Hanebný pancharti

Hanebný pancharti
Reklama na kině v Londýně
Reklama na kině v Londýně
Základní informace
Původní názevInglourious Basterds
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina, němčina, francouzština a italština
Délka153 min
Žánryválečný film
alternate history film
filmové drama
dobrodružný film
filmová parodie
ScénářQuentin Tarantino
RežieQuentin Tarantino
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleBrad Pitt
Christoph Waltz
Eli Roth
Michael Fassbender
Diane Krugerová
… více na Wikidatech
ProdukceLawrence Bender
Quentin Tarantino
HudbaMary Ramos
KameraRobert Richardson
KostýmyAnna B. Sheppard
StřihSally JoAnne Menke
Výroba a distribuce
Premiéra20. května 2009 (Cannes)
Česko 27. srpen 2009
Produkční společnostiThe Weinstein Company
A Band Apart
Universal Studios
Babelsberg Studio
DistribuceA Band Apart
Zehnte Babelsberg
Rozpočet70 mil. $[1]
Tržby321,5 mil. $ (celosvětově)[2]
120,5 mil. $ (USA)[2]
OceněníOscar za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (2008)
National Board of Review: Top Ten Films
Hanebný pancharti na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
(c) Bev Moser, CC BY 3.0
Eli Roth, Mélanie Laurent a producent Lawrence Bender na premiéře filmu v srpnu 2009
(c) Masha Kuvshinova, CC BY 3.0
Christoph Waltz na festivalu v Cannes v roku 2009

Hanebný pancharti (anglicky: Inglourious Basterds) je americko-německý film, jehož autorem je režisér, producent, scenárista a herec Quentin Tarantino. Na scénáři se pracovalo téměř 10 let. Natáčení proběhlo v roce 2008 v Německu a ve Francii. Toto akční drama bylo představeno divákům poprvé na filmovém festivalu v Cannes v květnu 2009, kde bylo nominováno na Zlatou palmu a zároveň Christoph Waltz získal cenu pro nejlepšího herce. Do kin snímek dorazil v druhé polovině srpna 2009.

Děj

Podobně jako u jiných filmů Quentina Tarantina, i zde došlo na systematické kapitolování.

Kapitola 1.: Bylo nebylo ... v nacisty okupované Francii

Do rodiny statkáře LaPadita přijde Hans Landa – známý lovec Židů, který hledá jednu ukrytou židovskou rodinu. Pod nátlakem nakonec LaPadite vyzradí skrýš hledané rodiny, která je následně zmasakrována Landovými vojáky. Zachránit se podaří pouze jediné – mladé a krásné Šošaně.

Kapitola 2.: Hanebný pancharti

Aldo Raine shání vojáky do svého týmu – zabijáků nacistů. Dá dohromady elitní komando zabijáků, které se zakrátko stane známé po celém Německu. Toto komando nahání hrůzu i samotnému Vůdci. Výměnou za informace o rozmístění německých jednotek ušetří pancharti jednoho vojáka, který Vůdci podá svědectví o tomto komandu a ten se tak ujistí, že se nejedná o pouhou legendu.

Kapitola 3.: Německá noc v Paříži

Frederick Zoller, německý válečný hrdina a nyní i hvězda nejnovějšího Goebbelsova propagandistického filmu „Pýcha národa“ (ve skutečnosti režíroval Eli Roth, který zde hraje Donnyho Donowitze, mj. režisér Hostelu), se zakoukal do mladé majitelky kina Emmanuelle Mimieuxové, která je nedobrovolně pozvána ke Goebbelsovu stolu. Zollerovi se podaří přesvědčit Goebbelse, aby se premiéra filmu konala v Emanuellině kině. O bezpečnost a hladký průchod premiéry se má starat právě Hans Landa. Po letech se tak setká se Šošanou Dreyfusovou, která teď nosí jméno Emmanuelle Mimieux a je majitelkou zmíněného biografu. Poté, co Landa provede prohlídku kina, začne Šošana společně se svým zaměstnancem a milencem Marcelem plánovat atentát na všechny německé pohlaváry, včetně samotného Hitlera během promítání filmu v jejím kině.

Kapitola 4.: Operace „Kino“

Hanebný pancharti dojdou společně s britským agentem Archibaldem Hicoxem do vesnice Nadine. Archibald Hicox a s ním Hugo Stiglitz a Wilhelm Wicki vejdou do hospody setkat se s Bridget von Hammersmark, německou herečkou a britskou špiónkou. Díky ní se dostanou k informacím o premiéře filmu v kině a začnou plánovat Operaci Kino, jejímž cílem je vyhodit do vzduchu všechny účastníky při promítání Pýchy národa. Celé plánování v malém baru naruší nejdříve skupinka opilých německý vojáků slavící narození syna jednoho z nich a poté gestapácky major. Avšak je to právě Archie Hicox, který vše zhatí úplně. Prozradí maskování panchartů a vše se zvrhne v přestřelku, kterou – se zraněním – přežije pouze Bridget von Hammersmark, zanechá však po sobě jasnou stopu. Zbytek komanda tak musí pokračovat ve svém plánu bez hlavních stavebních kamenů operace.

Kapitola 5.: Pomsta obrovské tváře

V poslední kapitole se sejdou všichni hlavní hrdinové. Právě začíná premiéra Národní pýchy. Přítomna je veškerá říšská smetánka. Hans Landa prokoukne jak zranění Bridget von Hammersmark, tak přestrojení tří panchartů. Bridget zabije a šéfa Alda Raina nechá zatknout. Frederick Zoller neustále pronásleduje Šošanu, které dojde trpělivost a mladíka zastřelí. Zollerovi se však podaří oplatit jí stejnou mincí. Hans Landa se chce stát hrdinou, který ukončí válku, a tak nechá zbylé dva pancharty provést atentát a domluví si se spojeneckou stranou beztrestnost. Atentát se vydaří, vše ještě podpoří Marcel, který celé kino podpálí. Hans Landa má být velitelem panchartů Aldem Rainem dopraven do americké zóny. Ten však celou situaci vyřeší po svém, když dohodu částečně anuluje a vyryje Landovi na hlavu hákový kříž.

Zisky a úspěchy filmu

Tento snímek stál zhruba 70 milionů dolarů. Film vydělal 320 milionů dolarů.[3]

Christoph Waltz získal cenu pro nejlepšího herce v Cannes. Film byl nominován na Oscara v 8 kategoriích za rok 2009: Nejlepší film, nejlepší herec ve vedlejší roli (Christoph Waltz), Nejlepší režie, Nejlepší scénář (obojí Quentin Tarantino), Nejlepší kamera, Nejlepší střih, Nejlepší střih zvuku, Nejlepší zvuk. Christoph Waltz získal ocenění v kategorii Oscar za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Obsazení

Brad PittAldo Raine
Mélanie LaurentShoshana Dreyfus
Christoph WaltzHans Landa
Eli RothDonny Donowitz
Michael FassbenderArchie Hicox
Diane KrugerováBridget von Hammersmark
Daniel BrühlFredrik Zoller
Til SchweigerHugo Stiglitz
Gedeon BurkhardWilhelm Wicki
Jacky IdoMarcel
B.J. NovakSmithson Utivich
Omar DoomOmar Ulmer
Denis MenochetPerrier LaPadite
Sylvester GrothJoseph Goebbels
Martin WutkeAdolf Hitler
Mike MyersEd Fenech
Samuel L. Jacksonvypravěč

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
ChristophWaltzCannesMay09.jpg
(c) Masha Kuvshinova, CC BY 3.0
Christopher Waltz at the 2009 Cannes Film Festival.
RothLaurentBenderIBAug09.jpg
(c) Bev Moser, CC BY 3.0
Eli Roth, Mélanie Laurent, and Lawrence Bender at a premiere for Inglourious Basterds.
Inglourious basterds.jpg
Autor: Jo Amelia Finlay from South East London, UK, Licence: CC BY 2.0
Inglourious Basterds on a glorious day.