Helena Johnová

Helena Johnová
Helena Johnová, 1948
Helena Johnová, 1948
Narození22. ledna 1884
Soběslav
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí14. února 1962 (ve věku 78 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materUniverzita užitého umění ve Vídni
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Povolánísochařka, keramička, profesorka, učitelka a typografka
PříbuzníPhDr. Helena Johnová (1926-2006)
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Helena Johnová (22. ledna 1884, Soběslav[1] - 14. února 1962, Praha) byla česká sochařka, keramička; profesorka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Život

Narodila se v Praze jako prostřední ze tří dětí v rodině Jana Johna, profesora na české reálce v Táboře (později profesorem a ředitelem české reálky v Praze na Starém Městě). a jeho manželky, Ludoviky, rozené Fiedlerové (*1854).[2][3] V letech 1899–1907 studovala na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, zprvu nastoupila jen do ženských kursů vyšívání Idy Krauthové a malby květin Emilie Krostové, později byla řádnou studentkou školy, žačkou Jakuba Schikanedera a Josefa Schussera. Ve studiu pokračovala (1909–1911) ve Vídni na Uměleckoprůmyslové škole v ateliéru pro keramiku profesora Michaela Powolného. V porcelánce ve Waldenburgu a na keramické škole v Bechyni absolvovala praxi.

V roce 1912 začala pracovat v dílně Slovenské keramické společnosti v Modré. V roce 1908 se v Praze podílela na založení uměleckého družstva Artěl, ve kterém se svými přáteli V. H. Brunnerem, Janem Konůpkem, Pavlem Janákem, V. V. Štechem a Aloisem Dykem působila pouze do roku 1919. Z umělkyň byla v družstvu činná mj. také Marie Teinitzerová, obě zaujímaly významné postavení, jejich aktivity měly „oživit smysl pro výtvarnou práci a vkus v denním životě“, obnovit umělecké hodnoty rukodělné práce a řemesla, vytvořit vlastní styl dekoru. Johnová také roku 1911 spoluzaložila a do roku 1918 vedla keramické dílny ve Vídni a byla schopnou podnikatelkou. Své výrobky prezentovala na mezinárodních výstavách nejen za Artěl, ale i za Rakousko, za což ji čeští vlastenci kritizovali.

Po roce 1918 přesídlila do ČSR. Uměleckoprůmyslová škola v Praze se po vzoru vídeňském snažila dosáhnout postavení „Vysoké školy dekorativního umění“, posílila svou autonomii a sestavila pedagogický sbor z významných výtvarníků. Vedl ji rektor a do pedagogického sboru přišly osobnosti jako Pavel Janák, František Kysela, Jaroslav Horejc, Jan Kotěra a Helena Johnová, která zde roku 1919 založila ateliér keramiky - „speciálku keramiky“. Vybudovala velkou keramickou dílnu s pecí a byla také jmenována profesorkou. V roce 1935 byla předčasně penzionována, vymohla si alespoň bezplatné užívání keramické dílny, kterou vybudovala. Pokračovala v práci za podpory svého mecenáše, rytíře Bartoně z Dobenína.

Tvorba

V počátku své tvorby se nechala ovlivnit jak lidovou keramikou, tak soudobou vídeňskou keramickou tvorbou, vycházející ještě z geometrické secese Wiener Werkstätte. Později se styl jejích prací měnil k větší tvarové kázni, ale toto krátké období funkcionalismu vystřídalo art deco. Po roce 1925 se více věnovala monumentální plastice a sochařskému portrétu a používala výrazné barevné glazury. Práce Heleny Johnové také dokládají úspěchy žen v oblasti designu a módy, v oborech mimo sféru „vysokého“ umění.

Výběr díla

Helena Johnová: Portrét chlapce (repro Pestrý týden 1937)
  • Fontána s vodotryskem v zahradě Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Originál z let 1938–1939, umístěný zde s novou zdí a pergolou při příležitosti výstavy „Za novou architekturu“ roku 1940.
  • Kohout, plastika, depozitář Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni[4]
  • Sošky, kachlová kamna, velký zelený krb, aj. vybavení interiéru zámku Nové Město nad Metují (kolem roku 1910).
  • Keramické práce v rezidenci pražského primátora, Mariánské náměstí, Praha 1.
  • Keramické plastiky Alegorie blesku a Půlakt v Galerii hl. m. Prahy.
  • Keramické plastiky a vázy - Uměleckprůmyslové museum v Praze
  • Portrét slečny Buriánové, busta z pestrobarevně glazované keramiky, Moravská galerie v Brně
  • Tři keramické plastiky, Museum für angewandte Kunst, Vídeň
  • Král David hrající na harfu
  • Velký keramický Betlém pro chrám sv. Víta v Praze, zůstal nedokončený (r. 1938).

Prameny

  • Centrum dokumentace Uměleckoprůmyslového muzea v Praze: v depozitářích je uloženo mnoho cenných písemných pramenů i obrazového materiálu.

Připomínání

  • V roce 1987 Jana Horneková v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze uspořádala monografickou výstavu Helena Johnová“.
  • V roce 2022 byl Heleně Johnové v rodné Soběslavi odhalen pomník, jehož autorem je absolventka Ateliéru keramiky a porcelánu Quynh Trang Tran z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.[5]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Soběslav
  2. Pobytová přihláška rodiny u pražského policejního ředitelství
  3. Pobytová přihláška rodiny u pražského magistrátu
  4. [1]
  5. SOBĚSLAV, Město. V Soběslavi je pomník věnovaný rodačce Heleně Johnové. www.musobeslav.cz [online]. [cit. 2022-08-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-08-12. 

Literatura

  • Jana Horneková-Alena Adlerová: Helena Johnová katalog výstavy Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, UPM Praha 1987
  • Jarmila Novotná: Keramika Heleny Johnové, katalog výstavy ze sbírek uměleckoprůmyslového odboru MG v Brně, MG Brno 1981
  • Antonín Novotný: Helena Johnová, nakladatel Vladimír Žikeš, Praha 1940
  • Jaromír Pečírka: Helena Johnová, katalog výstavy, Nová síň ve Voršilské ulici, SČVU Praha 1960
  • Andrea Březinová: Helena Johnová, in: Ceramics Art, Vol.1, No. 4 2002, s. 27-36.
  • Jiří Hořava:První dáma české keramiky, nakladatelství Měsíc ve dne, České Budějovice 2016

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Helena Johnová 1948.jpg
Helena Johnová, česká keramička, 1948
Helena Johnová Portrét chlapce 1937.jpg
Helena Johnová: Portrét chlapce (repro Pestrý týden 1937)