Heřman Dalmatinec

Heřman Dalmatinec
Euclid and Herman - Ashmole MS 304, fol 2.jpg
Narození1100 nebo 1110
Istrie
Úmrtí1160 nebo 1143
Povolánímatematik, překladatel, astronom, filozof, spisovatel, astrolog a meteorolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heřman Dalmatinec, latinsky Hermannus Dalmata, též Heřman Korutanský, latinsky Hermannus de Carinthia či Heřman Slovan, latinsky Hermannus Sclavus (asi 1110 – asi 1160) byl středověký filozof, astronom, matematik, který zvláště proslul překlady z arabštiny, které zásadně ovlivnily vývoj středověké evropské astronomie. Byl slovanského původu a narodil se dle vlastních slov na poloostrově Istrie. Může být tedy pokládán za Chorvata nebo Slovince, přesné místo narození není známo. Poloostrov byl v době jeho narození součástí Korutanského vévodství.

Vzdělání měl patrně původně benediktínské, získal ho v některém z istrijských klášterů, poté studoval i ve Francii, kde byl jeho učitelem Thierry z Chartres. Poté se stal spolupracovníkem a pobočníkem astronoma a diplomata Roberta z Kettonu, po jehož boku procestoval velkou část Blízkého východu. Zde se naučil arabsky. Někdy kolem roku 1138 se vrátil do Evropy a usadil se ve Španělsku, kde prokazatelně působil do roku 1143, a kde se začal věnovat překladům. Do roku 1138 je datován jeho první překlad z arabštiny, šlo o astrologickou příručku židovského autora Sahl ibn Bišra. Další astrologickou knihou byl Kitáb al-mudchal al-kabir ila 'ilm ahkam an-nujúm od Peršana Albumasara (šlo o druhý překlad do latiny, první udělal Jan ze Sevilly). Později přeložil dvě knihy o islámu De generatione Muhamet et nutritura eius a Doctrina Muhamet. Kolem roku 1140 přeložil (z arabského překladu z řečtiny) Eukleidovy Základy, v roce 1143 Planisphaerium Klaudia Ptolemaia. Později přeložil i jeho Kánon králů. Přeložil též Al-Chorezmího astronomické tabulky. Charles Burnett (2001) předpokládá, že Herman spolupracoval s Robertem z Kettonu a Hugem ze Santally i na překladu Liber novem iudicum (Knihy devíti soudců), souboru arabských astrologických knih, který měl značný vliv na vývoj středověkého evropského hermetismu. Heřman psal i vlastní knihy, k nejvýznamnějším patří filozofické dílo De essentiis (1143). Rozpracovává v ní otázku pěti aristotelovských kategorií (causa, motus, spatium, tempus, habitudo). Další knihy jsou mu badateli připisovány již s menší jistotou. K takovým patří například meteorologický spis Liber imbrium (Kniha o srážkách). Mnoho středověkých autorů odkazuje na Heřmanovu práci, například Albert Veliký ve své práci Speculum astronomiae.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Herman of Carinthia na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Euclid and Herman - Ashmole MS 304, fol 2.jpg
Representation of Euclid and an astronomer "Hermanus", sometimes believed to be Herman Dalmatin (also called Herman of Carinthia), but more likely to be Hermann of Reichenau (Hermannus Contractur, Hermann der Lahme) according to http://www.jstor.org/stable/24395517

'Two persons seated: "Euclides", on the dexter side, uplifts a sphere with his right hand, and with his left holds a telescope, through which he is observing the stars; toward whom "Hermannus", on the other side, holds forth a circular instrument hanging from his fingers, which is superscribed "Astrolabium".' (Catalogue by W.H. Black, p. 214)