Hůrecký vrch

Hůrecký vrch
Vrcholová část Hůreckého vrchu
Vrcholová část Hůreckého vrchu
Vrchol1100 m n. m.
Prominence107 m ↓ bývalá Hůrka[1]
Izolace2,1 km → Polom
SeznamyTisícovky v Česku #190
Ultratisícovky #57
Nejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Šumavy
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříŠumava / Železnorudská hornatina / Debrnická hornatina
Souřadnice
Hůrecký vrch
Hůrecký vrch
PovodíKřemelnáOtavaVltavaLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hůrecký vrch (1100 m n. m.) je výrazná hora na Šumavě, která leží 1,5 km jihovýchodně od Nové Hůrkyokrese Klatovy.[2]

Přístup

Na vrchol Hůreckého vrchu nevede žádná značená cesta, ale hned několik neznačených cest, z různých směrů. Nejjednodušší je přístup od Nové Hůrky po modře značené lesní silnici do Staré Hůrky, po které vede i cyklotrasa 2115. Asi 250 metrů před rozcestím Bývalá Stará Hůrka z ní odbočuje doleva neznačená cesta, ze které po dalších 100 metrech odbočuje opět doleva další cesta, která směřuje vzhůru přímo k vrcholu, vzdálenému 750 metrů. Celý výstup měří 2,5 km s převýšením 210 metrů.

Hřbitovní kaple sv. Kříže

Hůrka

V jihozápadním sedle se rozkládala sklářská ves Hůrka. První část obce byla založena roku 1732 při sklářské huti Hafenbrändlů. Roku 1766 byla nedaleko založena nová sklárna a roku 1789 dal Ignác Hafenbrändl postavit kostel zasvěcený sv. Vincenci Ferrerskému. Nedaleko kostela byla v roce 1820 vystavěna hřbitovní kaple sv. Kříže, která sloužila jako hrobka bohatých sklářských rodin Abelů a Hafenbrändlů. Byl zde pohřben i rodinný lékař MUDr. Josef Klostermann, otec spisovatele Karla Klostermanna.

Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a nedlouho poté se obec (s výjimkou Nové Hůrky) ocitla v pohraničním pásmu železné opony, resp. vojenském prostoru Dobrá Voda. Budovy byly zničeny, s jedinou výjimkou hřbitovní kaple, která přečkala do konce komunismu, ovšem značně zpustošená.[3] V roce 2003 byla obnovená kaple znovu vysvěcena. V srpnu 2008 bylo v západní části bývalé Hůrky otevřeno nouzové nocoviště Hůrka.[4]

Reference

  1. Prominence a izolace na Ultratisicovky.cz
  2. Základní mapa ČR 1:25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-03-06]. Dostupné online. 
  3. Hůrka na Zanikleobce.cz
  4. Nouzové nocoviště Hůrka na Mapy.cz

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Hůrecký vrch.jpg
Autor: Maoman, Licence: CC BY-SA 4.0
Hůrecký vrch (1099 m) na Šumavě
Šumava bývalá Stará Hůrka (1).JPG
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
Zaniklá Stará Hůrka u Prášil, okres Klatovy