Harmonická moll

Harmonická moll (přesněji harmonická mollová stupnice) je pojem z oboru hudební nauky označující specifický typ sedmitónové hudební stupnice.

Složení harmonické mollové stupnice

Harmonická mollová stupnice se skládá ze sedmi tónů, s půltónem mezi druhým a třetím, mezi pátým a šestým, a mezi sedmým a osmým stupněm. Mezi šestým a sedmým stupněm je interval zvětšené sekundy – tří půltónů, všechny ostatní intervaly jsou celotónové.

Notový zápis harmonické mollové stupnice od tónu a

Následující tabulka obsahuje seznam intervalů jednotlivých stupňů vzhledem k základnímu tónu. Jako příklad je použita diatonická stupnice a moll, jejíž notaci obsahuje výše uvedený obrázek.

StupeňIntervala moll
Iprimaa
IIvelká sekundah
IIImalá terciec
IVčistá kvartad
Včistá kvintae
VImalá sextaf
VIIvelká septimagis
VIII = Ioktávaa

Význam a použití

Harmonická moll se od diatonické mollové stupnice liší velkou septimou – jedná se o příjemně „ostrý“ tón, který vnáší napětí do jinak nevýrazné mollové stupnice. Tento tón mimo jiné umožňuje užití durového akordu (dominantního septakordu) ve funkci dominanty v mollové tónině, jak ukazuje tabulka v dalším odstavci.

Harmonie harmonické moll

Následující tabulka ukazuje na příkladu harmonické stupnice a moll kvintakordy a septakordy, které mohou být použity na jejích jednotlivých stupních. Podrobnosti k významu akordových značek lze najít v článku Akordová značka.

StupeňTón (a moll)KvintakordPříklad (a moll)SeptakordPříklad (a moll)
Iamollovývelký mollový
IIhzmenšenýmalý zmenšený
IIIczvětšenýzvětšený
IVdmollovýmalý mollový
Vedurovýdominantní
VIfdurovývelký
VIIgiszmenšenýzmenšený

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce