nikdy neopustili myšlenku obnovit školu vyššího typu, a tak v roce 1853 byla ve městě zřízena nižší reálná škola a připravovaly se podmínky pro zřízení úplného vyššího gymnázia, výuka probíhala v provizorních prostorách. 14. února 1872 byla zahájena výstavba gymnaziální budovy a již 4. října 1873 byla slavnostně vysvěcena a otevřena. Budova sloužila k účelům gymnaziální výuky do záři roku 1951.

Od roku 1891 neslo Gymnázium v Kadani název státní gymnázium a v této podobě fungovalo až do roku 1939, kdy v důsledku odtržení Sudet se změnilo na vyšší školu pro chlapce. Státní gymnázium bylo školou německou, čeští studenti v něm byli zapsáni velmi zřídka. Existence tohoto ústavu skončila v roce 1945. V roce 1947 započala historie českého gymnázia. Prvním ředitelem byl Václav Vilímek. Státním reálné gymnázium v Kadani fungovalo v letech 1947–1951. V roce 1951 bylo Gymnázium v Kadani zrušeno a místo něho byla zřízena průmyslová škola.

V roce 1953 podle nové školské reformy dochází ke zřizování jedenáctiletých středních škol. Prvním ředitelem jedenáctileté střední školy se stal Václav Lemberg. Škola sídlila v budově dnešního gymnázia. V roce 1959 se škola přestěhovala do budovy dnešní Základní školy Rudolfa Koblice. V roce 1960 se jedenáctiletá škola změnila na všeobecně vzdělávací školu – dvanáctiletku, která měla devět ročníků ZŠ a tři ročníky střední všeobecně vzdělávací školy. V roce 1964 došlo k oddělení ročníku střední všeobecně vzdělávací školy od základní školy a vytvořila se tak samostatná SVVŠ. Novým ředitelem byl Josef Pavlík. V roce 1968 vzniká čtyřleté gymnázium s větví přírodovědnou a humanitní. V roce 1972 vycházejí první maturanti čtyřletého gymnázia. Od roku 1978 sídlí gymnázium v dnešní budově – tj. ulice 5. května 620. Od roku 1990 bylo povoleno ministerstvem zřizování sedmiletých a osmiletých gymnázií, i Gymnázium Kadaň tento projekt realizovalo. Ve školním roce 1990/91 vznikly dvě třídy sedmiletého gymnázia a ve školním roce 1996/97 končili první maturanti víceletého gymnázia. První studenti osmiletého gymnázia maturovali ve školním roce 2002/2003.

V roce 2018 Gymnázium oslavilo 215 let od svého vzniku.

Sídla Gymnázia v Kadani
Sídlo Gymnázia v Kadani v letech 1803–1823 (dnes Státní archiv v Kadani)
Budova Gymnázia v Kadani do roku 1951 (dnes SPŠS a OA Kadaň)
Budova Gymnázia v Kadani z počátku 20. století
Budova Gymnázia v Kadani (1957–1978) (dnes ZŠ Rudolfa Koblice v Kadani)
Budova Gymnázia v Kadani
1803–18231871–19511953–19591959–19781978–současnost

Aktivity

Nakladatelství Gymnázium Kadaň

Vydávání knih

Od roku 2013 má Gymnázium v Kadani své nakladatelství, které využívá pro vydávání publikací věnující se pedagogicko-výzkumným tématům učitelů, absolventů a studentů.

V roce 2016 se podařilo studentům kadaňského gymnázia, Jakubu Fialovi a Ondřeji Kočanovi, uspět v soutěži Středoškolská odborná činnost se svým návrhem inovativní učebnice angličtiny. Tu později vydali v gymnaziálním nakladatelství pod názvem Improve Yourself a sklízí s ní další úspěchy.[1][2][3][4] Třeba i na Rádiu Wave[5], DVTV[6] či v České televizi[7], a ve svém úsilí ani po třech letech nepolevují.[8]

Moderní technologie ve výuce

Dne 7. listopadu 2013 započal na Gymnáziu Kadaň pilotní projekt FlexiBook 1:1. Jeho cílem bylo vyzkoušet výuku v plně digitalizovaném formátu na druhém stupni české vzdělávací soustavy, kdy výuka s interaktivní učebnicí v iPadu plně nahradila tištěnou učebnici. Cílem projektu bylo také zjistit i osobní názory profesorů i studentů na rozdíly výuky s papírovou a elektronickou učebnicí.

Zahraniční projekty

Gymnázium Kadaň se v září 2011 na 2 roky zapojilo do programu COMENIUS Partnerství škol s projektem Student Climate Research Campaign (SCRC). Jde o projekt založený na spolupráci 12 škol z 9 evropských států v oblasti měření kvality klimatu.

Dalším projektem byl Be SUstainable to SUstain the WORLD', který se zaměřoval na oblasti využití obnovitelných zdrojů energie, tak zároveň do poznávání jiných kultur a zvyšování jazykových dovedností.

Nejstarším výměnným pobytem (od roku 1995) jsou každoroční akce s gymnáziem ve Weissenburgu.

Tradiční setkávání našich a německých studentů z Evangelického gymnázia v Annaberg-Buchholz se v posledních letech rozrostlo o kulturně-vzdělávací aktivity a intenzivní regionální spolupráci.

V roce 2016, 2017 i 2018 se studenti gymnázia účastní výměnného pobytu s nizozemskou školou Isendoorn College v Zutphenu. Projekt obvykle zahrnuje týdenní pobyt v Nizozemsku a týdenní návštěvu holandských studentů v Kadani.

Ekologicky zaměřené aktivity

Gymnázium v Kadani se dlouhodobě věnuje problematice udržitelného rozvoje, ekologii a environmentální výchově. V rámci tohoto zaměření se škola zapojuje do množství projektu a aktivit, které pomáhají vychovávat nové generace k odpovědnému přístupu k životu. Za své působení škola získala mnoho ocenění (v roce 2012 např. 2. místo v prestižní soutěži E.ON Energy GLOBE Award ČR) a v roce 2012 obdržela PaedDr. Hana Kožíšková prestižní cenu Veroniky Svobodové za přínos v rozvoji ekologické výchovy v Ústeckém kraji.

V rámci programu Globe se od roku 1998 na škole provádí meteorologická, hydrologická, pedologická, biometrická a fenologická pozorování okolí školy. Výsledky zasílají studenti do NASA, kde jsou využívány pro vyhodnocování satelitních snímků povrchu Země. Na škole je zapojeno cca 70 studentů a 3 profesoři.

Mini GLOBE Games je terénní soutěž s ekologickou tematikou pro tříčlenná družstva žáků základních škol a víceletých gymnázií v okrese Chomutov. Studenti Gymnázia Kadaň každoročně celý projekt vymýšlejí, připravují a realizují, tím získají cenné odborné a organizační dovednosti využitelné v dalším studiu a životě.

Ekoškola (Eco-Schools) je mezinárodní vzdělávací program, kde studenti a profesoři aktivně spolupracují od roku 2009. Program vede tzv. Ekotým, který připravuje a vyhodnocuje návrhy na činnosti ostatních studentů a pracovníků školy, které vedou k lepšímu porozumění a informovanosti ohledně ekologických témat. V České republice zajišťuje program Sdružení TEREZA Praha.

Projekt Světová škola organizují neziskové organizace Člověk v tísni a ADRA. Gymnázium Kadaň je škola, která se věnuje globálnímu rozvojovému vzdělávání a vede své studenty k tomu, aby se zajímali o život v rozvojových zemích. Uskutečňuje zajímavé projekty, jejichž pomocí upozorňuje na různé globální problémy. Za svou práci byli učitelé, ale zejména studenti, oceněni, a získali titul Světová škola.

Škola se zapojuje i do úklidových akcí ve městě – například Ukliďme Česko[9]. Žáci pravidelně uklízí okolí kostela Svatého Vavřince v Želině či Krušné hory.

Významné osobnosti Gymnázia v Kadani

  • Howorka Franciscus Wenzel – (1851–1913) pedagog, přírodovědec, autor učebnice rybářství a propagátor lososů v Ohři
  • P. Virgil Grimmich – (1861–1903) filozof, teolog, profesor na univerzitě ve Vídni a Praze
  • Karl Wilhelm Gawalowski – (1861–1945) spisovatel, knihovník, ředitel štýrské zemské knihovny
  • Karl Prodinger – (1875–1948) pedagog (1902–1905 profesor na kadaňském gymnáziu), alpinista
  • Carl Furtmüller – (1880–1951) pedagog a propagátor individuální psychologie
  • Victor Hadwiger – (1878–1911) básník, spisovatel a literární expresionista
  • Josef Henrich – (1879–1943) lesní inženýr, ochránce přírody a spisovatel
  • Theodor Innitzer – (1875–1955) kardinál a vídeňský arcibiskup
  • Alfred Kleinberg – (1881–1939) gymnaziální profesor a odpůrce nacionálního socialismu
  • Vojtěch Kraus – (1944–2022) gymnaziální profesor a malíř
  • Josef Wilhelm Löschner – (1809–1888) průkopník moderní evropské balneologie
  • Johann Nepomuk Oettl – (1801–1866) zakladatel moderního českého včelařství
  • Robert Anton Pöpl – (1812–1866) františkánský kněz, vzdělanec a otec sirotků
  • Josef Chaim Sagher – (1875–1946) sionista a poslední kadaňský rabín
  • Walter Serner – (1889–1942) spisovatel a spoluzakladatel dadaismu
  • Heribert Sturm – (1879–1981) historik, vlastivědec a archivář
  • Hugo Karl Tippmann – (1875–1942) americký básník a žurnalista

Současné osobnosti

  • Miroslava Kopicová – (1951) česká politička,  ředitelka Národního vzdělávacího fondu, v letech 2009–2010 ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
  • Zdeněk Kožíšek, CSc. – fyzik, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
  • Pavel Lev – (1954) grafický designér, spoluzakladatel Studia Najbrt
  • Petr Hlaváček – (1974) historik kulturních a náboženských dějin středověku a raného novověku
  • Lucie Chvojková – (1975) novinářka, cestovatelka, podnikatelka, tlumočnice
  • Petra Martišková – (1977) redaktorka, spisovatelka
  • Lucie Husárová – novinářka
  • Vratislav Hůrka - (1947) fotograf a kameraman

Ředitelé Gymnázia v Kadani

Ředitelé Gymnázia v Kadani 1803 – 1823

PořadíPředstavitelObdobí působení
1Hieronymus Ultsch1803–1809
2Adauct Winarsch1809–1813
3Octavian Hanl1813–1814
4Philibert Fritsch1814–1823

Ředitelé Gymnázia v Kadani 1853 – 1947

PořadíPředstavitelObdobí působení
1Dr. Johann Reich1853 – 1859
2Joseph Wollmann1859 –
3Franz Maln? 1873
4Josef Loos
5Moritz Plahl1877–1892
6Ludwig Appel1892–
7Alexander Tragl–1920
8Oskar Wolfgramm1920–1930
9Adolf Kutschera1930–1931
10Karl Gröschl1931–1937
11Michael Kleinbruckner1937–1945

Ředitelé Gymnázia v Kadani od roku 1947

PhDr. Václav VilímekVáclav LembergJosef PavlíkJosef KožíšekVáclav VavříkJaroslav PodolákPaedDr. Hana KožíškováMgr. Petr Koritina

(pověřený řízením)

Mgr. Tomáš Oršulák, Ph.D.
1947–19511955–19651965–19701970–19861986–19901990–19961996–20112011–20122012–
Ředitel Gymnázia v Kadani 1955 – 1965
Ředitel Gymnázia v Kadani 1965 – 1970
Ředitel Gymnázia v Kadani 1970 - 1986
Ředitel Gymnázia v Kadani 1986 – 1990
Ředitel Gymnázia v Kadani 1990 – 1996
Ředitelka Gymnázia v Kadani 1996 – 2011
Ředitel Gymnázia v Kadani 2012 –

Odkazy

Reference

  1. Dobré ráno: Východ. Česká televize [online]. [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  2. Studentům se nelíbila učebnice anglického jazyka, tak napsali vlastní - regiony.impuls.cz. iRegiony – Rádio Impuls [online]. 2016-09-19 [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  3. UHLÍK, Miroslav. SkvěléZprávy [online]. 2017-06-01 [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  4. Revoluční učebnice angličtiny pracuje s chytrými telefony a QR kódy. Napsali ji sami studenti. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2016-09-26 [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  5. „I sami učitelé jsou proti změnám,“ říkají studenti a autoři nových učebnic. Radio Wave [online]. 2017-06-28 [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  6. Naše učebnice angličtiny je nejlepší, jinou nepotřebujete. Napsali jsme ji z nudy, říkají studenti. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2016-10-14 [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  7. Dobré ráno: Východ. Česká televize [online]. [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  8. ŠEBESTOVÁ, Miroslava. Píše nám to, říkají mladí autoři. Vydali další učebnici angličtiny. chomutovsky.denik.cz. 2018-06-13. Dostupné online [cit. 2019-02-16]. 
  9. Gymnázium Kadaň » Ukliďme Česko: GymKa. www.gymnazium-kadan.cz [online]. [cit. 2018-10-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Josef Pavlík.JPG
Autor: Gymnázium Kadaň, Licence: CC BY-SA 3.0
Josef Pavlík, ředitel Gymnázia v Kadani v letech 1965 až 1970
Gymnázium Kadaň pano.jpg
Autor: GymKa, Licence: CC BY-SA 3.0
Budova Gymnázia v Kadani
AulaGymKa.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Aula gymnázium Kadaň po rekonstrukci.
Gymnázium Kadaň.jpg
Autor: GymKa, Licence: CC BY-SA 3.0
Budova a vlajky Gymnázia v Kadani.
Budova Gymnázia v Kadani (1957 -1978) (dnes ZŠ Rudolfa Koblice v Kadani).jpg
Autor: GymKa, Licence: CC BY-SA 3.0
Budova Gymnázia v Kadani (1957 -1978) (dnes ZŠ Rudolfa Koblice v Kadani)
Budova Gymnázia v Kadani.jpg
Budova Gymnázia v Kadani
Václav Vavřík.jpg
Autor: Gymnázium Kadaň, Licence: CC BY-SA 3.0
Václav Vavřík, ředitel Gymnázia v Kadani v letech 1986 až 1990
Jaroslav Podolák 1990 - 1996.jpg
Autor: Gymnázium Kadaň, Licence: CC BY-SA 3.0
Jaroslav Podolák, ředitel Gymnázia v Kadani v letech 1990 až 1996
Mgr. Tomáš Oršulák, Ph.D.jpg
Autor: GymKa, Licence: CC BY-SA 4.0
Mgr. Tomáš Oršulák, Ph.D. - osobní fotografie
Budova Gymnázia v Kadani z počátku 20. století.JPG
Budova Gymnázia v Kadani z počátku 20. století
PaedDr. Hana Kožíšková.jpg
Autor: GymKa, Licence: CC BY-SA 3.0
Ředitelka Gymnázia v Kadani 1996 - 2011
Sídlo Gymnázia v Kadani v letech 1803-1823 (dnes Státní archiv v Kadani).jpg
Autor: GymKa, Licence: CC BY-SA 3.0
Sídlo Gymnázia v Kadani v letech 1803-1823 (dnes Státní archiv v Kadani)
Kožíšek Josef.jpg
Autor: Gymnázium Kadaň, Licence: CC BY-SA 3.0
Josef Kožíšek, ředitel Gymnázia v Kadani v letech 1970 až 1986
Kadaň, gymnázium.JPG
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Kadaň, okres Chomutov, Česká republika.
Logo Gymnázium Kadaň.jpg
Autor: GymKa, Licence: CC BY-SA 3.0
Logo Gymnázium Kadaň
Václav Lemberg.jpg
Autor: Gymnázium Kadaň, Licence: CC BY-SA 3.0
Václav Lemberg, ředitel Gymnázia v Kadani v letech 1955 až 1965
Nakladatelství Gymnázium Kadaň.svg
Autor: GymKa, Licence: CC BY-SA 3.0
Nakladatelství Gymnázium Kadaň