Hallelujah (píseň, Gali Atari)

Hallelujah
Skladba od Milk & Honey a Gali Atari
Z albaMilk & Honey With Gali
Z televizního pořaduEurovision Song Contest 1979
Žánrpop
Délka3:27
VydavatelstvíPolydor Records
Producent(i)Šlomo Zach
SkladatelKobi Ošrat
TextařŠimrit Or

Hallelujah (hebrejsky: הללויה) je skladba izraelské hudební skupiny Milk & Honey a zpěvačky Gali Atari. Píseň v roce 1979 zvítězila v soutěži Eurovision Song Contest.

Historie

Píseň původně předložil skladatel Kobi Oshrat pro národní izraelský výběr na Eurovision Song Contest 1978. Skladba ale byla odmítnuta, protože ji výběrová komise nepovažovala za dostatečně silnou. O rok později už píseň byla přijata a měla ji zpívat skupina Hakol Over Habibi, ale zpěvačka Šlomit Aharon prohlásila, že se Eurovize nechce účastnit. Píseň byla proto nabídnuta Gali Atari. Skupina Milk & Honey pak byla vytvořena speciálně pro národní výběr. Píseň jen těsně vyhrála národní izraelský výběr s 63 body, jen o dva body více než „Ein li iš milvadi“ v podání Cviky Pika (autora vítězné písně „Diva“ z roku 1998 v Eurovizi). Na Eurovizi pak píseň „Hallelujah“ získala 125 bodů, čímž se umístila na 1. místě.

Na pozdějších ročnících Eurovize byla uvedena ještě třikrát. Poprvé na konci soutěže Eurovision Song Contest 1999 všemi soutěžícími jako pocta obětem válek na Balkáně. Podruhé během finále soutěže Eurovision Song Contest 2019, který se konal v Tel Avivu. Spolu s Gali Atari ji nazpívali bývalí účastníci Eurovize – Conchita Wurst, Måns Zelmerlöw, Eleni Foureira a Věrka Serďučka. Třetí repríza písně proběhla během soutěže Eurovision: Europe Shine a Light.

Při oslavách 70. výročí nezávislosti Izraele vydalo izraelské ministerstvo kultury a sportu upravenou verzi písně. Nazpívaly ji zpěvačky Gali Atari a Eden Ben Zaken a byla uvedena v Jeruzalémě při oficiálním státním ceremoniálu.

Cover verze

Píseň v popkultuře

  • 2011: ve francouzském filmu Le Skylab je píseň slyšet v televizi
  • 2013: v izraelském filmu Cupcakes se píseň zpívá hromadně na konci filmu

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hallelujah (Milk and Honey song) na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).