Herpetologie

Korálovka sedlatá

Herpetologie (z řec. herpeton lezoucí tvor a -logia nauka, věda) je zoologický vědní obor, který se zabývá studenokrevnými obratlovci, tedy plazy (želvy, krokodýli, šupinatí, hadi a hatérie) a obojživelníky.

Podřazené obory

Obor Herpetologie zabývající se studiem obojživelníků se nazývá batrachologie.

Herpetologie v České republice

Herpetologický výzkum v České republice se často zaměřuje na monitorování populací a ochranu ohrožených druhů, stejně jako na ekologii a chování místních druhů. Existují také organizace a instituce, které se zabývají studiem a ochranou těchto živočišných skupin.

Odbornou společností zabývající se herpetologií je Česká herpetologická společnost. Sdružuje profesionální i amatérské pracovníky v oboru herpetologie. Sdružením zájemců o teraristiku a herpetologii je Teraristická společnost Praha.

  • prof. Zdeněk Vlastimil Špinar, paleontolog, specialista na fosilní obojživelníky, zejména žáby;
  • Václav Gvoždík, AVČR; v roce 2017 objevil v Kongu krokodýla konžského (Osteolaemus osborni), již popsaný, ale později popřený druh.

Mezi významné české herpetology patří RNDr.Jiří Moravec, který je kurátor sbírky obojživelníků a plazů zoologického oddělení Národního muzea v Praze.[1]RNDr. Jiří Flousek je zoolog věnující se ekologii obratlovců, zejména ptáků a savců.[2]

Zahraniční herpetologové

Mezi herpetology, kteří se zasloužili o výrobu sér a protijedů zachraňujících život člověka po uštknutí hadem, patří např. Kostarikánec Clodomiro Picado Twight nebo Australan Kevin Budden.

Popularizace a zábavní činnost

Moderátoři televizní stanice Animal Planet (Jeff Corwin, Steve Irwin, Austin Stevens) Steve Backshall, Nigel Marven.

Odkazy

Reference

  1. DATABAZEKNIH.CZ. Jiří Moravec - životopis a ocenění. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2024-06-24]. Dostupné online. 
  2. DATABAZEKNIH.CZ. Jiří Flousek - životopis a ocenění. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2024-06-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red milk snake.JPG
Autor: Původně soubor načetl BillC na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 3.0

Red milk snake (Lampropeltis triangulum syspila)
User licence kindly provided to Wikipedia under the GFDL by photographer: Mike Pingleton

Mike's page