Hagia Triada
Hagia Triada (řecky: Αγία Τριάδα) je archeologické naleziště a mínojský palác[1] na jihu Kréty vzdálený asi 3–4 km na jihozápad od Faistu. Nachází se na pobřežní vyvýšenině nad Messarskou planinou.
Historie osídlení
Počátky zdejšího osídlení lze vystopovat do raně mínojského období ve 3. tisíciletí př. n. l., kdy zde stála první osada a dvě hrobky typu tholos. Mezi lety 1600 a 1550 př. n. l. zde místní obyvatelé vybudovali mínojský palác. Tento palác byl mnohem menší než ten v sousedním Faistu. Úzký vztah k Faistu dokládá kamenná cesta, která tato dvě střediska spojovala.
Palác byl kolem roku 1450 př. n. l. zničen. Mykénští Achájové na jeho místě vybudovali nový palác typu megaron[2] a kolem něj obchodní středisko s tržištěm.
Archeologické nálezy
Hagia Triada, stejně jako Faistos, byla odkryta mezi lety 1900 a 1908 skupinou pracovníků z Italské archeologické školy v Athénách (Scuola Archeologica Italiana di Atene). Výzkumy vedli Federico Halbherr a Luigi Pernier. Při nich byl objeven malovaný sarkofág se scénami ze života tehdejších Kréťanů,[3]. Nyní se nachází v archeologickém muzeu v Irakliu.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hagia Triada na slovenské Wikipedii.
- ↑ http://www.minoancrete.com/agtriada.htm
- ↑ Lambert Schneider: Kreta – DUMONT Kunstreiseführer, DuMont Reiseverlag, Ostfildern 2002, str. 172
- ↑ http://www.interkriti.org/visits/agtriada/agtriada.htm
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Hagia Triada na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: J. Ollé, Licence: CC BY-SA 3.0
Museu arqueològic de Creta a Heràkleion