Hůra (Jičínská pahorkatina)

Hůra
Cesta na Hůru od Nepřívěci
Cesta na Hůru od Nepřívěci
Vrchol388 m n. m.
SeznamyHory Jičínské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříJičínská pahorkatina / Turnovská pahorkatina / Jičíněveská pahorkatina / Velišský hřbet[1]
Souřadnice
Hůra
Hůra
PovodíKlenice (říčka), Žehrovka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hůra (388 m n. m.), místně zvaná též Nepřívěcká hůra, je vrch v okrese Jičín Královéhradeckého kraje, v CHKO Český ráj, asi 3 km severně od Sobotky. Na jihozápadním svahu leží ves Nepřívěc, do jejíhož katastrálního území vrch náleží. Na západním svahu leží správní obec Libošovice.

Popis vrchu

Vrch představuje severozápadní zakončení Velišského hřbetu. Pod názvem Hůra se rozumí nejen samotný vrchol, ale i celé okolní zalesněné území rozkládající se mezi sídly Nepřívěc, Libošovice, Malechovice, Kozlov a Stéblovice. Počínaje vrcholem Hůry leží v jedné linii na hřbetu telekomunikační vysílač, hájovna Hůra a osada Babylon. Severní stranu Hůry lemuje železniční Trať 064. Na západním svahu Hůry pramení říčka Klenice, na severovýchodním svahu pak rozsáhlá zdrojnice Roveňského potoka, přítoku Žehrovky.

Geomorfologické členění

Vrch náleží do celku Jičínská pahorkatina, do podcelku Turnovská pahorkatina, do okrsku Jičíněveská pahorkatina, a do podokrsku Velišský hřbet.[1]

Přístup

Na Hůru se lze dostat z různých směrů z výše uvedených sídel. Kolem území prochází turistické značky všech barev. Nejbližší železniční zastávka je v blízkých Malechovicích.

Reference

  1. a b Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Copyright.svg
The copyright symbol drawn in SVG. Image version of the symbol ©.
Neprivecká hura.JPG
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Cesta na Nepřívěckou hůru
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.