Hannover

Hannover
Nová radnice z roku 1913
Hannover – znak
znak
Hannover – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška55 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00
UTC+02:00
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměDolní Sasko
Zemský okresRegion Hannover
Administrativní dělení51 obvodů
Hannover
Hannover
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha204,14 km²
Počet obyvatel545 045 (2022)[1]
Hustota zalidnění2 670 obyv./km²
Etnické složeníNěmci
Náboženské složeníProtestantské křesťanství
Správa
StarostaBelit Onay (Svaz 90/Zelení)[2]
Oficiální webwww.hannover.de
Telefonní předvolbamezinárodní: +49 511
z Německa: 0511
PSČ30159-30669
Označení vozidelH
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hannover (správná česká výslovnost [hanover] nebo [hanóvr][3], německá výslovnost výslovnost [haˈnoːfɐ]IPA) je hlavním a největším městem německé spolkové země Dolní Sasko. Žije zde přibližně 545 tisíc[1] obyvatel, což z něj činí 13. největší město v Německu a také třetí největší město v severním Německu po Hamburku a Brémách. V jeho aglomeraci, do které patří například města Garbsen či Langenhagen žije téměř 800 tisíc lidí. Město leží na soutoku řeky Leine a jejího levého přítoku Ihme v jižní části Severoněmecké nížiny.

Historie

Hannover byl založen ve středověku na březích řeky Leine asi v 10. století jako vesnice převozníků a rybářů. Velkého rozmachu dosáhl od 13. století, kdy byl přijat mezi hanzovní města. Pozemní doprava nebyla bezpečná, město využívalo svou strategickou polohu při soutoku několika řek a preferovalo lodní dopravu.

Zámek Herrenhausen a zahrady, asi 1708.

Hannover byl mezi lety 1692 a 1814 byl hlavním městem Brunšvicko-lüneburského kurfiřtství, sídlem hannoverských kurfiřtů, z nichž Jiří I. (pravnuk Jakuba I.) se roku 1714 stal anglickým králem a zakladatelem dědičné královské Hannoverské dynastie. Město bylo tradičně centrem kultury, umění a věd. V roce 1831 vznikla Leibnizova univerzita, kterou založil Karl Karmasch[4]. Hannoverské království bylo v letech 1814–1866 součástí provincie Hannoversko. Po válce z roku 1866 je anektovalo Pruské království (1868-1918).

Dominantou města se od roku 1913 stala Nová radnice. Po první světové válce v období Výmarské republiky město zůstalo správním střediskem Hannoverské provincie Svobodného státu Prusko (1918-1946).

Před a v průběhu druhé světové války Hannover patřil k důležitým centrům nacistické moci a zbrojní výroby. Proto se na něj zaměřily spojenecké nálety. Téměř 90 procent staveb bylo poničeno bombardováním, mezi nimi také zámek Herrenhausen. Ten byl obnoven teprve v letech 2010-2013. Nyní patří spolu s barokními zahradami k nejznámějším turistickým cílům ve městě.[5]

Po druhé světové válce bylo město začleněno do Britské okupační zóny, nejprve v rámci autonomní zóny Hannoversko (1946), za krátkou dobu se pak stalo hlavním městem nově vzniklé spolkové země Dolní Sasko. Od sjednocení americké, britské a francouzské okupační zóny byl součástí Západního Německa.Administrativní oblast Hannover zanikla v roce 2005. Nyní je Hannover hlavním městem spolkové země Dolní Sasko. V roce 2014 byl Hannover vyhlášen městem hudby UNESCO.

Doprava

Město se během 20. století stalo důležitou křižovatkou železničních tratí a dálnic. Na severojihu ho protíná vysokorychlostní trať z Hamburku do Frankfurtu nad Mohanem a také trať z Berlína vedoucí do hustě obydlené aglomerace Porýní-Porúří. Ve stejných směrech protínají město dvě důležité dálnice A2 (Berlín-Magdeburg-Hannover-Bielefeld-Oberhausen) a A7 (hranice s Dánskem-Hamburk-Hannover-Kassel-Fulda-Würzburg-Ulm-hranice s Rakouskem). Letiště, které leží severně od města nedaleko Langenhagenu je devátým nejrušnějším v Německu.

Geografie

Poloha Hannover leží v údolí řeky Leine, v průměrně výšce 55 metrů nad mořem. Nejvyšší bod se nachází v jihovýchodní částí, vrch Kronsberg leží v nadmořské výšce 118,2 metrů nad mořem, vrch Lindener pak ve výšce 89,0 metrů nad mořem. Nejníže položeným místem se nachází v chráněné krajinné oblasti Klosterforst Marienwerder, které leží ve výšce 44 metrů nad mořem.

Ze severu sem zasahuje Dolnosaská vysočina, která pak přechází do Severoněmecké nížiny. Centrum města leží na souřadnicích 52°22′28″ severní šířky a 9°44′19″ východní délky. Geografická poloha poskytla příznivé podmínky pro rozvoj města již od středověku. Vzdálenosti z Hannoveru do nejbližších větších měst jsou následující: 25 km jižně leží Hildesheim, zhruba 55 km východně Braunschweig a asi 70 km na východ Wolfsburg. Severně od Hannoveru leží Brémy (asi 100 km) a Hamburk (asi 150 km). Hlavní město Berlín se nachází zhruba 250 km na východ.

Sousední obce S městem Hannover sousedí Langenhagen, Isernhagen, Lehrte, Sehnde, Laatzen, Hemmingen, Ronnenberg, Gehrden, Seelze a Garbsen.

Marktkirche, Krämerstrasse a stará radnice

Administrativní členění

Hannover se skládá z 51 městských částí, které jsou sloučeny po dvou až sedmi do třinácti větších celků: Mitte, Vahrenwald-List, Bothfeld-Vahrenheide, Buchholz-Kleefeld, Misburg-Anderten, Kirchrode-Bemerode-Wülferode, Südstadt - Bult, Döhren-Wülfel, Ricklingen, Linden-Limmer, Ahlem-Badenstedt-Davenstedt, Herrhäuser - Stöcken und Nordstadt.

Jedenáct procent z asi 200 čtverečních kilometrů rozlohy města tvoří veřejná zeleň. Díky tomu je tak Hannover označován jako jedno z nejzelenějších měst Německa. V blízkosti centra se rozkládá městský les Eilenriede o rozloze 650 hektarů.

V jižní části města se nachází uměle vytvořené jezero Maschsee o rozloze 78 akrů.

Ruina kostela sv. Jiljí
(c) User: Pedelecs na projektu wikicesty shared, CC BY-SA 3.0
Kröpcke-Uhr

Klima

Roční průměrná teplota dosahuje 8,7 °C. Průměrný roční úhrn srážek činí 661 milimetrů srážek. Mezi květnem a srpnem se průměrně vyskytuje 22 letních dnů (klimatologický termín pro dny, kdy maximální teplota překračuje 25 °C).

Ekonomika

Město je známo chemickým, textilním, gumárenským a ocelářským průmyslem i obchodem. V části Hannover-Stöcken se nachází závod Volkswagen Commercial Vehicles, kde se vyrábí Volkswagen Transporter. Je největším zaměstnavatelem v regionu. Finanční průmysl je také důležitý. Významnými zaměstnavateli jsou Talanx, VHV, Hannover Re a Nord LB.

Výstaviště

Hannoverské výstaviště patří mezi největší centra obchodní prezentace na světě. Konala se zde Světová výstava 2000 a každoroční Hannoverský veletrh. Do roku 2018 se zde pořádal CeBIT zaměřený na informační technologie. Každé dva roky se koná světový veletrh dopravy a logistiky, přehlídka vozidel IAA. Každý rok se koná Schützenfest Hannover, což je největší festival střelců na svět. Kažforočně se koná obdoba mnichovského pivního festivalu Oktoberfest, s milionem návštěvníků druhý největší v Německu.

Kultura a pamětihodnosti

 • Červená linie (Roter Faden) je zhruba 4,2 km dlouhá trasa kolem nejvýznamnějších památek města, vyznačená na chodnících a silnicích.

Památky architektury

 • Stará radnice - pozdně gotická cihlová stavba se stupňovitým štítem
 • Nová radnice postavena v letech 19011913; pompézní eklektická stavba ve stylu historismu, s kupolí o výšce 98 metrů; stavba stála deset milionů marek. Z kupole byl v roce 1946 vyhlášen samostatný stát Dolní Sasko, je přístupná veřejnosti jako vyhlídka na město.
 • Aegidientorkirche - ruina gotického kostela sv. Jiljí, jehož klenba se zřítila při bombardování v roce 1944
 • Marktkirche - cihlový pozdně gotický chrám
 • Krämerstraße - historická Kramářská ulice s hrázděnými domy ze 17.-19. století
 • Hauptbahnhof - hlavní nádraží
 • Zámek Herrenhausen a Herrenhaussenské zahrady- královské zahrady
 • Hauptbahnhof - hlavní nádraží

Kröpcke

Kröpcke při pohledu západním směrem

Kröpcke bylo od 19. století druhým historickým centrem Hannoveru, Od roku 1872 zde jezdila koňská dráha, která byla v roce 1897 nahrazena dráhou tramvajovou. Škody způsobené za druhé světové války byly při přestavbě zahlazeny a tramvajová trať byla v roce 1971 přemístěna do podzemí. Náměstí zůstalo přestupním uzlem městské hromadné dopravy, ale stalo se pěší zónou a je křižovatkou čtyř důležitých nákupních ulic: Georgsstraße, Karmarschstraße, Bahnhofstraße a Rathenaustraße. Směrem k hlavnímu nádraží vede dvojúrovňová nákupní promenáda Niki-de-Saint-Phalle.

 • Kröpcke Uhr - asi 10 metrů vysoká meteorologická věž s hodinami z poslední čtvrtiny 19. století, po válce byla nahrazena nahrazena zjednodušenou kopií; orientační bod města a časté místo srazů.
 • Cukrárna Mövenpick, výrazná svou vlnitou střechou.

Školství

Ve městě sídlí jedenáct vysokých škol, například Leibnizova univerzita.

Eilenriede

Lesopark poblíž centra města, o rozloze 650 hektarů, označovaný „Plíce města“. Patří k největším městským zeleným plochám v Evropě; místo odpočinku a sportu (bruslařská dráha, sáňkové dráhy, dětská hřiště, pinpongové stoly, apod.)

Pohled z Nové radnice
Pohled z Nové radnice

Slavní rodáci

Partnerská města

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hannover na anglické Wikipedii a Hannover na německé Wikipedii.

 1. a b Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 31.12.2022. Spolkový statistický úřad. 21. září 2023. Dostupné online. [cit. 2023-10-07].
 2. (de) ndr.de
 3. http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=Hannover
 4. https://www.uni-hannover.de/de/universitaet
 5. Herrenhausen Palace and Museum | Royal Gardens of Herrenhausen | Tourist Highlights | Sightseeing & City Tours | Tourism & Culture | Welcome to Hannover | Home - hannover.de. www.hannover.de [online]. [cit. 2020-11-04]. Dostupné online. 
 6. George I, King of Great Britain and Ireland. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. 
 7. George II, King of Great Britain and Ireland. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. 
 8. Sophia Dorothea of Hanover. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. 
 9. William Herschel - Biography. Maths History [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Caroline Herschel - Biography. Maths History [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Mary Adelaide Wilhelmina Elizabeth of Cambridge, Princess, Duchess of Teck. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. 
 12. Emile Berliner | Articles and Essays | Emile Berliner and the Birth of the Recording Industry | Digital Collections | Library of Congress. Library of Congress, Washington, D.C. 20540 USA [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. 
 13. Friedrich Haarmann | Murderpedia, the encyclopedia of murderers. murderpedia.org [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. 
 14. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 1922. NobelPrize.org [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. Kurt Schwitters Art, Bio, Ideas. The Art Story [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. 
 16. Pascual Jordan - Biography. Maths History [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. Biography [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. Herschel Grynszpan http://www.HolocaustResearchProject.org. www.holocaustresearchproject.org [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. 
 19. Klaus Meine Biography, Songs, & Albums. AllMusic [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 20. Ernst August V, Prince of Hanover. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. 
 21. Biography - FrancisBuchholz.com - THE OFFICIAL SITE. www.francisbuchholz.com [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-01-28. 
 22. Erdogan Atalay. IMDb [online]. [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 23. SportMob – Per Mertesacker Biography. SportMob [online]. 2021-02-17 [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 24. HAFEEZ. Lena Meyer-Landrut - Biography, Height & Life Story [online]. 2022-03-11 [cit. 2023-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Unbekannt, Maison de Plaisir d'Herrenhausen, c1708..jpg
Vogelschau / historische Ansicht des Großen Gartens in Hannover-Herrenhausen, Kupferstich, um 1708.
Kroepcke square Hanover Germany a.jpg
Autor: ChristianSchd, Licence: CC BY-SA 3.0
Kroepcke square in the center of Hanover, Germany.
Flag of Rhineland-Palatinate.svg
Civil and state flag of the state Rhineland-Palatinate
Flag of Hesse (state).svg
State service flag of Hesse
Flag of Bavaria (striped).svg
Flag of Bavaria (striped)
Hannover Wederopbouwstad 06.jpg
Autor: Plaats, Licence: CC BY-SA 4.0
Hannover is een interessant voorbeeld van Duitse wederopbouw.
Hannover, die Marktkirche vanaf de Karmarschstrasse Dm IMG 4426 2018-07-01 09.21.jpg
Autor: Michielverbeek, Licence: CC BY-SA 4.0
Hannover, church (die Marktkirche) from the Karmarschstrasse
Hannover Panorama2.jpg
Autor: / Zeichner: fuchs1978, Licence: CC BY-SA 3.0
Panoramabild Hannovers
Hannover Kröpcke-Uhr 545-dh.jpg
(c) User: Pedelecs na projektu wikicesty shared, CC BY-SA 3.0
Kröpcke-Uhr auf dem Kröpcke. Vereinfachte Rekonstruktion (1977) der historischen Originaluhr (1885). Wichtiger Treffpunkt Hannovers.