Harpyje

harpyje
Achilles Fighting Hektor and Aineas over the body of Troilos Attic Black-Figure vessel from Staatliche Antikensammlungen, Munich by Carole Raddato Flickr 8958378098 67b7fae0b7 k glare reduced white bg.png
RodičeThaumás a Élektra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ulyssis Aldrovandi; Monstrorum historia; Bologna 1642

Harpyje (též harpie, nebo harpye) jsou mytické bytosti (monstra) antické mytologie, zobrazované jako napůl ženy napůl ptáci.

Slovo harpyje vzniklo z řeckého slova harpazein (ἅρπάζειν, tj. rvu, uchvacuji). Ve starověkém Řecku byly jakousi personifikací bouře a mračen. Ve středověku se z nich postupně staly zlovolné, lidem škodící bytosti.

Vzhled

Popis harpyjí je poměrně komplikovaný, neboť se postupem času představa o harpyjích měnila a nejasný je i jejich počet. Jejich rodiče jsou mořský bůh Thaumás a bohyně Élektra.

Původní představa harpyjí byla velmi neurčitá a byly zosobněním bouře. Jejich původní posláním bylo unášet duše zemřelých do podsvětí. Již v antickém Řecku se jejich představa dostala do podoby žen s křídly, byly tedy podobné antickým Sirénám. Později byly vyobrazovány jako ptáci s lidskou, zpravidla ženskou nebo dívčí hlavou. Nakonec se jejich hlava změnila na hlavu staré ošklivé ženy.

Základní představu si lze učinit z Hésioda, který uvádí existenci dvou harpyjí – Alléktó (Vichřice) a Ókypeté (Rychloletá), později k nim přibyla ještě třetí harpyje Kelainó (Mrákotná-temnomraká). Homér navíc uvádí Podargu (Rychlonohou).

V jiných představách je harpyjí blíže nespecifikovaný vyšší počet, ve středověku se prakticky jednalo o druh zlovolných bytostí jejichž počet nebyl nijak omezován, např. Dante Alighieri v Božské komedii (Peklo, XIII, 102/103) uvádí Harpyjí hejno v listí se jí pase, a bol jí působí a bol jí vodí.

Podle starověkých předpokladů se harpyje oplodňují větry, jejich děti jsou pak nejrychlejší a nejlepší koně (např. Achilleovi či Aldrastův Oreión).

Široká křídla, tváře lidských tvarů,

na nohou spáry, břicho opeřené
a k nářku užívají zpěvu darů

— Dante Alighieri, Božská komedie (Peklo, XIII, 12 – 14)

Harpyje v mytologii

Harpyje vystupují v několika řeckých bájích. Nejznámější je o slepém Fíneovi, který byl nadán věšteckým uměním, ale protože ho zneužíval, bohové ho oslepili. Jeho druhá manželka Eidothea ho přesvědčila, že za slepotu mohou synové z prvního manželství, které z duše nenáviděla. Podle jedné verze je Fíneus uvrhl do žaláře, podle druhé je nechal zakopat za živa. Proto na něj byl seslán trest neukojitelného hladu a kdykoliv se chtěl najíst, Harpyje přiletěly, vše snědly a co nestačily, to pokálely. Od Fínea byly zahnány až při výpravě Argonautů, kdy byly Harpyje nuceny slíbit, že ho již nechají být a nebudou mu dále ubližovat.

Harpyje v heraldice

Harpyje ve znaku obce Čejov, okres Pelhřimov

Harpyje pronikla také do heraldiky, kde bývá zobrazována jako figura orla s dívčím obličejem a poprsím.

Externí odkazy

Literatura

  • KOLEKTIV AUTORŮ. Slovník antické kultury. Praha: Svoboda, 1974. S. 242. 

Média použitá na této stránce

Achilles Fighting Hektor and Aineas over the body of Troilos Attic Black-Figure vessel from Staatliche Antikensammlungen, Munich by Carole Raddato Flickr 8958378098 67b7fae0b7 k glare reduced white bg.png
Autor: Unknown, near the Tyrrhenian Group?, Licence: CC BY-SA 2.0
Attic Black-Figure Amphora, ca. 550 BCE, depicting Hermes and Athena to the far left side of Achilles fighting Hektor and Aineas while standing beside the altar of Apollo Thymbraios and over the slain body of Troilus, whose head appears suspended between Hektor and Achilles' spear points. Below this is a row with lions and harpies (aka sirens or sphinxes). Possibly by Tyrrhenian Group?, but this information is not recorded by the photographer, Carole Raddato.

The original version of this image was photographed on 31 May, 2013 at Staatliche Antikensammlungen, Munich, and uploaded to flickr with license CCASA 2.0.

This version has been digitally resized to increase dpi, edited to reduce the glare, and changed the background to solid white.
Zeus Otricoli Pio-Clementino Inv257.jpg
So-called “Zeus of Otricoli”. Marble, Roman copy after a Greek original from the 4th century.
Cejov CZ CoA.jpg
Znak obce Čejov, okres Pelhřimov. Ve stříbrném štítě s modrou patou černá korunovaná harpyje s břevnem na hrudi a dvěma hvězdami na křídlech, pod ní pět hvězd do oblouku, vše zlaté.