Hřbitov v Jestřebí

Hřbitov se zvonicí a sloupem
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
Krajliberecký
OkresČeská Lípa
ObecJestřebí
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Kód památky15170/5-3022 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitov v Jestřebí je pohřebiště nacházející se v centru obce Jestřebí v okrese Česká Lípa. Hřbitov se zvonicí je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Hřbitov byl zřízen v sousedství někdejšího jestřebského farního kostela, který však zanikl za třicetileté války. Bohoslužbám pak sloužila kaple na návsi a od konce 18. století pak nový kostel, postavený ovšem jako úplná novostavba na okraji vsi, poblíž cesty na Doksy. Ze starého kostela zůstala pouze věž, sloužící jako zvonice, a hřbitov byl rozšířen i na plochu někdejšího starého kostela, který byl (s výjimkou již zmíněné zvonice) zcela zbořen. Od té doby slouží jako hlavní pohřebiště pro Jestřebí a osadu Újezd. Po roce 1945 byla řada původních hrobů zrušena. V roce 2020 byl vytvořen tzv. digitální pasport hřbitova, dostupný následně v internetové databázi.[2]

Stavební podoba

Hřbitov se nachází na pískovcové skalní terase pod hradem Jestřebí. K hlavní hřbitovní bráně vede od vsi dvouramenné schodiště. Druhý vstup na hřbitov je z nezpevněné cesty, vedoucí k jestřebskému hradu. Hřbitov má nepravidelný půdorys. Nachází se na něm věž, pozůstatek původního kostela. V jejím přízemí je klenutá místnost, vedená v katalogu litoměřické diecéze jako kaple Vzkříšení Páně (nyní jde spíše o jakési skladiště hřbitovních potřeb). První patro věže je přístupné po vnějším schodišti. Ohrazení hřbitova je z lomového kamene, z jedné strany jej ohraničuje přímo pískovcová skalní stěna. Při této skalní stěně se nachází výklenkové kaple tzv. Svaté cesty (zastavení, podobná křížové cestě, upomínající však i na další události ze života Ježíše Krista). Některé tyto kapličky tvoří v několika případech přímo součást hrobů, nad kterými jsou postaveny.[pozn 1] Po stranách některých těchto kaplí je skalní stěna obložena hrubým dlaždicovým, nakoso kladeným obkladem. Podél těchto kaplí jsou některé historické hroby, včetně hrobu duchovních správců místní katolické farnosti.[pozn 2] Hřbitov má dvě úrovně, propojené na hlavní cestě schodištěm. Za schodištěm se nachází sloup s ionskou hlavicí, který původně završoval tepaný, bohatě zdobený kovový kříž, datovaný rokem 1826. Vlivem špatného stavu sloupu kříž kolem roku 2012 spadl a zatím nebyl obnoven. Poblíž severozápadního nároží hřbitova se nachází výrazný náhrobek tří vojáků Rudé armády. Kamenicky propracovanější hroby se nacházejí převážně při hřbitovních zdech, uvnitř hřbitova převažují náhrobky jednoduchých tvarů.

Odkazy

Poznámky

  1. Jde o hroby č. 510, 513, 514 a 515. Pod zobrazením zastavení Svaté cesty jsou vsazeny nápisové desky se jmény zde pohřbených osob.
  2. Jedná se o hrob č. 507.[3] Je zde pohřben R.D. Friedrich Hahnel (v Jestřebí působil 1887-1915, † 21. 7. 1915), dále je zde pohřbena Sofie Mühlstein († 7. 9. 1924), dle jména příbuzná (sestra?) tehdejšího jestřebského faráře, R.D. Karla Mühlsteina, který je zde zřejmě pohřben také, což ovšem nelze z náhrobku ověřit z důvodu jeho částečné nečitelnosti. Hrob je dlouhodobě bez údržby, skleněná nápisová deska je zčásti rozbitá.

Reference

  1. Hřbitov. pamatkovykatalog [online]. [cit. 20.4.2022]. Dostupné online. 
  2. České hřbitovy: Jestřebí. Dostupné online
  3. České hřbitovy: Jestřebí, hrob č. 507. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jestřebí zvonice a hřbitov.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Jestřebí, na obzoru vlevo od zvonice Bezděz