Hakka

Hakka (客家話, 客家话, Hak-kâ-fa, Hak-kâ-va)
Čínské jazyky na mapě Číny, hakka oranžově
RozšířeníČína, Thajsko, Malajsie, Tchaj-wan, Singapur, Filipíny, Indonésie, Mauricius, Surinam, Jihoafrická republika, Indie a další (komunity hakkských migrantů).
Počet mluvčích34 milionů
Klasifikace
Písmovarianty latinky, Čínské znaky
Postavení
RegulátorKuangtungské provinční ministerstvo školství vytvořilo v roce 1960 oficiální romanizaci jazyka hakka
Úřední jazyknení (Čína sponzoruje vysílání jedné televizní stanice v jazyce hakka; jeden ze zákonných jazyků pro veřejnou dopravu v Číně)
Kódy
ISO 639-1zh
ISO 639-2chi (B)
zho (T)
ISO 639-3hak
EthnologueHAK
Wikipedie
hak.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hakka (či hakkština, v hakkštině Hak-kâ-fa nebo Hak-kâ-va, čínsky v českém přepisu Kche-ťia-chua, pchin-jinem Kèjiāhuà, znaky zjednodušené 客家话, tradiční 客家話) je jeden z hlavních dialektů čínštiny, kterým mluví převážně Hakkové především v jižní Číně, dále ve východní a jihovýchodní Asii a v ostatních diasporách na celém světě.

Vzhledem k výskytu dialektu v rozptýlených izolovaných oblastech, kde je komunikace s okolními oblastmi omezena, se vyvinulo mnoho variant a nářečí hakky, kterými se mluví v provinciích Kuang-tung, Fu-ťien, Ťiang-si, Kuang-si, Sečuán, Chu-nan, Kuej-čou a Chaj-nan, v Singapuru a na Tchaj-wanu. Dialekt hakka není vzájemně srozumitelný se severočínskými dialekty a jinými čínskými dialekty a i hakk existuje mnoho a mluvčí dvou různých hakk si také nemusí rozumět. Nejblíže je hakce dialekt/skupina dialektů kan.

Existuje výslovnostní rozdíl mezi tchajwanským a kuangtungským dialektem jazyka hakka. Za ukázkový příklad jazyka byl obvykle považován dialekt severovýchodního Kuang-tungu, který tvoří víceméně jeho standard.

Příklady

Číslovky

ZnakyHakkaČesky
jitjeden
ngidva
samtři
sičtyři
ngpět
liukšest
citsedm
batosm
giudevět
shipdeset

Užitečné fráze

HakkaČesky
Ngi ho!Ahoj!
Ngi ho mo?Jak se máš?
Shit bau mang?Jedl jsi?
Ngai hoJsem v pořádku
Do ciaDěkuji
Zoi gienNa shledanou

Vzorový text

Všeobecná deklarace lidských práv

hakka

人人生而自由,在尊严同权利上一律平等。佢丁人赋有理性同好心田,并应以兄弟关系个精神相对待

transliterace

Ngin-ngin sang yi cii-iu, coi zun-ngiam tung kienli song id-lid pin-den. Gi den ngin fu-iu li-xin tung ho-xim tien, bin en i hiung-ti guan-he ge jin-siin xiong dui-tai.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hakka Chinese na anglické Wikipedii.


Literatura

  • Mataro J. Hashimoto: Dialekt hakka. Lingvistická studie jeho fonologie, syntaxe a slovní zásoby. University Press, Cambridge 1973, anglicky. ISBN 0-521-20037-7

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Čínské jazyky.png
(c) Amic at cs.wikipedia, CC BY-SA 2.5
Rozmístění čínských jazyků (dialektů) na mapě (Česky)