Henrich Focke

Henrich Focke
Narození8. října 1890
Brémy
Úmrtí25. února 1979 (ve věku 88 let)
Brémy
Místo pohřbeníBrémy
Povoláníletecký inženýr, vynálezce, inženýr, pilot, letecký konstruktér a podnikatel
OceněníLudwig-Prandtl-Ring (1961)
Howard N. Potts Medal (1968)
velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
RodičeJohann Focke
PříbuzníWilhelm Focke (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henrich Focke (8. října 1890 Brémy25. února 1979 tamtéž) byl nejznámější německý konstruktér a průkopník stavby vrtulníků. V roce 1924 založil v Brémách společnost Focke-Wulf-Flugzeugbau AG a v roce 1937 s Gerdem Achgelisem firmu Focke-Achgelis.

Mládí

Henrichův otec Johann Focke byl zakladatelem Zemského muzea historie umění (dnes Focke-Museum) v Brémách. Henrich byl celý život fascinován velkými možnostmi letectví. Se svým bratrem stavěl modely letadel. V roce 1908 začal studovat konstrukci strojů na Technické univerzitě v Hannoveru, ale studium zakončil získáním diplomu až po skončení první světové války v roce 1920. Za války sloužil nejprve jako infanterista, později u letectva. Už během studia stavěl společně s G. Wulfem, bratrem a dalšími první kluzáky (první v roce 1909) a letadla (Focke A III, 1912). V roce 1921 s G. Wulfem postavili první úředně schválený letoun A7.

Do roku 1945

Focke, Georg Wulf a Dr. Werner Naumann společně založili v roce 1924 firmu Bremer Flugzeugwerke, která se ještě v tom roce změnila na akciovou společnost Focke-Wulf AG. Cílem firmy bylo zejména bezpečné létání. Do roku 1933 vzniklo 29 různých typů letounů, celkem bylo postaveno asi 140 strojů. Mezi nimi byl A 19 Ente (kachna). Využíval patentu z roku 1908, na kterém se podílel bratr Wilhelm Focke. S jedním z postavených strojů v roce 1927 havaroval při testovacím letu Georg Wulf a na následky poranění páteře zemřel.

Po fúzi Focke-Wulf s firmou Albatros Flugzeugwerke v roce 1931 začal Henrich Focke pracovat i v oblasti konstrukce vírníků. Sbíral zkušenosti s provozem i stavbou autogyr Cierva C.19 a C.30, které firma vyráběla v licenci.

V roce 1931 byl jmenován profesorem. Přednášel i na brémském technickém učilišti. V roce 1933 musel po vnějších tlacích opustit místo ve vedení společnosti Focke-Wulf AG, ale ve stavbě vírníků a předchůdců vrtulníků mohl pokračovat. Výsledkem vývoje bylo představení prvního skutečně letu schopného vrtulníku Fw 61 v roce 1936 v Brémách. Fw 61 mohl, oproti vírníkům startovat i přistávat kolmo. Vedení společnosti Focke-Wulf však ve vývoji této koncepce nevidělo praktický význam a činilo Fockemu různé těžkosti, takže se Henrich i na nátlak akcionářů rozhodl firmu opustit.

Henrich Focke společně s akrobatickým mistrem světa Gerdem Achgelisem založil firmu Focke-Achgelis v Delmenhorstu (Hoykenkamp). Ještě před začátkem druhé světové války Focke-Achgelis vypracoval plány na přestavbu civilní nákladní helikoptéry Fa 266 na pozdější vojenskou Fa 223 Drache. V roce 1944 se firma sloučila s Weser-Flugzeugbau GmbH.

Po roce 1945

Po druhé světové válce v letech 1945 až 1948 byl Focke jako válečný zajatec přinucen pracovat ve Francii. Pracoval jako poradce při přestavbě Fa 223 u státní společnosti SNCASE v Paříži. Helikoptéra nesla označení S. E. 3000. V té době se vyráběla i jednorotorová S. E. 3101, předchůdce vrtulníku Alouette.

V roce 1948 založil Focke konstrukční kancelář v Brémách. Protože však spojenci v Německu nedovolili vyrábět letadla, přenesl své zkušenosti do oboru lodní dopravy a stavebnictví. Mezi lety 1948 a 1958 byl Focke technickým poradcem britského ministerstva letectví pro výrobu vrtulníků. Od roku 1950 pracoval jako konstruktér u Norddeutschen Fahrzeugwerke ve Wilhelmshavenu. O rok později vyvinul v Amsterdamu Convertiplan, čtyřrotorový letoun s kolmým startem. Od roku 1952 působil čtyři roky v Brazílii ve vývoji dvoumístné lehké helikoptéry Beija Flor (kolibřík).

Nákres Focke Rochen

Po zastavení projektu v roce 1956 se Focke znovu vrátil do Brém. V roce 1957 si dal patentovat princip „prstencového křídla – koleoptéryFocke Rochen s kolmým startem, na kterém pracoval už od roku 1944. V brémské firmě Borgward Automobilwerken poté pokračoval ve vývoji vrtulníku s označením Kolibri, který Focke vyvíjel v Brazílii. První let proběhl v roce 1958. Další výzkum musel být zastaven kvůli konkursu vyhlášenému v roce 1961 na firmu Borgward.

Focke v důchodovém věku

Na přelomu padesátých a šedesátých let postavil v centru města v dílně v zadním traktu aerodynamický tunel a s jeho pomocí se snažil vylepšit vlastnosti vrtulníků. Zde také zkoumal jiné problémy z oboru aerodynamiky, mezi jinými proudění vzduchu při pomalém letu. Tunel byl znovu objeven Kai Steffenem v roce 1997 a dnes je hlavní atrakcí malého muzea.

Až do roku 1965 se Henrich Focke věnoval práci jako poradce ve firmě Vereinigte Flugtechnische Werke (nástupce Focke-Wulf) v Brémách a v Německém výzkumném ústavu letectví a vesmír. Henrich Focke, mnohokrát vyznamenaný a vážený občan zemřel 25. února 1979.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Focke Rochen drawing.png

Drawing of the Focke Rochen constructed by Henrich Focke. Drawing is made by Dr. Wessmann 2006.

Based on the patent drawing (Patent issued 1939)