Hebronský protokol

Hebronský protokol (anglicky: Protocol Concerning the Redeployment in Hebron) byla dohoda, která byla mírovým ujednáním, podepsaným 17. ledna 1997, mezi Izraelem, reprezentovaným premiérem Benjaminem Netanjahuem a Organizací pro osvobození Palestiny (OOP), reprezentovanou jejím předsedou Jásirem Arafatem. Dohoda byla podepsána pod dohledem amerického ministra zahraničí Warrena Christophera a znamenala stažení izraelské armády z posledního velkého palestinského města Hebron, které ještě nebylo součástí Palestinské autonomie. Kneset dohodu ratifikoval 15. ledna 1997[1] a o den později se armáda z města stáhla. Město bylo rozděleno na dvě zóny, tzv. zónu Hebron 1 (H1) a Hebron 2 (H2). První zóna představovala 80 % města a byla kompletně převedena pod Palestinskou autonomii. Zbylých 20 % bylo vyhrazených pro 450 židovských osadníků, které zde zůstalo chránit na 2 000 vojáků. V zóně H2 pak mimo jiné žilo i 20 000 palestinských Arabů. Hebronský protokol navazuje na tzv. Přechodnou dohodu Oslo II.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Protocol Concerning the Redeployment in Hebron na anglické Wikipedii.

  1. ČEJKA, Marek. Dějiny moderního Izraele. Praha: Grada Publishing, 2011. 351 s. ISBN 978-80-247-2910-7. S. 253. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Is-wb-gs-gh v3.png
Map of Israel, the Palestinian territories (West Bank and Gaza Strip), the Golan Heights, and portions of neighbouring countries. Also United Nations deployment areas in countries adjoining Israel or Israeli-held territory, as of January 2004.
Flag of the Arab League.svg
A green flag with a white inscription above a crescent moon with horns upwards, all within a circle of chain and all around a white wreath with a ribbon at the base. Proportion 2:3 reported in Pavillons nationaux et marques distinctives. FOTW