Hartwig & Vogel

Hartwig & Vogel
Drážďanské sídlo firmy v roce 1893 Děčínská pobočka (v oválném výřezu)
Drážďanské sídlo firmy v roce 1893
Děčínská pobočka (v oválném výřezu)
Základní údaje
Datum založení1870
Adresa sídlaDrážďany, Německo
Souřadnice sídla
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hartwig & Vogel (také Tell) byla německá továrna na kakao, čokoládu, cukrovinky, marcipán, marmelády, sušenky a oplatky, činná v letech 1870–1948, se sídlem v Drážďanech, v letech 1893–1945 s pobočkou v Děčíně - Rozbělesích a nyní fungující v Drážďanech pod značkou Elbflorenz.

Historie

Továrna vznikla v Drážďanech roku 1870 spojením závodu na výrobu kakaa a cukrovinek Friedricha Hartwiga s cukrárnami Heinricha Vogela a Augusta Bergera. Brzy expandovala do Děčína, kde založila svou filiálku. V roce 1893 měly obě továrny dohromady před 1200 zaměstnanců a patřily tak k největším ve svém oboru (v Německu). Provoz ochromily obě světové války nedostatkem surovin, zejména chyběl dovoz kakaa. Komplex továren v Drážďanech byl těžce zasažen bombardováním v dubnu 1945. Sovětská vojenská správa pak v roce 1950 dala většinu budov zbořit. Po znárodnění byla výroba zčásti obnovená, od roku 1954 v NDR jako státní podnik pod názvem VEB Kombinat Süßwaren Delitzsch. Po roce 1990 byla čokoládovna opět zprivatizována a pod značkou Elbflorenc vyrábí dosud.[1]

V Československu patřila děčínská továrna k velkým podnikům s více než 50 zaměstnanci, a proto byla znárodněna již roku 1945. Jako národní podnik s názvem Čokoládovny n. p. Diana Děčín, zprvu užívala původní ochrannou známku (silueta Diany s lukem z profilu ve skoku), později byl design upraven. V roce 1990 továrnu zprivatizovala firma Nestlé, která roku 1996 výrobu se šesti sty zaměstnanci zrušila a sortiment zčásti převedla do Orionu v Praze.[2]

Sortiment

Kartička z kakaa: Palác korejského císaře, série 71: Kolem světa, č.1
Víko bonboniéry Diana Děčín

Firma v roce 1887 zavedla jako první v Sasku mincovní automaty na čokoládu. Prodávala ji v plechových jablíčkách nebo vajíčkách s pestrobarevným potiskem pod názvem Tell-Apfel (=jablko Viléma Tella), také čokolády a od roku 1928 Tell-Cacao měly ochrannou známku s postavu Viléma Tella. [3] Proto se pro drážďanskou továrnu a její výrobky vžil zkrácený název Tell. Do krabic kakaa i čokolády byly vkládány číslované obrázkové kartičky ve sběratelských sériích, například Cesta kolem světa, jež měly motivovat děti, aby rodiče žádali o koupi této značky. Konkurenční firmy mívaly jiné reklamní obrázky, nebo na rubu obalu vytištěnou pohádku s obrázkem.

Slavné značky měly jména antických bohů a bohyň, kakao Juno, Fortuna, Apollo, Vera. V Dianě se také vyráběla čokoláda Lidka, jejíž výroba sem byla přesunuta ze stejnojmenné čokoládovny v Kutné Hoře. Z Děčína byly známé zejména čokolády a bonboniéry Diana, Ledové kaštany, vyráběly se zde i vánoční kolekce nebo čokoládové mince. Čokolády a bonboniéry Diana se vyráběly od počátku a v Děčíně a měly ochrannou známku v podobě bohyně Diany s napjatým lukem a jelenem.

Odkazy

Reference

  1. Uwe HESSEL:VEB Dresdner Süßwarenfabriken "Elbflorenz", Drážďany 2005. www.wimad-ev.homepage.t-online.de [online]. [cit. 2022-02-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-02-12. 
  2. Děčínský deník 22.10.2019
  3. Plakát Tall Cacao z roku 1928

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tor des Kaiser - Palastes in Söul.jpg
Seoul Palace represented on a collector card from Prussian chocolate maker from Dresden, Hartwig & Vogels, before 1912. This is the #8 in the serie "Scenes from Around the Word"
Bonboniéra Diana Děčín.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Víčko bonboniéry, Diana Děčín
Großindustrie Sachsen T2 0169.jpg
Autor: Eckert & Pflug, Kunstverlag, Leipzig, Licence: CC BY-SA 4.0
Hartwig & Vogel, Dresden und Bodenbach

Kakao-, Schokoladen-, Konfekturen-, Marzipan- und Waffel-Fabriken
aus: Die Groß-Industrie des Königreichs Sachsen in Wort und Bild Zweiter Teil
Großes Bild: Schokoladenfabrik Hartwig & Vogel in Dresden-Altstadt, Einfahrt Freiberger Str. im Vordergrund

Kleines Bild: Niederlassung in Bodenbach (Podmokly), OT Rosawitz (Rozbělesy) an der Elbe.