Hana Truncová
Hana Truncová | |
---|---|
Hana Truncová | |
Narození | 23. srpna 1924 Teplice, Československo |
Úmrtí | 7. dubna 2022 (ve věku 97 let) Skuteč, Česko |
Povolání | novinářka a úřednice |
Ocenění | účastník odboje a odporu proti komunismu |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Hana Truncová, roz. John (23. srpna 1924 Teplice – 7. dubna 2022, Skuteč[1]) byla bývalá politická vězeňkyně česko-německého původu. Byla nejstarší členkou redakční rady Krušnohorských novin (Erzgebirgs-Zeitung) a pamětnicí jejich historické redakce, která pracovala v Teplicích-Šanově do roku 1943 pod vedením profesora teplické obchodní akademie Dr. Gustava Müllera.
Život
Hana Truncová se narodila v roce 1924 v Teplicích v živnostenské rodině, její otec provozoval truhlářskou dílnu v Novosedlicích. V době druhé světové války absolvovala německou Obchodní akademii v Teplicích, na které maturovala mj. i z českého jazyka. Zde se poznala s prof. Dr. Gustavem Müllerem, který jako poslední šéfredaktor vedl (1925–943) vlastivědné periodikum Krušnohorské noviny (Erzgebirgs-Zeitung).
Po škole nejprve pracovala ve stavitelské firmě a také pomáhala svému otci s administrativou jeho živnosti. Později začala pracovat v teplických lázních.[2]
V červnu 1951 byla spolu s otcem a se svým snoubencem zatčena a následně odsouzena k trestu 13 let odnětí svobody za napomáhání přechodu přes hranice a nedovolené tisknutí letáků. Prošla různými věznicemi a podmínečně byla propuštěna začátkem roku 1960. „Dalo mi to sebevědomí a po politické stránce, že budu do konce života proti komunismu a proti totalitě,“ řekla.
Po propuštění na svobodu pomáhala v jeslích a po roce 1968 byla referentkou teplické pobočky Čedoku. Téhož roku také vstoupila do Klubu bývalých politických vězňů.[2]
Hana Truncová byla po obnovení jeho vydání po sametové revoluci aktivní členkou redakční rady obnoveného vlastivědného periodika Krušnohorské noviny.
V roce 2012 udělilo Ministerstvo obrany Haně Truncové osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. Byla mezi prvními odbojáři, kterým bylo ocenění na základě zákona o třetím odboji uděleno.[3]
Žila v pečovatelském domě[4] v Hořicích a tamější radnice udělila v roce 2018 teplické rodačce čestné občanství.[5] Slavnostní předání proběhlo 6. února 2019.
V rámci mezinárodní konference v Senátu Parlamentu ČR převzala dne 27. února 2020 symbolické poděkování festivalu Mene Tekel za 30 let zpřístupňování novodobých dějin nejmladší generaci prostřednictvím autentické výpovědi o totalitních režimech 20. století.[6] Mene Tekel oceňuje mimořádnou spolupráci a podporování projektu prostřednictvím vzdělávacích aktivit, odborných konzultací, přednášek pro mladou generaci a vlastní následováníhodný mravní profil.
Dne 14. října 2020 udělilo Haně Truncové čestné občanství zastupitelstvo jejího rodného města Teplice. Téhož roku se stala také laureátkou Ceny Paměti národa.
Ocenění
- Cena Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v období komunistického režimu, 2011[7] – uděluje studentská porota v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni
- osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, 2012
- Čestná občanka města Hořice, 2019[5]
- Osobnost festivalu Mene Tekel, 2020[6]
- Ocenění Paměť národa 2020
- Čestná občanka města Teplice, 2020[8][9][10]
- PRAEMIUM MONTIUM METALLIFERORUM" (Krušnohorská cena), 2024 in memoriam[11]
Odkazy
Literatura
- BAŤKOVÁ, Šárka; HAINCOVÁ, Jitka; LUKEŠOVÁ, Hana; SLÁMOVÁ, Lenka. Ženy & Frauen: Inspirativní ženy Ústeckého kraje. Ústí nad Labem: Knihovna Ústeckého kraje, 2024. ISBN 978-80-7055-293-3. S. 27–31.
Reference
- ↑ Zemřela paní Hana Truncová: Hořice. www.horice.org [online]. [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.
- ↑ a b Zemřela bojovnice proti komunismu a politická vězeňkyně Hana Truncová. Aktuálně.cz [online]. 2022-04-08 [cit. 2024-04-05]. Dostupné online.
- ↑ Vondra ocenil první účastníky třetího odboje. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2024-04-05]. Dostupné online.
- ↑ Zemřela paní Hana Truncová. www.horice.org [online]. [cit. 2024-04-05]. Dostupné online.
- ↑ a b Teplické rodačce a člence redakční rady Krušnohorských novin udělilo město Hořice čestné občanství
- ↑ a b Osobností festivalu Mene Tekel se stala paní Hana Truncová
- ↑ Ceny Příběhů bezpráví 2009–2019
- ↑ Hana Truncová se stala čestným občanem Teplic
- ↑ Bývalá politická vězeňkyně Hana Truncová se stala čestnou občankou Teplic
- ↑ Seznam čestných občanů Teplic rozšíří 96 letá rodačka Hana Truncová
- ↑ Ocenění pro Hanu Truncovou
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Hana Truncová na Wikimedia Commons
- Hana Truncová na portálu Paměť národa
- Političtí vězni
- Časosběrný film o Haně Truncové "Hana Truncová - se ctí napříč režimy"
Média použitá na této stránce
Autor: Michal Louč, Licence: CC BY-SA 3.0
Ocenění laureátů třetího ročníku Cen Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v období komunistického režimu. Hana Truncová přebírá plaketu od ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka.