Hřbitov ve Vlčicích u Trutnova

Hřbitov Vlčice u Trutnova
Hřbitov ve Vlčicích s hrobkou majitelů místního zámku.
Hřbitov ve Vlčicích s hrobkou majitelů místního zámku.
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
OkresTrutnov
ObecVlčice
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitov ve Vlčicích je historické, stále používané pohřebiště v centru obce Vlčice v okrese Trutnov. Renesanční hřbitovní bráně byla v roce 1964 spolu s místním kostelem sv. Vojtěcha přiřknuta památková ochrana.[1]

Historie

V roce 1356 je ve Vlčicích připomínána existence samostatné venkovské farnosti, tzv. plebánie. Již tehdy zde tedy musel zřejmě být hřbitov. Vlčický kostel sv. Vojtěcha byl založen jako opevněná stavba a pro hřbitov byla využita plocha uvnitř tohoto opevnění. Počátkem 19. století byla v severní části hřbitova vystavěna empírová hrobka majitelů zdejšího panství. Některé hroby na hřbitově zůstaly po roce 1945 bez údržby, hřbitov nicméně stále slouží svému účelu. Hřbitov byl původně majetkem římskokatolické církve, později se stal majetkem obce.

Stavební podoba

Hřbitov má půdorys mírně nepravidelného oválu o výměře 1 789 m², v jehož přibližném centru se nachází rozložitá, několikrát rozšiřovaná stavba kostela sv. Vojtěcha. Do hřbitova se vstupuje mohutnou renesanční branou s obydlím v patře (brána má č. p. 171), kde bydlíval obecní ponocný. Na této bráně se také nachází pamětní deska Jana Amose Komenského.[pozn 1] Při severní ohradní zdi hřbitova se nachází empírová hrobka rodu Silbersteinů, postavená kolem roku 1800. Na hřbitově se také nachází společný hrob tří vojáků (Alberta Moravy, Karla Bednaře a Moritze Stauda[2]) padlých v roce 1866 v bitvě u Trutnova. Několik dalších hrobů upomíná na vojáky padlé v první světové válce. Na návsi, před renesanční hřbitovní branou, se nachází barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého s anděly z roku 1733, které je rovněž památkově chráněno.[3] Areál kostela, hřbitovní brány a hřbitova je přirozenou dominantou celé vesnice.

Hrobka rodu Silbersteinů na hřbitově

Renesanční hřbitovní brána a vlčický kostel sv. Vojtěcha

Hrobka je empírová kaplová stavba čtvercového půdorysu. Fasáda členěná pilastry a kladím je ozdobena nápodobou rostlinných motivů. Po stranách vchodu do hrobky jsou v nikách sochy truchlících postav. Nad vchodem ve štítu hrobky je rodový erb Silbersteinů. Interiér hrobky je zaklenut jednoduchou křížovou klenbou.

Okolí

V blízkosti areálu kostela a hřbitova, oddělen od nich jen silnicí a parčíkem, se nachází vlčický zámek. Opodál, ve větší vzdálenosti od kostelního areálu (což není u církevních staveb zcela obvyklé), je situována také někdejší místní fara, kde v roce 1627 pobýval krátce Jan Amos Komenský a která je stále církevním majetkem.[pozn 2]

Odkazy

Poznámky

  1. Umístění desky je ovšem poněkud matoucí. Jan Amos Komenský sice v roce 1627 ve Vlčicích skutečně krátce pobýval a studoval v knihovně místního zámku, bydlel však zřejmě na vlčické faře a se samotným objektem hřbitovní brány nemá nic společného.
  2. Ač samostatná vlčická farnost byla církví administrativně zrušena k 1. lednu 2006, a Vlčice byly přifařeny k trutnovskému arciděkanství.

Reference

  1. kostel sv. Vojtěcha. pamatkovykatalog [online]. [cit. 6.7.2022]. Dostupné online. 
  2. Spolek pro vojenská pietní místa: Vlčice. Dostupné online
  3. Sousoší sv. Jana Nepomuckého na podstavě. pamatkovykatalog [online]. [cit. 6.7.2022]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vlčice (TU), hřbitov a hrobka.JPG
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: