Hůrka (Pardubice)

Hůrka
Hůrka
Hůrka
Lokalita
Charakterčást města
ObecPardubice
OkresPardubice
KrajPardubický kraj
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel335 (2021)[1]
Katastrální územíStudánka
Nadmořská výška120 m n. m.
PSČ530 12
Další údaje
Kód ZSJ117889
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hůrka je část statutárního města Pardubice, součást městské části Studánka v městském obvodu Pardubice III. Nachází se na východě Pardubic. Výstavba v této lokalitě započala v roce 1922 a byla složena z pěti rodinných domků v jižní části a vojenských kasáren. Od padesátých let vzniká chatová osada u Úzkého a osada na Novém rybníku. Území je ze severu ohraničeno tokem Labe, resp. Haldou, z jižní strany pak silnicí na Holice a Býšť, za kterou je les Bělobranská Dubina a bylo vystavěno stejnojmenné sídliště. Investoři připravili rozvoj území, nicméně po jejich krachu si nemovitosti město ponechalo.[2][3][4]

Na Hůrku jezdí od roku 1968 autobusová linka č. 9 a sídlí zde Technické služby města Pardubic a od poloviny 90. let je zde i sběrný dvůr a deponie posypů a stavebních materiálů.

Historie

Při úpravě hřbitova káranců bylo objeveno roku 1914 rozsáhlé pole popelnicových hrobů, svědčící o pravěkém osídlení těchto končin. V historické době zde ležela samostatná ves Lhotka. Roku 1531 ji Vojtěch z Pernštejna věnoval městu, protože její pozemky zaplavil Nový rybník a téměř zanikla. Již v 16. století, po roce 1531 se ujal název Hůrka, oficiálně je poprvé uveden roku 1881 v místopise města.[5] Hůrka, pojmenovaná podle stejnojmenného kopce, byla v minulostí samostatnou obcí ležící za hranicí intravilánu města Pardubic. Obec existovala ještě dříve, než byla koncem 19. století na konci Pardubic postavena c. k. trestnice, sloužící dodnes. Výstavba kasáren proběhla po první světové válce a živelně se v ní pokračovalo i po druhé světové válce. Kasárna byla dopravně připojena na silnici i železnici skrze vlečku, po které jsou dodnes na území zjevné stopy. Od města osadu oddělovaly Nový rybník a rybník Studánka, po jejichž vysušení zde byla pole. Jako pozůstatek bývalých rybníků stojí uprostřed pole celá chatová osada ve tvaru pruhu. Ještě v 19. století většinu pozemků držel dvůr čp. 103, který roku 1836 vyhořel. Až koncem dvacátého století se k osadě město přiblížilo sídlištěm Dubina postaveném na katastru připojené obce Studánka.

Reference

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Hurka5.JPG
Autor: Sladovnik, Licence: CC BY-SA 4.0
Hurka u Pardubic