Haraska

Haraska
Haraska v Morkůvkách
Haraska v Morkůvkách
Základní informace
Délka toku15,5 km
Plocha povodí51 km²
Průměrný průtok0,07 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí4-17-01-0370
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Jihomoravský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje, Trkmanka, Spálený potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Haraska je potok v okrese Břeclav, který protéká Boleradickým údolím v jihozápadní části Ždánického lesa. Délka toku je 15,5 km.[1] Plocha povodí měří 51 km².[2]

Průběh toku

Potok Haraska pramení východně od Šitbořic, hlavní pramen stéká ze Šitbořických nových hor na východ k osadě Martinice, kde se obrací na jih až jihozápad. Ještě před Martinicemi se ve zdejším rybníce spojuje s dalšími dvěma potůčky. Pod obcí Diváky do ní ústí zprava Divácký potok.

Pramen Harasky
Pramen potoka Haraska u Šitbořic (katastr Klobouky u Brna)

Haraska dále protéká obcemi Boleradice, Morkůvky a Brumovice. Před Boleradicemi, ve kterých se stáčí opět na východ, napájí Boleradický rybník. Na dolním konci Boleradic – u tamějšího mlýna – míjí plochu pro sportovní létající zařízení. Před Morkůvkami byl v roce 2022 na Harasce obnoven průtočný rybník, poblíž břehů se nachází sportovní areál s občerstvením. Následně Haraska teče po jižním úpatí vrchu se souvisejícím názvem Harasky, jehož vrchol (278 m n. m.) ční asi 90 metrů nad jejím korytem. Poměrně prudký svah je zpevněn terasami, na nichž jsou vinice.

Nakonec potok protéká okrajem Brumovic, napájí a těsně míjí zdejší rybník Balaton a poté se již vlévá do Spáleného potoka na jeho 0,86 říčním kilometru, krátce před jeho zaústěním do Trkmanky. Historicky byla Haraska jedním z přítoků Kobylského jezera.

Vodohospodářství

Koryto toku je převážně zemní, uměle vybudováno a napřímeno podle možností terénu. Šířka dna dosahuje v horní části toku 0,5 m, před Boleradickým rybníkem 2-3 m a v místě, kde opouští oblast Boleradické vrchoviny, dosahuje 3 metrů. Koryto se v celé délce intenzivně zanáší a zarůstá vegetací. Je to způsobeno splachy z přilehlých zemědělských pozemků, ohrožovaných značnou vodní erozí jejich terénu. Koryto není zpevněno s výjimkou míst u mostků, vyústění kanalizace nebo na soutocích s přítoky. Břehy toku jsou většinou bez doprovodné stromové zeleně. Svahy koryta jsou zarostlé travními porosty a ruderálními bylinami, případně mokřadními bylinami. Voda toku vykazuje pod a nad Boleradickým rybníkem střední znečištění, v horní části toku se jedná o čistou vodu.[3]

Správcem toku je Povodí Moravy, s.p. – závod Dyje.

Odkazy

Reference

  1. HYDROEKOLOGICKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM VÚV TGM – Haraska [online]. [cit. 2017-02-18]. Dostupné online. 
  2. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2017-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 
  3. BEDNAŘÍK, J.: Krajina Divácké vrchoviny se zaměřením na geomorfologické a krajinotvorné procesy, diplomová práce, Olomouc, 2001.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Haraska na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Pramen Harasky.jpg
Autor: Gitus, Licence: CC BY-SA 4.0
U pramene Harasky v katastru Města Klobouky u Brna. GPS: 49°0'39.564"N, 16°48'23.321"E