Hášova elektrárna

Hášova elektrárna
Chybí zde svobodný obrázek
StátČeskoČesko Česko
UmístěníLány
Elektrická energie
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hášova elektrárna se nacházela ve městě Litomyšl, severně od centra (v místní části Lány, v blízkosti řeky Loučné). V současné době se v místě původní elektrárny nachází objekt Vodovodů a kanalizací.

Vodní elektrárnu na řece Loučné nechal vybudovat místní mlynář František Háša. Ten se už dříve zasadil o výstavbu parní pily. Elektrárna byla dokončena v roce 1905 a přispěla k elektrifikaci jak Litomyšle, tak i několika okolních vesnic severně od ní. Instalaci tehdy moderního vybavení provedla firma Schukert z Vídně.[1] V Litomyšli tak mohlo být zřízeno elektrické osvětlení. Po smrti pana Háši elektrárnu provozovali dál jeho potomci. Město bylo díky ní zásobováno elektřinou až do roku 1936, kdy dodávky elektrické energie pro Litomyšl převzal Východočeský elektrárenský svaz. Po roce 1945 byla znárodněna.[2]

Reference

  1. SKŘIVÁNEK, Milan. Litomyšl 1259–2009. Litomyšl: Město Litomyšl, 2009. 616 s. ISBN 978-80-254-5129-8. S. 282. 
  2. NEJEDLÝ, Zdeněk. Litomyšl – Tisíc let života českého města, kniha druhá. Praha: Státní nakladatelství politické literatury, 1954. S. 184. 

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“