Heinrich Götz

Heinrich Götz
Narození1866
Úmrtí1931 (ve věku 64–65 let)
Povolánífotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Heinrich Götz: Zámek Zyrowa
Heinrich Götz: Zámeček Weinberg, Karlsruhe

Heinrich Götz (18661931) byl vratislavský fotograf německého původu specializující na fotografii architektury a městské veduty.

V 90. letech 19. století absolvoval vzdělání ve Würzburgu u významného německého fotografa Carla Dauthendeya[1]. Od roku 1902 byl obyvatelem Vratislavi a zaměstnancem Eduarda van Deldena na Gartenstraße (dnes ulice Józefa Piłsudskiego). Roku 1904 se stal po odchodu van Deldena stal majitelem fotografického studia[2]. Jeho práce získaly ocenění na mnoha výstavách. Kolem roku 1910 si pronajal přízemí a třetí patro domu čp. 2 ve dnešní ulici Tadeusza Kościuszki. V přízemí pracoval a nahoře bydlel s rodinou.

Život a dílo

Po první světové válce se věnoval vynálezům v technologii barevné fotografie[3]. Götzovo studio se specializovalo na fotografování architektury. Byl také skvělým portrétním fotografem. Mezi významné osobnosti, které fotografoval byli například: Max Berg, Hala Ludowa, městský radní Georga Cohna, architekt Richard Plüddemann a vratislavský starosta Georg Bender. Všechny jejich portréty byly vytvořeny ve studiu a měly reprezentativní charakter. Kromě snímků pořízených na žádost obce

Dokumentoval například restaurování a renovaci vratislavské radnice, byl autorem fotografií pro publikace o tehdejší architektuře, jako Slezské kostely (Schlesische Kirchen) – díla, které vyšlo v roce 1926. Publikoval také v časopise Schlesien, kde otiskl portréty, které se vyznačovaly osobními emocemi. Jednalo se o rodinné fotografie, často s malými dětmi.

Jeho snímky byly použity jako ilustrace pro různé studie na toto téma. Spolupracoval s Richardem Konwiarzem a Ludwigem Burgemeistrem. Kromě fotografické praxe se podílel i na organizační práci fotografů. V období 19031920 předsedal Slezské společnosti profesionálních fotografů. Byl autorem řady teoretických článků o fotografii. Inspiroval jej vynikající fotograf Hermann Krone, který byl také spojený s Wroclawí.

Výstavy

V roce 1993 Univerzitní knihovna Městského muzea ve Vratislavi uspořádala výstavu Nieznany portret miasta, která se skládala z více než 100 fotografií. Asi polovina z nich byly fotografie pocházejících z firmy van Deldena. Na vernisáži výstavy byl syn a vnuk Heinricha Götze.

Ocenění

Galerie

Publikace

  • Heinrich Götz: Hermann Krone. Zum hundertsten Geburtstag. In: Hans Seger und Erwin Hintze (Hrsg.): Jahrbuch des Schlesischen Museums für Kunstgewerbe und Altertümer (= Schlesiens Vorzeit in Bild und Schrift. Neue Folge). Selbstverlag des Schlesischen Altertumsvereins, vertreten durch Ferdinand Hirt, Breslau 1928

Odkazy

Reference

  1. Prvního petrohradského daguerrotypisty cara Mikuláše I.
  2. Po krátký čas firma Eduarda van Deldena vlastnila dceřinou společností v Poznani
  3. Jeho vynálezy však nebyly významné

Literatura

  • Iwona Bińkowska, Marzena Smolarek: Nieznany Portret miasta – Fotografie Wrocławia z 2 połowy XIX i początku XX w (ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej). VIA s.c., Ratusz wrocławski 1997. ISBN 83-86642-56-4.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bad Carlsruhe Weinbergschlösschen 2.jpg
Das Weinbergschlösschen in Bad Carlsruhe in Oberschlesien
Bad Carlsruhe Schloss 2.jpg
Schloss in Bad Carlsruhe in Oberschlesien
Zyrowa Schloss 2.jpg
Schloss Zyrowa in Oberschlesien
Zyrowa Schloss.jpg
Schloss Zyrowa in Oberschlesien
Bad Carlsruhe Weinbergschlösschen.jpg
Das Weinbergschlösschen in Bad Carlsruhe in Oberschlesien
Bad Carlsruhe Evangelische Kirche 2.jpg
Die evangelische Sophienkirche in Bad Carlsruhe in Oberschlesien von innen
Bad Carlsruhe Evangelische Kirche.jpg
Die evangelische Sophienkirche in Bad Carlsruhe in Oberschlesien
Bürgsdorf (OS) Tor zum Friedhof.jpg
Gate to the cemetery in Bürgsdorf near Konstadt in Upper Silesia
Bad Carlsruhe Erdmanntempel.jpg
Der Erdmanntempel im Park in Bad Carlsruhe