Hanuš Folkmann

Hanuš Folkmann
ak. sochař, prof. Hanuš Folkmann
ak. sochař, prof. Hanuš Folkmann
Narození30. prosince 1875
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. května 1936 (ve věku 60 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVinohradský hřbitov
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Akademie výtvarných umění v Mnichově
Povolánísochař, ilustrátor, učitel a loutkář
RodičeAlois Folkmann otec
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hanuš Folkmann, křtěný Jan Alexandr Adolf (30. prosince 1875 Praha[1]10. května 1936 Praha[2]), byl český akademický sochař, ilustrátor, pedagog a loutkář.

Život

Narodil se v Praze v rodině akademického sochaře Aloise Folkmanna. Již v mládí měl Hanuš nesporný umělecký talent a jeho otec mu poskytl dobré podmínky k jeho rozvíjení. V letech 1897–1900 studoval Akademie výtvarných umění v Praze u prof. J. V. Myslbeka, kterému pomáhal při dokončovacích pracích na pomníku sv. Václava. V letech 1900–1901 pokračoval ve studiu na mnichovské akademii u profesora W. Rümanna, kde za plastiku "Vrchol hory" obdržel cenu bavorské akademie. Následně pobýval dva roky v Paříži, kde se zabýval studiem francouzského sochařství, pronajal si ateliér a pracoval zde na dekorativních zakázkách. Přivydělával si na různých zakázkách portrétů i náhrobků a postupně zapadl do pařížského života tak, že se stal členem společnosti "Société académique d’histoire internationale". Poté odjel do Frankfurtu, do Berlína a obesílal své plastiky do vídeňských výstav.

Mezitím se roku 1902 v Poděbradech oženil[3] s Boženou Birnbaumovou.[4] Měli spolu tři dcery, Boženu (1903–1960)[5], Annu (1905–1996)[6] a Hanu (1912–1987).[7] V roce 1903 se vrátil do Prahy a věnoval se zakázkám dekorativního a portrétního charakteru, vystavoval ve Vídni a Wiesbadenu, pracoval pro Berlín a Frankfurt nad Mohanem, v Německu portrétoval členy rodiny významného výrobce koncertních křídel F. W. C. Bechsteina.

V roce 1910 založil s malířem O. Bubeníčkem Loutkové divadlo „Umělecké výchovy“[8] na Vinohradech a pro své dcery vyřezal loutky,[9] které byly patrně jako první v Čechách zavěšené na nitích na pohyblivém vahadle. V roce 1911 získal cenu České akademie věd a umění za plastiku "Poznání" a v následujícím roce se stal členem spolku "Umělecká výchova"[8]. První představení se konalo ve "Folkmanové divadélku", které se nacházelo v salóně obchodního domu ve Vodičkové ulici a hrála se Lermontovova hra "Ašik Kerib"[10] ve prospěch Červeného kříže. V roce 1913 spolu s otcem pracoval na výzdobě budovy Wilsonova nádraží v Praze.

V roce 1916 se rozhodl, že se bude věnovat kantorské profesi a obhájil docenturu v modelování na České technice v Praze. Za pět let byl jmenován řádným profesorem modelování na ČVTU, fakulta architektury a pozemního stavitelství a v témže roce uskutečnil se svými žáky sochařskou exkurzi na Balkán. V roce 1925 pak uspořádal první výstavu jejich žákovských prací. V roce 1922 po zásadních neshodách opustil "Uměleckou výchovu" a loutky prodal do Ameriky. Mezi jeho studenty patřili např. Karel Šmíd, Oldřich Zezula, Jaroslav Bureš a další.

Hanuš Folkmann zemřel v Praze roku 1936 a pohřben byl do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově pod náhrobkem, který sám navrhl.

Hanuš Folkmann patřil k sochařům převážně dekorativního zaměření, vypracoval se však ve vynikajícího a vysoce ceněného portrétistu. Byl autorem pamětních desek básníka R. Pokorného a lékaře L. Fritze, portrétů gynekologů V. Rubešky a K. Pawlíka, knihtiskaře A. Wiesnera, portrétu mineraloga K. Vrby pro Národní muzeum v Praze, figurální výzdoby pražského hlavního nádraží a Zemské banky[11] v ulici Na Příkopě č. 20, "Piety" na Vyšehradském hřbitově, erotické plastiky "Eva po hříchu", sochařské výzdoby pro okresní soud v Českém Těšíně a mnoha dalších.

Galerie (sochy)

Galerie (ilustrace)

Výstavy (výběr)

Společné

  • 1921–1922 – Loutkářská výstava, Topičův salon, Praha
  • 1928 – Československé výtvarné umění 1918–1928, Brno (Brno-město), Brno

Odkazy

Literatura

  • 1936 – Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic)
  • 1984 – Benešová Marie, Česká architektura v proměnách dvou století 1780–1980, Státní pedagogické nakladatelství, n.p., Praha
  • 1986 – Vlček Tomáš, Praha 1900 (Studie k dějinám kultury a umění Prahy v letech 1890–1914), Panorama, nakladatelství a vydavatelství, Praha
  • 1993 – Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A–K)
  • 2005 – Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A–L)
  • 2011 – Jirásek Pavel, Jirásková Marie, Loutka a moderna (Vizualita českého loutkového rodinného divadla, spolkového divadla a uměleckých scén v první polovině dvacátého století jako osobitý odraz avantgardních a modernistických snah českých výtvarných umělců), Arbor vitae, Řevnice (Praha-západ)

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hanuš Folkmann – portrét docenta MUDr. N. (bronz).jpg
Hanuš Folkmann – portrét docenta MUDr. N. (bronz)
Hanuš Folkmann.jpg
Hanuš Folkmann, český akademický sochař, ilustrátor, pedagog a loutkář
Hanuš Folkmann, podpis.jpg
Hanuš Folkmann, podpis
Hanuš Folkmann – Na vrcholu hory (bronz).jpg
Hanuš Folkmann – Na vrcholu hory (bronz)
Hanuš Folkmann – Eva po hříchu (mramor).jpg
Hanuš Folkmann – Eva po hříchu (mramor)
Hanuš Folkmann, Zvíře Norka - boj a vítězství.jpg
Hanuš Folkmann, Zvíře Norka - boj a vítězství
Hanuš Folkmann, Bílý medvěd - vykonání cesty.jpg
Hanuš Folkmann, Bílý medvěd - vykonání cesty
Hanuš Folkmann - Akt nahého muže.jpg
Hanuš Folkmann - Akt nahého muže
Hanuš Folkmann, O třech mečích - boj a vítězství.jpg
Hanuš Folkmann, O třech mečích - boj a vítězství
Hanuš Folkmann – Johannes Gutenberg.jpg
Hanuš Folkmann – Johannes Gutenberg