Mistrovství světa v zápasu řecko-římském
stříbroMS 2017 Pařížsupertěžká váha
bronzMS 2019 Nur-Sultansupertěžká váha
Mistrovství Evropy v zápasu řecko-římském
bronzEH / ME 2015 Bakusupertěžká váha

Heiki Nabi (* 6. června 1985 Kärdla) je estonský zápasníkklasik, stříbrný olympijský medailista z roku 2012.

Sportovní kariéra

Vyrůstal na rodinné farmě v Hilleste nedaleko Kärdly na ostrově Hiiumaa. Zápasení se věnoval od 12 let v kroužku na základní škole v Suuremõisa pod vedením Tiita Madalveeho. Na sportovním gymnáziu Audentes v Tallinnu začal spolupracovat s trenérem Henne Põllustem, pod jehož vedením se specializoval na zápas řecko-římský.[1] V estonské mužské reprezentaci se pohyboval od roku 2005 ve váze do 96 kg.

V roce 2006 získal v jednadvaceti letech nečekaný titul mistra světa v čínském Kantonu, kterým navázal na dlouhou tradici estonského zápasu, jehož slávu šířili naposledy v padesátých letech dvacátého století Johannes Kotkas a August Englas. Stres spojený se zvýšenou popularitou v kombinaci se studiem na vysoké škole Sisekaitseakadeemia však znamenal, že v roce 2008 neuspěl v třífázové olympijské kvalifikaci a na olympijské hry v Pekingu se nekvalifikoval.

Od roku 2010 přestoupil do vyšší váhy do 120 (130) kg. V dubnu 2012 vyhrál turnaj olympijské kvalifikace v čínském Tchaj-jüanu a kvalifikoval se na olympijské hry v Londýně. V Londýně byl nalosován do hratelné části pavouku, ze kterého postoupil do semifinále proti Švédu Johanu Eurénovi. Překvapivé severské semifinálové derby vyhrál po taktickém boji těsně 2–1 na sety a postoupil do finále proti obhájci prvenství Kubánci Mijaínu Lópezovi. Půl minuty před koncem prvního setu ho rozhodčí poslal do nařízeného parteru, ve kterém se Lópezovi neubránil. Nechal se přetočit koršunem a prohrál úvodní set 0:2 na technické body. Ve druhém se opakoval v první minutě a půl souboj o úchop, po kterém za nerozhodného stavu 0:0 následoval nařízený parter. Aby set vyhrál musel jako útočící nad Kubáncem bodovat. Bodovat se mu nepodařilo, dostal penalizační bod a prohrál druhý set 0:1 na technické body. Po prohře 0–2 na sety získal nečekanou stříbrnou olympijskou medaili, kterou připomněl stříbrnou olympijskou medaili svého krajan Martina Kleina 100 let zpátky z olympijských her v Stockholmu.[2]

V roce 2013 získal po diskvalifikaci Íránce Amíra Alíakbarího dodatečně svůj druhý titul mistra světa, první v supertěžké váze. V dubnu 2016 se prvním místem z evropské olympijské kvalifikace v srbském Zrenjaninu kvalifikoval na olympijské hry v Riu. V úvodním kole prohrál s Kubáncem Mijaínem Lópezem 0:2 na technické body. Kubánec ho však svým postupem do finále vytáhl do oprav. Z oprav se probojoval do souboje o třetí místo proti moskevskému Sergeji Semjonovovi z Ruska. Úvodní tříminutový poločas skončil nerozhodně 0:0. Po minutě druhého poločasu ho rozhodčí za pasivitu poslal do parteru, ze kterého ho Semjonov vysokým zvedem hodil za 5 technických bodů. Do konce hrací doby nedokázal bodovou ztrátu smazat a po prohře 0:6 na technické body obsadil dělené 5. místo.

V roce 2019 se třetím místem na mistrovství světa v Nur-Sultanu (Astaně) kvalifikoval na olympijské hry v Tokiu.

Výsledky

Turnaj2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019
19202122232425262728293031323334
−96−120−130
Olympijské hry2.5.
Mistrovství světa1.úč.úč.úč.úč.1.3.8.2.5.3.
Evropské hry3.
Mistrovství Evropyúč.úč.5.5.7.úč.5.úč.úč.úč.úč.úč.5.
MS juniorů5.
ME juniorů4.úč.

Olympijské hry a mistrovství světa

KoloVýsledekBilanceSoupeřVýsledekKB∑KBStylDatumTurnajMísto
2019 Mistrovství světa Bronzová medaile do 130 kg v klasickém stylu
o bronzvítězství31-15Írán Amír Gásemí (IRI)pasivita (4:35)517Zápas řecko-římský16.-17 září 2019Mistrovství světaKazachstán Nur-Sultan, Kazachstán
opravyvítězství30-15Kyrgyzstán Murat Ramonov (KGZ)tech. body (3:1)312
opravyvítězství29-15Indie Navín Kumár (IND)tech. přev. (1:26)49
1/16prohra28-15Kuba Óscar Pino (CUB)tech. body (1:2)15
1/32vítězství28-14Venezuela Moisés Pérez (VEN)tech. přev. (1:49)44
2018 Mistrovství světa do 130 kg v klasickém stylu
o bronzprohra27-14Kuba Óscar Pino (CUB)tech. body (1:3)17Zápas řecko-římský27.-28 září 2018Mistrovství světaMaďarsko Budapešť, Maďarsko
semifináleprohra27-13Rusko Sergej Semjonov (RUS)tech. body (0:2)06
čtvrtfinálevítězství27-12Chile Yasmany Acosta (CHI)tech. body (2:1)36
1/16vítězství26-12Turecko Rıza Kaya'alp (TUR)tech. body (2:1)33
2017 Mistrovství světa Stříbrná medaile do 130 kg v klasickém stylu
fináleprohra25-12Turecko Rıza Kaya'alp (TUR)tech. body (1:2)113Zápas řecko-římský22. srpen 2017Mistrovství světaFrancie Paříž, Francie
semifinálevítězství25-11Chile Yasmany Acosta (CHI)tech. body (2:1)312
čtvrtfinálevítězství24-11Ukrajina Mykola Kučmyj (UKR)tech. body (4:1)39
1/16vítězství23-11Írán Šaháb Gúradžílí (IRI)tech. body (4:1)36
1/32vítězství22-11Francie Matthieu Lorentz (FRA)tech. body (5:0)33
2016 Olympijské hry do 130 kg v klasickém stylu
o bronzprohra21-11Rusko Sergej Semjonov (RUS)tech. body (0:6)03Zápas řecko-římský15. srpen 2016Olympijské hryBrazílie Rio de Janeiro, Brazílie
opravyvítězství21-10Švédsko Johan Eurén (SWE)tech. body (3:0)33
1/16prohra20-10Kuba Mijaín López (CUB)tech. body (0:3)00
2015 Mistrovství světa do 130 kg v klasickém stylu
opravyprohra20-9Rusko Bilal Machov (RUS)tech. body (0:5)06Zápas řecko-římský8. září 2015Mistrovství světaUSA Las Vegas, Spojené státy
čtvrtfináleprohra20-8Kuba Mijaín López (CUB)tech. body (0:2)06
1/16vítězství20-7Jižní Korea Kim Jong-min (KOR)tech. body (3:2)36
1/32vítězství19-7Gruzie Ijakob Kadžaija (GEO)tech. body (1:0)33
2014 Mistrovství světa Bronzová medaile do 130 kg v klasickém stylu
o bronzvítězství18-7Bulharsko Ljubomir Dimitrov (BUL)tech. body (1:0)39Zápas řecko-římský13. září 2014Mistrovství světaUzbekistán Taškent, Uzbekistán
opravyvítězství17-7Maďarsko Bálint Lám (HUN)tech. body (3:1)36
čtvrtfináleprohra16-7Turecko Rıza Kaya'alp (TUR)tech. body (0:4)03
1/16vítězství16-6Bělorusko Kirill Griščenko (BLR)tech. body (4:0)33
2013 Mistrovství světa Zlatá medaile do 120 kg v klasickém stylu
finálevítězství15-6Írán Amír Alíakbarí (IRI)DQ – doping (0:4)520Zápas řecko-římský22. září 2013Mistrovství světaMaďarsko Budapešť, Maďarsko
semifinálevítězství14-6Maďarsko Mihály Deák-Bárdos (HUN)tech. body (6:0)315
čtvrtfinálevítězství13-6Kazachstán Nurmachan Tinalijev (KAZ)pasivita (6:00)512
1/16vítězství12-6Ázerbájdžán Zaur Mehralijev (AZE)tech. body (3:0)37
1/32vítězství11-6Polsko Kamil Błoński (POL)tech. přev. (7:0)44
2012 Olympijské hry Stříbrná medaile do 120 kg v klasickém stylu
fináleprohra10-6Kuba Mijaín López (CUB)0-2 (0:2, 0:1)09Zápas řecko-římský11. srpen 2012Olympijské hrySpojené království Londýn, Spojené království
semifinálevítězství10-5Švédsko Johan Eurén (SWE)2-1 (0:1, 1:0, 1:0)39
čtvrtfinálevítězství9-5Polsko Łukasz Banak (POL)2-0 (1:0, 1:0)36
1/16vítězství8-5Bělorusko Josif Čugošvili (BLR)2-1 (0:1, 1:0, 3:0)33
2011 Mistrovství světa do 120 kg v klasickém stylu
1/64prohra7-5Arménie Jurij Patrikejev (ARM)0-2 (0:2, 0:1)00Zápas řecko-římský13. září 2011Mistrovství světaTurecko Istanbul, Turecko
2010 Mistrovství světa do 120 kg v klasickém stylu
1/16prohra7-4Česko Marek Švec (CZE)1-2 (1:0, 0:1, 0:1)14Zápas řecko-římský7. září 2010Mistrovství světaRusko Moskva, Rusko
1/32vítězství7-3Finsko Taisto Lalli (FIN)2-1 (0:2, 2:0, 1:0)33
2009 Mistrovství světa do 96 kg v klasickém stylu
opravyprohra6-3Německo Oliver Hassler (GER)0:2 (0:2, 1:4)15Zápas řecko-římský26. září 2009Mistrovství světaDánsko Herning, Dánsko
1/16prohra6-2Maďarsko Balázs Kiss (HUN)1-2 (0:1, 1:0, 0:1)14
1/32vítězství6-1Japonsko Kacuja Kitamura (JPN)2-1 (0:1, 3:0, 2:0)33
2007 Mistrovství světa do 96 kg v klasickém stylu
1/64prohra5-1Kazachstán Aset Mambetov (KAZ)1-2 (1:1*, 3:0, 1:3)11Zápas řecko-římský18. září 2007Mistrovství světaÁzerbájdžán Baku, Ázerbájdžán
2006 Mistrovství světa Zlatá medaile do 96 kg v klasickém stylu
finálevítězství5-0Česko Marek Švec (CZE)2-0 (1*:1, 1*:1)315Zápas řecko-římský26. září 2006Mistrovství světaČína Kanton, Čína
semifinálevítězství4-0Bělorusko Andrej Batura (BLR)2-0 (5:0, 3*:3)312
čtvrtfinálevítězství3-0Jižní Korea Han Te-jong (KOR)2-1 (1:2, 1*:1, 3:1)39
1/16vítězství2-0Bulharsko Kalojan Dinčev (BUL)2-1 (1:1*, 4:0, 2:1)36
1/32vítězství1-0Itálie Daigoro Timoncini (ITA)2-1 (7:2, 0:3, 1*:1)33