Hadovka (park)

Hadovka
Park Hadovka, od ulice U dejvického rybníčku
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Park Hadovka, od ulice U dejvického rybníčku
LokalitaDejvice, Praha, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Park Hadovka_informační plánek

Park Hadovka v Praze-Dejvicích (pojmenovaný podle nedaleké usedlosti Hadovka)

Situace

Park leží v údolí bývalého Dejvického potoka u Starých Dejvic, mezi vozovkami směrově rozdělených ulic Zavadilova a Velvarská. Napříč jej protínají ulice U dejvického rybníčku, Starodejvická a Komorní. Je součástí zeleného pásu, v němž navazuje na park ležící mezi Evropskou a Velvarskou ulicí v úseku od Gymnasijní ke Kanadské ulici, na západní straně pak navazuje pás parků podél ulice Na rozdílu.

Historie

Park byl upraven z dříve rozlehlé louky[1] až od konce 20. let 20. století. Do té doby byla propojena s pozemky usedlosti Hadovka až po barokní kapli Nejsvětější Trojice[2]. První stavební povolení k parcelaci pozemků bylo vydáno v roce 1928[3]. Po výstavbě vilové kolonie na jeho jižní a severozápadní straně se začaly prošlapávat křižující cesty. Ke zúžení parku vedlo v 50. letech rozšíření silnice na Leninovu třídu (nyní Evropská). Postupující zástavba Zavadilovy a Velvarské ulice panelovými domy od 50. do 70. let plochu parku opět zmenšila, ale do 90. let 20. století byl oproti současnosti téměř dvojnásobný, v severovýchodních partiích svahu sahal až k Evropské třídě.

Od roku 2000 plochu parku zmenšila a zdevastovala výstavba komplexu kancelářských budov Office Park Hadovka, stojící v jeho severní části, mezi Velvarskou a Evropskou ulicí. Revitalizaci a novou ideovou náplň parku poté navrhl architekt Luboš Pata. Na realizaci sochařské výzdoby se podílely společnosti skupiny Hochtief a společnost Navatyp, investorem byla městská část Praha 6. V roce 2000 byla otevřena východní část parku, v roce 2004 byla otevřena i střední část parku a východní část byla osazena sochami. Na místě bývalo zahradnictví a skleníky.[4]

Současnost

Park je travnatý se skupinami stromů (zčásti náletových), s lavičkami, dětským hřištěm a rozšířenými, nově asfaltovanými cestami. Ve východní a střední části se parkem hadovitě vlní podélná cesta, křižovaná převážně rovnými příčnými cestami.

Ve východní části (označované „Park sochy Hadovka“, mezi ulicemi Kanadskou a Komorní, resp. Proboštskou) bylo v červnu 2004 osazeno 7 plastik, které byly vybrány v rámci výtvarné soutěže. Příčné pásy hájků a travnatých ploch se sochami odpovídají pravidelnosti křídel Office Parku Hadovka. Mottem k vytvoření soch bylo Sdílení cesty jako komunikace, jako klikatá cesta parkem, časem, myšlenkami, životem a vztahy, jež odkazuje také na sdílení komerčního projektu office parku se současným vytvořením kvalitního prostoru veřejné zeleně.

Ve střední části (označované „Park dětské hřiště Hadovka“, mezi Komorní a Starodejvickou ulicí) je ohrazené hřiště pro věkovou skupinu 2–12 let, různé herní prvky pro děti ve věku od 5 do 15 let, pítko, stupňovitý amfiteátr a dlážděné logo Hadovky.

V části západně od Starodejvické ulice je běžný park bez speciálního určení. Ze severní i jižní strany park lemují ulice s frekventovanými parkovacími plochami bez omezeného stání.

Sochy

Reference

  1. Archiv hl.m. Prahy: Pohled z louky Na Hadovce přes silnici na usedlost Hadovka čp. 10, fotografie z 26.5.1924
  2. Zlatá Praha, roč. 35, č. 17-18, 1920, s. 14
  3. Věstník hlavního města Prahy, roč. 35, č. 42, s. 984.
  4. Park Hadovka Archivováno 24. 2. 2011 na Wayback Machine., Praha zelená, Útvar rozvoje hlavního města Prahy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Park Hadovka, Malý Marťan.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Praha-Dejvice. Velvarská, park soch Hadovka, plastika Malý Marťan (Jaroslav Róna).
Hadovka4.jpg
Autor: Jirka Borovy, Licence: CC BY 3.0
Park Hadovka, Praha, plastika Cesta (Michal Gabriel, 2004, bronz)
Park Hadovka s lavičkou.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Park Hadovka s lavičkou Františka Skály
Hadovka3.jpg
Autor: Jirka Borovy, Licence: CC BY 3.0
Park Hadovka, Praha, plastika El Niňo (Stefan Milkov)
František Skála Vzduchoplavec 01.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
František Skála_Vzduchoplavec, křižovatka ulic Velvarská a Kanadská, označovaná za "Park Hadovka"
Hadovka2.JPG
Autor: Jirka Borovy, Licence: CC BY 3.0
Park Hadovka, Praha, plastika Vstřícné kameny (Jasan Zoubek, 2003
Park Hadovka, od ulice U dejvického rybníčku.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Praha-Dejvice. Park Hadovka, od ulice U dejvického rybníčku.
Hadovka5.jpg
Autor: Jirka Borovy, Licence: CC BY 3.0
Park Hadovka, Praha, plastika Přelet (cs:Stefan Milkov)
Park Hadovka cedule.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Park Hadovka _informační cedule, která ho přejmenovává na Botanickou zahradu Hadovka