Helsinky

Helsinky
Helsinki – Helsingfors
Helsinská katedrála, pevnost Suomenlinna, Senátní náměstí, pláž Aurinkolahti, radnice
Helsinská katedrála, pevnost Suomenlinna, Senátní náměstí, pláž Aurinkolahti, radnice
Helsinky – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 m n. m.
Časové pásmoUTC+02:00 (standardní čas)
východoevropský čas (standardní čas)
Východoevropský letní čas (letní čas)
UTC+03:00 (letní čas)
StátFinskoFinsko Finsko
ProvincieUusimaa
Helsinky
Helsinky
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha715,55 km²
Počet obyvatel650 100 (2018[1])
Hustota zalidnění2 906,4 obyv./km²
Etnické složeníFinové (82,5 %), Švédové (6 %), cizinci (11,5 %)
Správa
StarostaJussi Pajunen (od 2005)
Vznik1550
Oficiální webwww.hel.fi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Helsinky (finsky Helsinki, švédsky zvuk Helsingfors) jsou hlavní a největší finské město a přístav. Byly založeny roku 1550. Jejich centrum leží na malém poloostrově ve středu Finského zálivu, ale patří k nim ještě poměrně velké území směrem na východ. Rozkládají se na 715,55 km² a mají asi 650 100 obyvatel.

Se sousedními městy Vantaa, Espoo a Kauniainen tvoří hustě propojené souměstí (tzv. metropolitní oblast) s miliónovou populací. Spolu s osmi dalšími městy tvoří Velké Helsinky s 1,495 mil. obyvatel, což je přibližně čtvrtina celého Finska; Velké Helsinky produkují třetinu finského HDP.

Dějiny

V 16. století bylo Finsko součástí Švédského království. Král Gustav I. Vasa založil Helsinky, aby konkurovaly hansovnímu městu Reval (dnešní Tallinn) na jižní straně Finského zálivu. Za datum jejich založení se pokládá 12. červen 1550, kdy král nakázal měšťanům z okolních měst, aby se do nového města přestěhovali. Původně Helsinky ležely o několik kilometrů severovýchodněji u ústí řeky Vantaa. Místo ale nebylo zvoleno vhodně, okolí bylo plné bažin a nebylo ani možno vybudovat velký přístav. Proto bylo roku 1640 rozhodnuto, že se město přesune na nynější místo. Švédský název Helsingfors pochází z původního místního jména Helsinge a švédského forspeřej.

18. století

Děla na Suomenlinně

Po založení Petrohradu roku 1703 byl ruský vliv stále citelnější. Vyvrcholením rusko-švédského soupeření v 18. století byla severní válka, kdy byly Helsinky v letech 17131721 obsazeny ruským vojskem, a opět za rusko-švédské války 17411743. V roce 1748 se na obranu města začala na ostrůvcích před přístavem stavět velká námořní pevnost Sveaborg, přezdívaná „Gibraltar severu“. Dnes je jako Suomenlinna oblíbeným výletním místem a turistickým lákadlem Helsinek.

Pod ruskou vládou

Poté, co Napoleon Bonaparte a car Alexandr I. uzavřeli spojenectví, Rusko v únoru 1808 vypovědělo proanglickému Švédsku válku. Helsinky byly okupovány ruským vojskem od prvních dnů války a pevnost po krátkém ostřelování kapitulovala. Po uzavření míru bylo Finsko připojeno k Rusku jako autonomní velkoknížectví. Protože dosavadní hlavní město Turku bylo příliš vzdáleno od Petrohradu, rozhodl Alexandr I. roku 1812 o jmenování Helsinek hlavním městem Finska. Spolu s titulem hlavního města se z Turku přesunula i nejstarší finská univerzita.

Pravoslavný chrám Zesnutí Panny Marie.

Po válce zničené město bylo značně přestavěno. Centrum získalo empírový styl. Nejmonumentálnější stavbou z té doby je evangelická katedrála dokončená v roce 1852. V druhé polovině 19. století Helsinky rychle rostly a staly se nejprůmyslovějším finským městem. Počet jejich obyvatel dosáhl 100 000.

V roce 1862 byly Helsinky spojeny železnicí s Hämeenlinnou na severu a v roce 1870 také s Petrohradem. Nové stavby vznikaly pod vlivem západoevropské architektury a industrializace.

Vzniklo novorenesanční okolí tříd Esplanadi a Mannerheimintie. Nad přístavem byl roku 1868 postaven největší pravoslavný kostel v západní Evropě, chrám Zesnutí Panny Marie (rusky: Успенский собор – Uspenskij sobor, finsky: Uspenskin katedraali ).

V roce 1890 pak v souvislosti s finským národním obrozením překročil počet finsky mluvících obyvatel Helsinek počet těch mluvících švédsky.[2]

20. století

Po revolucích v Rusku získalo Finsko v prosinci 1917 samostatnost. Když 28. ledna 1918 vypukla finská občanská válka, Helsinky ihned obsadili rudí; v dubnu je dobyly německé jednotky bojující na straně bílých. Na rozdíl od Tampere neutrpěly Helsinky v bojích větší škody. Na Suomenlinně byl umístěn největší z táborů pro zajaté rudé s více než 13 tisíci vězni. Po konsolidaci poměrů v zemi se Helsinky rychle rozvíjely. Architekturu ovlivnil především klasicismus a funkcionalismus. V letech 19341938 byl vybudován helsinský olympijský stadión pro letní olympijské hry 1940, které však byly kvůli válce zrušeny. Během Zimní a Pokračovací války Helsinky bombardovalo sovětské letectvo, nejintenzivněji na jaře 1944, ale díky dobré protivzdušné obraně dopadlo do obytných čtvrtí jen málo bomb.

Interiér skalního kostela Temppeliaukio

Rozvoj města se po druhé světové válce ještě zrychlil. V roce 1947 byly Helsinkám přiřčeny letní olympijské hry 1952. Kvůli rozsáhlé imigraci byla vybudována nová předměstí. K nejvýznamnějším moderním stavbám patří velké kongresové centrum Finlandia (finsky: Finlandia-talo), které navrhl architekt Alvar Aalto (dokončené v roce 1971), nová budova Helsinské opery (1993) a Muzeum moderního umění (1998). Za zmínku též stojí ojedinělý skalní kostel Temppeliaukio (1969).

V letech 1972, 1973 a 1975 se v Helsinkách konala jednání v rámci Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě.

Geografie

Celková plocha katastru Helsinek je 715 km², z čehož ale jen 214 km² je pevná země a zbytek vodní plochy, hlavně moře. Délka pobřeží je téměř 100 km. K městu náleží 315 ostrovů a ostrůvků.

Díky poloze u moře je klima poměrně vyrovnané, bez extrémů: Průměrná roční teplota je 5,6 °C, v červenci 17 °C a v nejstudenějším únoru −5 °C. Jezera a moře v okolí Helsinek pravidelně v zimě zamrzají. Roční srážky jsou 660 mm, z čehož v létě (červenec–srpen) 190 mm a v zimě (prosinec–únor) 140 mm. Vítr nejčastěji vane z jihu. V červenci slunce svítí přes 270 hodin, ale v prosinci jen 27 hodin.

Město

Turisticky atraktivní čtvrť Töölö z věže Olympijského stadionu.
Evangelická katedrála

Helsinky jsou turistickým centrem a většinou prvním místem, které zahraniční turisté ve Finsku navštíví. Jádro centra města bylo vybudováno v empírovém a většina ostatních starších budov bylo postaveno v neorenesančním a neoklasicistním slohu. Architekturu dnešních Helsinek značně ovlivňuje funkcionalismus a moderní umění.

Ve městě je mnoho zajímavých kostelů. Nejznámější je mohutná bílá luterská katedrála na náměstí Senaatintori. Pravoslavná církev nedaleko od ní postavila velký červený chrám Zesnutí Panny Marie. V 60. letech 20. století byl vybudován ve skalním masivu nedaleko finského parlamentu udivující kostel Temppeliaukio s excelentní akustikou.

Nejznámější turistickou atrakcí a oblíbeným místem na procházky je bývalá námořní pevnost Suomenlinna, roku 1991 zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Opevněné ostrovy jsou spojeny s centrem rychlým trajektem.

Na Tržním náměstí se nachází socha Havis Amanda.

Na náměstí Kauppatori ve starém přístavu lze navštívit tradiční trh a nedaleko starou tržnici. Ze starého přístavu vyjíždějí trajekty na Korkeasaari a Suomenlinnu i okružní vyhlídkové lodě.

Na ostrově Korkeasaari je zoologická zahrada. Z centra na něj vozí turisty také malý trajekt. Na druhé straně města je ostrov Seurasaari se skanzenem. Nejpopulárnější park je Kaivopuisto a velmi oblíbená je v létě i pláž Hietaniemi nedaleko centra.

Městskou hromadnou dopravou je dostupný národní park Nuuksio plný jezer, skal, bažin a lesů.

Členění Helsinek

Hlavní obvody/okresy Helsinek (oficiální členění)

Helsinky jsou oficiálně rozděleny do osmi obvodů/hlavních okresů (suurpiiri):[3]

  • Jižní hlavní obvod, Eteläinen suurpiiri, (značení číslem 1)
  • západní hlavní obvod, Läntinen suurpiiri, (značení číslem 2)
  • Centrální hlavní obvod, Keskinen suurpiiri, (značení číslem 3)
  • Severní hlavní obvod, Pohjoinen suurpiiri, (značení číslem 4)
  • Severovýchodní hlavní obvod, Koillinen suurpiiri, (značení číslem 5)
  • Jihovýchodní hlavní obvod, Kaakkoinen suurpiiri, (značení číslem 6)
  • Východní hlavní obvod, Itäinen suurpiiri, (značení číslem 7)
  • Östersundom obvod, Östersundomin suurpiiri, (značení číslem 8)

Tyto hlavní okresy jsou dále členěny na okresy/okrsky, kterých je v Helsinkách 34.

Geografické oblasti (neoficiální členění)

Helsinkyou jsou neoficiálně rozděleny do čtyř geografických (orientačních) oblastí, které nejsou přesně definovány:[3]

  • Centrální Helsinky
  • Západní Helsinky
  • Severní Helsinky
  • Východní Helsinky

Demografie

K 31. lednu 2012 žilo v Helsinkách 596 233 lidí.[1] Podíl žen je 53 % a mužů 47 %. Finsky mluví 82,5 %, švédsky 6 % a jiným jazykem 11,5 % populace. V produktivním věku je 423 000 obyvatel (71 %), dětí je 81 000 (13,5 %).[4] Průměrná délka dožití je 75 let pro muže a 82 let pro ženy. V roce 2002 se v Helsinkách narodilo 6 065 dětí (v souměstí 15 010), zemřelo 5 176 (8814), přistěhovalo se 32 064 (35 507) a odstěhovalo 32 940 (31 310) lidí. V Helsinkách je asi 300 000 domácností. V 78 % domácnostech žije jen jeden nebo dva lidé. 46 % domácností si byt pronajímá. Na jednoho obyvatele v průměru připadá 33 m² bytu. Průměrný měsíční nájem dvoupokojového bytu je 520 euro; ceny starších bytů jsou 2 260 € za m².

V helsinských nemocnicích je téměř 2500 lůžek. Denně přijde na pohotovosti asi 300 lidí, 1 100 lidí jde k zubaři, 41 k psychiatrovi a dalších 60 lidí s psychiatrem konzultuje nějaký problém. Ve městě žije 1 600 mentálně postižených.

Nezaměstnanost dosahuje asi 6 %. Ve službách je asi 85 % pracovních míst.

Panorama Helsinek
Panorama Helsinek
Panorama centra Helsinek
(c) Matti Mattila, CC BY 2.0
Panorama centra Helsinek

Administrativa

Helsinky náleží do provincie Uusimaa. Jako hlavní město Finska jsou sídlem mnoha státních institucí.

Helsinské zastupitelstvo má 85 členů. Volby se konají v přestupných letech. Rada jmenuje starostu na sedmileté období.

(c) Diego Delso, CC BY-SA 3.0
Budova finského parlamentu postavená v letech 1926–1931
Helsinské zastupitelstvo
Strana2012[5]2008[5]
Kokoomus2326
Zelený svaz1921
Finská sociálně demokratická strana1516
Svaz levice97
Praví Finové84
Švédská lidová strana55
Keskusta33
Finští křesťanští demokrati22
Komunistická strana Finska11

Školství

V Helsinkách je osm univerzit se 63 000 studenty. Dvě největší jsou Helsinská univerzita a Helsinská technická univerzita v Espoo.

V Helsinkách chodí do školy 66 000 dětí. 50 % předškolních dětí chodí do školky. Ve městě je zhruba 70 dětských hřišť.

Sport

Helsinky pořádaly Letní olympijské hry 1952.

Finsko, Helsinky, Hartwall Arena, pořádají každoročně reprezentační hokejový turnaj v listopadu za účasti těchto hokejových týmů: Finsko, Švédsko, Česko, Rusko. Karjala Tournament je součástí Euro Hockey Tour.

Ve městě sídlí fotbalové kluby HJK Helsinky a IFK Helsingfors a hokejové kluby Jokerit Helsinky a IFK Helsingfors.

Doprava

Mannerheimintie – tepna Helsinek

Metro v Helsinkách má jednu rozvětvenou linku se 17 stanicemi, z nichž je jen šest v centru podpovrchových. Město protkávají koleje patnácti tramvajových linek. Zbytek veřejné dopravy zajišťují autobusy (100 linek) a částečně také přívozy. V rámci souměstí jezdí také rychlé meziměstské vlaky.

Letecká doprava využívá dvě letiště – mezinárodní Vantaa severně od města s dvěma terminály, sloužící ročně více než 13 milionům pasažérů, a starší Malmi. Přímé linky spojují Helsinky nejen s celou Evropou, ale také s USA a východní Asií.

Několik přístavních terminálů zajišťuje odbavení cestujících do a ze Stockholmu a Tallinnu. Cesta rychlým člunem do Tallinnu trvá asi hodinu a půl, velkým trajektem asi tři hodiny, do Stockholmu velké trajekty plují asi dvanáct hodin.

Cestující do Tallinnu mohou také využít pravidelnou vrtulníkovou linku. Cesta trvá pouhých 18 minut.

Spojení se zbytkem Finska zajišťuje síť dálkových autobusů a rychlých vlaků. Vlakem Pendolino trvá cesta do Tampere asi hodinu a půl, cesta do Turku zabere o dvacet minut více. Denně jsou vypravovány dva rychlíky do Petrohradu. Nočním Santa Claus expresem je možno dojet až do Rovaniemi na severní polární kruh. Jeden z terminálů letiště ve Vantaa je vyhrazen domácím letům.

Výhledově se zvažuje podmořský tunel do Estonska; stavba by ale byla velmi náročná.[6]

Kultura

Bílá noc v Helsinkách
Vltava, česká restaurace v centru Helsinek

V Helsinkách je přes 80 muzeí a galerií včetně národních a Národní opera s novou budovou z roku 1993. Známé je i muzeum umění Ateneum.

Pro technicky zaměřené návštěvníky je v Helsinkách připravena Heureka, vědecké zábavní centrum s mnoha výstavami a třírozměrným kinem IMAX.

Ve městě je i velký zábavní park Linnanmäki s několika horskými dráhami.

V květnu 2007 se v Helsinkách konala Velká cena Eurovize, jíž se poprvé účastnil i český zástupce.

V Helsinkách je řada českých hospod s poetickými názvy jako Hádanka či Milenka a nostalgicky pojmenovaný bar Zetor.

Známí rodáci

Další informace

  • Počet druhů cévnatých rostlin: 1064
  • Počet druhů hnízdících ptáků: 164
  • Symbolická rostlina města: javor
  • Symbolické zvíře města: veverka
  • Exhalace v roce 2002 v tunách: SO2 3 762, NOx 10 211, prach 525, CO 14 367, CO2 4 816 000
  • Spotřeba vody na obyvatele a den v roce 2002: 255 litrů
  • Roční odpad na obyvatele: 0,7 tuny

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. a b Väestörekisterikeskus. vrk.fi [online]. [cit. 26-05-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 01-08-2012. 
  2. Helsingin nimistön vaiheita, Kaupunkinimistön historiaa, Janne Saarikivi, nedatováno.
  3. a b Pododdělení Helsinek - Subdivisions of Helsinki - gebiao-medical.com. gebiao-medical.com [online]. [cit. 2022-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-09-24. 
  4. [1][nedostupný zdroj]
  5. a b http://vaalit.yle.fi/tulospalvelu/2012/kuntavaalit/puolueet/puolueen_kannatus_vaalipiireittain_kd_8.html
  6. Finsko s Estonskem by měl spojit nejdelší podmořský tunel na světa. Měřit by měl 103 kilometrů. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2018-02-09 [cit. 2019-12-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
HelsinkiPanorama roccofixed.jpg
Autor: Roccodm, edited by Madmax32, Licence: CC BY-SA 3.0
Panoramic view of Eteläsatama (South Harbour) in Helsinki, Finland
Mittsommernacht-in-helsinki.jpg
Autor: Ralf Roletschek , Licence: GFDL
Restaurant Vltava on the right and Sanomatalo in the background, near the main railway station in Helsinki at Midnight on Midsummer 2005
Finland Temppeliaukio church Center Room (4040097392).jpg
Autor: Dennis G. Jarvis , Licence: CC BY-SA 2.0
The Temppeliaukio church is one of the most popular tourist attractions in the city; half a million people visit it annually. The stone-hewn church is located in the Töölö neighborhood in the heart of Helsinki . Maintaining the original character of the square is the fundamental concept behind the building. The idiosyncratic choice of form has made it a favorite with professionals and aficionados of architecture. The interior was excavated and built into the rock, but is bathed in natural light entering through the glazed dome. The church is used frequently as a concert venue due to its excellent acoustics. The acoustic quality is ensured by the rough, virtually unworked, rock surfaces. Leaving the interior surfaces of the church exposed was not in the original plans for the church. The back wall of the altar is a majestic rock wall, originally created by a withdrawing glacier.
Helsinki July 2013-27a.jpg
Autor: Alvesgaspar, Licence: CC BY-SA 3.0
The Lutheran Cathedral in Helsinki, Finland
Helsinki subdivisions-fi.svg
Autor: Oona Räisänen (Mysid), Licence: CC BY-SA 3.0
The city of Helsinki divided into major districts (suurpiiri), districts (peruspiiri, shades of green), and further into sub-districts (osa-alue). For neighborhoods, see the map Image:Helsinki neighborhoods-fi.svg.
Cannons on Suomenlinna, Helsinki.jpg
Autor: Miraceti, Licence: CC BY-SA 3.0
Děla na Suomenlinně.
Helsingfors.ogg
Autor: SofiaEk, Licence: CC BY-SA 4.0
Röst: Kaj Arnö
Parlamento, Helsinki, Finlandia, 2012-08-14, DD 02.JPG
(c) Diego Delso, CC BY-SA 3.0
Parliament House, Helsinki, Finnland
Töölö, Helsinki from the olympic stadium tower.jpg
Autor: Joni Karppinen, Licence: CC BY-SA 3.0
A view over a part of Töölö district in Helsinki, Finland, as seen from the tower of the Olympic Stadium.
Uspensiki by SamSegar.jpg
Autor: Sam Segar, Licence: Attribution
Uspenski Finnish Orthodox Cathedral, Helsinki