Hathor

Hathor
v hieroglyfickém zápisu
Hathor
Hathor s kravími rohy a slunečním diskem
Hathor s kravími rohy a slunečním diskem
Hieroglyfický zápis
Původegyptský
PartnerRe, Horus, Atum, Amun, Chonsu
RodičeRe
DětiHarpokratés, Ihy, Neferhetep
Centrum kultuDendera, Memfis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hathor (též Hathora, egyptsky ḥwt-ḥr „Horův dům“) byla v egyptské mytologii původně zosobněním Mléčné dráhy, která byla chápána jako mléko, které se rozlilo z vemena božské krávy.

Charakteristika

Hathor byla starověká bohyně a byla též uctívána jako kraví bohyně od 2700 př. n. l., za vlády druhé egyptské dynastie. Její kult však pro Egypťany sahá do ranějších dob, pravděpodobně až ke Králi Štírovi (Serket). Je bohyní tance, hudby, lásky a alkoholu. Také byla jedním z podsvětních božstev. V ptolemaiovské době jí byly zasvěceny tzv. domy zrození (mammissi)[1].

Vztah s dalšími bohyněmi

socha sluneční bohyně Hathor

Hathor je zmiňována jako Ta se dvěma tvářemi, což můžeme vysvětlovat tím, že je transformací jiné egyptské bohyně, Sachmet. Sachmet byla původně násilnická bohyně války se lví hlavou, která měla zálibu v zabíjení obyvatel Egypta. Poté se ale bohům znelíbilo její chování, opili ji pivem obarveným na červeno, aby vypadalo jako krev, a poté ji proměnili v bohyni lásky Hathor. Spekulace o významu tohoto označení zahrnují vysvětlení jako symbolika života a života po životě, nebo zrcadlo a odraz obličeje v něm, ale vysvětlení tohoto náboženského eufemismu nebylo nikdy dokázáno.

Hathor také přejala některé znaky bohyně Nut (bohyně oblohy). Symbolizuje někdy hvězdné nebe, noc v níž se rodí nové slunce. Její atribut rohy, symbolizující propast, v níž vychází Slunce za svítání a do níž se ponořuje za soumraku. Jako dobrá kojná dává mléko, svou prvotní živinu Univerzu, které se utváří.

Chrámy

Hathor měla hlavní chrám v Dendeře. Tento chrám byl postaven v ptolemaiovské době, ačkoliv stojí na místě, které bylo již dříve asociováno s kultem Hathor. Součástí chrámu v Dendeře je také mammisi, Osirisova kaple a množství astrologických obrazů. Nejslavnějším objektem je pravděpodobně velký zvěrokruh, který lze nyní spatřit v muzeu v Louvre (v chrámu v Dendeře je již pouze kopie).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hathor na anglické Wikipedii.

  1. KOCKELMANN, Holger. Birth House (Mammisi) [online]. Heidelberg Academy of Sciences and Humanities, 17.3.2011 [cit. 2016-12-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sun god Ra2.svg
(c) fi:Käyttäjä:kompak, CC BY-SA 3.0
The egyptian sun god Ra-Horakhty simplified with File:Maler der Grabkammer der Nefertari 001.jpg as reference (horiz mirrored)
Hathor.svg
Autor: Jeff Dahl, Licence: CC BY-SA 4.0
Hathor, ancient Egyptian goddess. Hathor is depicted in many forms, most commonly as a woman with cow-horns and sun disk. Isis could also be depicted in this form, and the two can only be surely distinguished by the inscription. In other forms, Hathor was depicted wearing the hieroglyph for 'west', or in a fully bovine form. Hathor is often shown holding the was scepter.[1] This image is partially based on images of Hathor from the tomb of Nefertari, en:QV66.
Egypt.Hathor.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0