Henri Fabre

Henri Fabre
Henri Fabre devant son appareil "Monaco" (1911).jpg
Rodné jménoHenri Marie Léonce Fabre
Narození29. listopadu 1882
Marseille
Úmrtí28. června 1984 (ve věku 101 let)
Le Touvet
Alma materÉcole supérieure d'électricité
Université d'Aix-Marseille
Povolánípilot, podnikatel a letecký inženýr
RodCyprien-Fabre family
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri Fabre (29. listopadu 188230. června 1984) byl francouzský průkopník letectví a vynálezce prvního hydroplánu na světě, nazývaného Le Canard (Kachna), se kterým také jako první člověk na světě vzlétl. [1]

Život

Henri Fabre se narodil v prominentní rejdařské rodině v Marseille. Vzdělání se mu dostalo na jezuitské koleji, kde se hlouběji zabýval i studiem hydrodynamiky. Poté se intenzivně zabýval designem letadel a vrtulí. V roce 1909 začal se stavbou prvního prototypu hydroplánu. Investoval mnoho času do konstrukce plováků. Protože měl ale motor prototypu jen slabý motor o výkonu 25 koní, stroj nelétal. Později postavil nový stroj poháněný sedmiválcovým rotačním motorem Gnôme Omega s výkonem 37 kW (50 koní), jehož vrtule byla tlačná. Stroj nazval Hydravion.

Ačkoliv neměl s létáním žádné praktické zkušenosti, první úspěšný start svého letadla z vody uskutečnil Fabre z hladiny zálivu Étang de Berre 28. března 1910. Toho dne uskutečnil celkem čtyři lety, první měřil 457 metrů, nejdelší z nich byl více než 600 metrů dlouhý. V následujících dnech zaletěl i na vzdálenost kolem šesti kilometrů. Fabreho brzy po prvních letech kontaktovali Glenn Curtiss a Gabriel Voisin, kteří využili jeho konstrukci a techniku k vývoji vlastních hydroplánů.

Filigránský Hydravion se ukázal jako velmi stabilní. Po jednom nevydařeném přistání byl letoun přepracován. V dubnu 1911 s novou verzí odstartoval pilot Jean Bécue v Monaku. Stroj však vlnobití zničilo. Fabre, který neměl žádnou finanční rezervu, musel zastavit výrobu nového stroje a nadále se zabýval už jen výrobou plováků, například pro firmu Voisin.

Během první světové války, Fabre založil a vedl firmu s 200 zaměstnanci, která se specializovala na výrobu hydroplánů.

Henri Fabre zemřel ve věku 101 let, jako jeden z posledních průkopníků letectví.

Hydravion je vystaven v Musée de l'air et de l'espace v Le Bourget.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Henri Fabre na anglické Wikipedii a Henri Fabre na německé Wikipedii.

  1. NAUGHTON, Russell. Henri Fabre (1882-1984) [online]. Monash University Centre for Telecommunications and Information Engineering, 15. 5. 2002 [cit. 2008-05-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

  • Henri Fabre, J'ai vu naître l'aviation, Grenoble, Imprimerie Guirimand, 1980

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Henri Fabre devant son appareil "Monaco" (1911).jpg
Henri Fabre devant son appareil "Monaco" (1911)