HQ-9

HQ-9
红旗-9
pozemní varianta
pozemní varianta
TypProtiletadlový systém
Historie služby
PoužívánaNČLOA (中国人民解放军海军)
LČLOA (中国人民解放军空军)
IVLنیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران
Historie výroby
KonstruktérCASIC
VýrobceCPMIEC (中国精密机械进出口公司) ČínaČína Čína
VariantyHQ-9 (FD-2000)
HHQ-9
FT-2000
HQ-9A
HHQ-9A
HQ-9B
Základní údaje
Hmotnost1 300 kg
Délka6,8 metrů
Princip střelbyInterciární naváděcí systém (Tuhé pohonné hmoty)
Rychlost4,2 Mach
Maximální dostřel30 km
námořní varianta

Protiletadlový systém HQ-9 (čínsky 红旗, pinyin:hóng qí česky Rudá vlajka) je čínský protiletadlový systém, který je určen k ničení současných i perspektivních prostředků vzdušného napadení na středních i velkých výškách v podmínkách pasivního i aktivního elektronického rušení. Systém může působit za všech klimatických podmínek ve dne i v noci. V současné době jsou k dispozici dvě varianty HQ-9 (红旗-9) pozemní varianta a HHQ-9 (海红旗-9) námořní varianta. Systém byl vyvinut čínskou akademií pro obranné technologie známou jako CASIC (中国航天科工集团公司).

Historie

Vývoj protiletadlového systému HQ-9 započal v 80. letech. Tato nová zbraň měla nahradit zastarávající protiletadlový systém HQ-2 což byla kopie ruských raket S-75 Dvina. Zpočátku byl založen na americkém protiletadlovém systému MIM-104 Patriot, který Čína získala z Izraele. HQ-9 původně využíval stejný naváděcí systém a stejný způsob vypouštění rakety jako Patriot. Rakety byly dvoustupňové na tuhá paliva. Přepravní vozidlo neslo tehdy pouze dvě rakety. V polovině roku 1990 získala Čína od Ruska protiletadlový systém S-300PMU. Některé technologie jako tvar raket, metoda svislého a studeného startu byly přejaty z S-300 PMU. Posléze byla vyvinuta i námořní varianta, která je v současnosti instalovaná na čínských torpédoborcích typu 052C. Další variantou je pozemní varianta nazývaná jako FD-2000 (防盾) což je exportní varianta HQ-9.

Radar

Protiletadlový systém HQ-9 používá radiolokátor HT-233 C-3D což je čínská varianta ruského radaru 30N6E Flap Lid používaného u S-300 PMU. Radar může detekovat až 100 cílů a sledovat 50 z nich v azimutu 360 stupňů a elevací 0 až 65 stupňů.

FT-2000

FT-2000 je vybaven speciálními raketami zaměřující se na emise nepřátelského radaru, což umožňuje boj s letadly typu AWACS. FT-2000 je vybavena čtyřmi ESM senzory umístěných na kolových vozidlech .Tyto senzory jsou schopné sledovat až 50 cílů. ESM senzory jsou vzájemně od sebe vzdáleny 30 km. Odpalovací zařízení s raketami jsou umístěny 150 metrů od každého ESM senzoru.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Chinese HQ-9 launcher.jpg
Autor: Jian Kang, Licence: CC BY 3.0
Chinese HongQi 9 [HQ-9] launcher during China's 60th anniversary parade, 2009.
Air Force Flag of the People's Republic of China.svg
Air Force Flag of the People's Republic of China
PLANS Changchun (150), Penang Strait, Penang.jpg
Autor: Vnonymous, Licence: CC BY-SA 4.0
Frigate PLANS Changchun (150) in the Penang Strait, Penang, Malaysia. Visible far left is George Town; to the far right is Butterworth
Roundel of Iran.svg
Roundel of the Iranian Air Force.