Har ha-Menuchot

Har ha-Menuchot
הַר המנוחות
Pohled na Har ha-Menuchot
(c) Neukoln, CC BY-SA 3.0
Pohled na Har ha-Menuchot
Vrchol750 m n. m.
Poloha
SvětadílAsie
StátIzraelIzrael Izrael
PohoříJeruzalém
Souřadnice
Har ha-Menuchot
Har ha-Menuchot
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Har ha-Menuchot (hebrejsky הר המנוחות‎, doslova „Hora odpočinku“) je vrch a největší hřbitovJeruzalémě.

Poloha

Nacházející se na západním okraji města v blízkosti čtvrti Giv'at Ša'ul. Na sever od hřbitova se nachází Mevaseret Cijon, na západ Moca a na jih Har Nof. Jedná se o oficiální městské pohřebiště, poskytující bezplatné pohřby pro izraelské občany. Hřbitov je situován na hoře Har Tamir, jejíž vrcholová partie i svahy jsou začleněny do areálu pohřebiště. Na severu terén prudce spadá do údolí potoka Sorek a údolí Emek ha-Arazim.[1]

Historie

V době svého otevření v roce 1951 hřbitov významně rozšířil jeruzalémské kapacity pro pohřby, neboť do té doby jediný velký hřbitov jenž byl k dispozici, byl několik set let starý hřbitov na Olivové hoře. V současné době se v Jeruzalémě pohřbívá na Har ha-Menuchot, Olivové hoře a malém hřbitově Sanhedria. Kromě zmíněných hřbitovů se v Jeruzalémě nachází národní hřbitov na Herzlově hoře, kde jsou pohřbívány izraelské osobnosti a padlí izraelští vojáci. Na konci roku 2019 se otevřela nová část hřbitova Har ha-Menuchot. Nový úsek se nachází pod zemí, a jsou to několikapatrové chodby, jež jsou dlouhé 1600 metrů s místem pro 24 000 zemřelých. Počítá se s dalším rozšiřováním chodeb.[2][3]

Pohřbené osobnosti

Z významných osobností jsiz na hřbitově pohřbeni například:

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Har HaMenuchot na anglické Wikipedii.

  1. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-07-08]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  2. Když i pozůstalí musí pod zem: Izraelský podzemní hřbitov Har HaMenuchot. 100+1 zahraniční zajímavost [online]. 2020-08-29 [cit. 2023-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Izrael neví, co s nebožtíky. Hloubí katakomby a staví věže mrtvých. iDNES.cz [online]. 2015-05-26 [cit. 2023-03-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Israel relief location map.jpg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting) and NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Israel. De facto situation.