Hermann Ungar

Hermann Ungar
Narození20. dubna 1893
Boskovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí28. října 1929 (ve věku 36 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHřbitov Malvazinky
Povoláníprávník, spisovatel, básník-právník, diplomat, básník, dramaturg a prozaik
Alma materPrávnická fakulta Německé univerzity v Praze
Univerzita Karlova
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hermann Ungar (20. dubna 1893 Boskovice28. října 1929 Praha[1]) byl německy píšící prozaik a dramatik z Moravy, kterému se přezdívalo moravský Kafka.[2]

Život

Narodil se v židovské rodině v Boskovicích. Vystudoval německé gymnázium v Brně. Pak studoval v letech 1911-1913 filosofii, národohospodářství a práva v Berlíně, Mnichově a v Praze. Za první světové války byl povolán do armády, bojoval na ruské a na haličské frontě a byl zraněn. Po skončení války zakončil studia práv doktorátem v roce 1918.

V sezóně 1919-1920 pracoval jako dramaturg v chebském divadle. V roce 1920 vstoupil do státní služby na ministerstvu zahraničí. Byl obchodním atašé a legačním radou na velvyslanectví v Berlíně. Současně se věnoval žurnalistice a vlastní spisovatelské tvorbě. V roce 1928 se vrátil do Prahy. V roce 1929 vystoupil z diplomatických služeb. Několik týdnů nato zemřel na zanedbaný zánět slepého střeva.

Spisy

Pamětní deska Hermanna Ungara v rodných Boskovicích
  • 1920 Knaben und Mörder : zwei Erzählungen, Lipsko : E. P. Tal (česky: Hoši a vrahové : dvě povídky, překlad Jan Grmela)
  • 1923 Die Verstümmelten (Zmrzačení), Berlin : Ernst Rowohlt Verlag - román
  • 1925 Die Ermordung des Hauptmanns Hanika : Tragödie einer Ehe (Vražda kapitána Haniky : tragédie jednoho manželství), Berlin : Verlag die Schmiede
  • 1927 Die Klasse (Třída), Berlin : Ernst Rowohlt Verlag - román, česky 1929, překlad Marie Fialová
  • 1930 Colberts Reise (Colbertova cesta), Berlin : Ernst Rowohlt Verlag - povídky, předmluva Thomas Mann

Podíl ve sbornících

  • 1922 Deutsche Erzähler aus der Tschechoslowakei, sestavitel: Otto Pick, Liberec : Heris. Pod názvem Der Bankbeamte (Bankovní úředník) otištěna první kapitola románu Die Verstümmelten (Zmrzačení)

Dramata

  • Der rote General (Rudý generál), premiéra 1928, Berlín, Divadlo na Königgrätzer Straße (Theater in der Königgrätzer Straße), režie: Erich Engel.
  • Die Gartenlaube (Zahradní besídka), premiéra: 12. prosinec 1929, Berlín, Divadlo na Schiffbauerrammu (Theater am Schiffbauerdamm), režie: Erich Engel. Knižně vyšlo v roce 1930, Berlin : Ernst Rowohlt Verlag

Odkazy

Reference

  1. Hermann Ungar. Národní listy. 3. 11. 1929, s. 2 (příloha). Dostupné online. 
  2. "Židovská čtvrť v Boskovicích", Jižní Morava

Literatura

  • WICHNER, Ernst; WIESNER, Herbert. Pražská německá literatura - od expresionismu po exil a pronásledování : katalog k výstavě. Překlad Alena Bláhová. Praha: Aula, 1995. S. 99–105. 
  • SERKE, Jürgen. Böhmische Dörfer. Wanderungen durch eine verlassene literarische Landschaft. Wien / Hamburg: Zsolnay, 1987. ISBN 3-552-03926-0. (německy) Český překlad: Böhmische Dörfer - Putování opuštěnou literární krajinou, Triáda 2001. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Memorial Hermann Ungar.JPG
Autor: Lasy, Licence: CC BY 3.0
Pamětní deska Hermanna Ungara v Boskovicích
Hermann Ungar, foto před rokem 1929 (cropped).jpg
Hermann Ungar, foto před rokem 1929