Havajská republika

Havajská republika
Lepupalika ʻo Hawaiʻi
 Havajské království1894–1898Havajské teritorium 
USA 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna [[|Hawaii Pono'i]]
Motto Ua Mau ke Ea o ka ʻĀina i ka Pono
Geografie
Mapa
Obyvatelstvo
Státní útvar
Americký dolar, Havajský dolar
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Havajské královstvíHavajské království
Následující
Havajské teritoriumHavajské teritorium
USAUSA

Havajská republika byl stát rozkládající se na Havajských ostrovech mezi lety 18941898. Kromě stávajícího státu Havaj zahrnovala Havajská republika i Palmyru.

Vznik

V roce 1893 bylo Havajské království svrženo invazí zahraničních sil, spojených zejména s americkými plantážníky na ostrovech a tvořených primárně armádou Spojených států. Původně byla plánována revoluce na Havaji, která měla rovnou vést k anexi ostrovů Spojenými státy, jenže zastánce anexe, prezident Spojených států Benjamin Harrison prohrál volby v roce 1893 a místo něj nastoupil antiimperialistický Grover Cleveland, který okamžitě po svém nástupu do úřadu začal aktivně pracovat proti anexi. Ratifikace smlouvy o anexi byla v době Clevelandova zvolení již projednávána v Kogresem Spojených států, ale prezident po osobním apelu princezny Victorie Kaiulani, jednající v zastoupení své svržené a uvězněné tety, havajské královny Liliuokalani, proces ratifikace zastavil a nařídil vyšetřování.

Cleveland se postupně začal veřejně i neveřejně snažit o obnovu havajské monarchie, což vyděsilo revoluční prozatímní vládu, která si zároveň uvědomila, že minimálně do skončení Clevelandova funkčního období k žádné anexi Spojenými státy nedojde. Na 30. května 1894 bylo prozatímní vládou svoláno Ústavodárné shromáždění, které vypracovalo havajskou ústavu. 4. července 1894 byla vyhlášena Havajská republika.

Wilcoxovo povstání 1895

Robert William Wilcox byl domorodý Havajčan, voják a politik, který v roce 1895 vedl pokus havajských royalistů a vlastenců o znovunastolení havajské monarchie. Wilcoxova skupina dostala materiální podporu z USA, zejména ze San Francisca. Povstání ale ztroskotalo kvůli předčasné potyčce s policií v Honolulu, po kterém následovala jen drobná střetnutí, a většina povstalců byla pozatýkána.

Rozpuštění republiky a anexe Spojenými státy

Inaugurace Sanforda Dolea prvním guvernérem Havajského teritoria v roce 1898

V roce 1897 demokrat Grover Cleveland neobhájil svůj mandát v prezidentských volbách a do úřadu nastoupil republikán William McKinley. Následně Havajská republika ze své strany okamžitě reiniciovala jednání o připojení ke Spojeným státům, která trvala až do léta 1898. V roce 1898 již projevovaly zájem o anexi ostrovů také Spojené království, Japonsko a Francie, navíc od dubna 1898 probíhala Španělsko-americká válka. 16. června 1898 byla podepsána nová smlouva o anexi. Senát Spojených států se ale zdráhal smlouvu ratifikovat, zejména i v důsledku protestní petice podepsané 38 000 havajskými obyvateli. Situace byla vyřešena Newlandsovou rezolucí, společnou rezolucí schválenou 4. července 1898 Senátem Spojených států v poměru 41:21 a Sněmovnou reprezentantů v poměru 209:91 a podepsanou prezidentem McKinleym 7. července 1898. Samotný akt začlenění Havaje do Spojených států proběhl vztyčením jejich vlajky nad královským palácem Iolani 12. srpna 1898.

Média použitá na této stránce

Sanford B. Dole and Harold M. Sewall (PPWD-8-3-009).jpg
Sanford B. Dole and United State Minister Harold M. Sewall. With Dole accepts the transfer of authority from the Republic of Hawaii to the United States.
Seal of the Republic of Hawaii.svg
The Great Seal of the Republic of Hawaii, in use from 1896 to 1901. Designed by Viggo Jacobsen. Approved by Sanford B. Dole, the President of the Republic of Hawaii on the 25 May 1869.